پومپئو: جهان باید با آزمایش‌های فضایی ایران مخالفت کند

اقتصاد برتر

وزیر خارجه ایالات متحده که در خاورمیانه به سر می برد، شنبه شب گفت در چند روز آینده جمهوری اسلامی قصد دارد ماهواره به فضا پرتاب کند که در واقع پوشش  ایران برای ادامه آزمایش فناوری موشکی پیشرفته قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ دی ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شنبه شب در یک نشست در امارات در پاسخ به سایت «واشنگتن فری‌بیکن» گفت: ایالات متحده پیش‌بینی کرده که ایران قصد دارد چندین ماهواره به فضا ارسال کند اما واقعیت این است که جمهوری اسلامی قصد دارد از این آزمایش به عنوان آزمایش موشک بالستیک بین قاره‌ای استفاده کند.

«واشنگتن فری‌بیکن» اعلام کرد، پیش از یک دیدار خصوصی وزیر خارجه آمریکا با مقام های امارات این گفتگو با وی را انجام داد.

 پمپئو در بخش دیگری از این گفتگو یادآور شد: «همه جهان باید در کنار یکدیگر با این اقدام مخالفت کنند.»

خبرنگار واشنگتن‌فری‌بیکن از پامپئو پرسید چگونه دولت ترامپ می‌خواهد به تعهد خود برای خارج کردن کامل تمام نیروهای ایرانی از سوریه عمل کند حال آنکه نیروهای آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد، گفت: «خارج کردن همه (نیروهای) ایران هدفی بلندپروازانه بوده اما این تعهد و ماموریت ما است. ابزارهایی که ما استفاده خواهیم کرد گسترده خواهد بود. واقعیت این است که خروج دو هزار نیرو از سوریه یک تغییر تاکتیکی است. این اقدام ظرفیت ما برای انجام اقدام نظامی که باید انجام دهیم را تغییر نمی‌دهد.»

ایران به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور مستشاری دارد و در نبرد دمشق با تروریست‌ها از دولت قانونی این کشور حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: «نیروهای آمریکایی به طور کامل منطقه را ترک نخواهند کرد و ائتلاف ضد ایرانی که آمریکا آن را رهبری می‌کند کاملا قادر به حفظ عملیات نظامی با هدف خارج کردن ایران از سوریه است. اما این تلاش که بسیار گسترده‌تر از آن، به دنبال ایجاد جهانی بهتر بوده تا به مردم ایران این اجازه داده شود تا فرصت و دموکراسی داشته باشند دارای اجزای زیادی از جمله اقتصادی، مالی و قطعا دیپلماسی است.»

وزیر خارجه آمریکا در یک سفر منطقه ای به کشورهای حوزه خلیج فارس به سر می برد. یکی از موضوعات مذاکرات او با رهبران این کشورها، مقابله با اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران است.

ده روز پیش و بعد از آزمایش فضایی جمهوری اسلامی، پمپئو به ایران هشدار داده بود.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ دی ماه و در بیانیه‌ای به جمهوری اسلامی هشدار داد به نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پایان داده و برای پرهیز از انزوای جدی اقتصادی و سیاسی، به فعالیت‌های موشکی خود پایان دهد.

در این بیانیه که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، مایک پمپئو نوشت:‌ «وزارت دفاع ایران به طور عمومی اعلام کرده که برنامه دارد سه موشک حامل پرتاب فضایی در ماه‌های آینده راه‌اندازی کند. چنین رفتارهایی بار دیگر رفتار خلاف ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نشان می‌دهد چرا که این قطعنامه به صراحت از ایران می‌خواهد هیچ‌گونه فعالیتی در حوزه موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک اتمی دارند، نداشته باشد.»

در ادامه این بیانیه آمده بود:‌ «فعالیت موشک حامل پرتاب فضایی در همین حوزه است چرا که معادل همان فناوری موشک اتمی در خانواده موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است. یک موشک قاره‌پیما با برد ۱۰ هزار کیلومتر، توانایی رسیدن به ایالات متحده را دارد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ « ایران چندین بار از زمان تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل موشک‌های بالستیک آزمایش کرده و هنوز به آن ادامه می‌دهد. در یکم دسامبر ۲۰۱۸ (۱۰ آذر ماه)‌، ایران یک موشک بالستیک با بُرد متوسط را آزمایش کرد که توانایی حمل چند کلاهک اتمی را دارد و فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدتی پس از آن گفت ایران برنامه دارد بین ۴۰ تا ۵۰ موشک بالستیکی در سال، آزمایش کند.»

مایک پمپئو افزود:‌ «ایالات متحده همواره هشدار داده که فعالیت‌های موشکی بالستیک و موشک حامل پرتاب فضایی از سوی ایران، اثری برهم زننده در ثبات منطقه و فراتر از آن دارد. فرانسه، آلمان و بریتانیا و خیلی کشورهای دیگر در جهان هم نگرانی عمیق خود را ابراز کرده‌اند.»

او اضافه کرد:‌ «ایران از بزرگترین حامیان تروریسم در جهان است و تولید موشک و فناوری مرتبط با آن را به عنوان اولویت دنبال کرده و به گروه‌های نزدیک به خود در خاورمیانه هم منتقل می‌کند که بی‌احترامی و دست انداختن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت محسوب می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا در پایان این بیانیه گفت:‌ «ایالات متحده نظاره‌گر سیاست‌های مخرب ایران در به خطر انداختن ثبات و امنیت جهانی نمی‌ماند. ما به ایران توصیه می‌کنیم در این برنامه‌های هدایت موشکی تحریک‌کننده تجدید نظر کرده و به تمامی فعالیت‌های موشکی بالستیک خود برای پرهیز از انزوای عمیق‌تر اقتصادی و دیپلماتیک، پایان دهد.»

ایالات متحده پیشتر هم گفته بود جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می‌دهد و عامل بی ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است .

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

اظهارات وزیر خارجه آمریکا واکنشی به سخنان جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ایران باشد که روز هشتم آذر امسال گفته بود: «در ماه‌های آینده سه ماهواره توسط ایران به فضا پرتاب می‌شود».وزیر خارجه آمریکا از شورای امنیت خواست تا «اقدامات بازدارنده و بازرسی را در بنادر و آب‌های بین‌المللی» برقرار کند.

قاسم تقی‌زاده افزوده بود: «این سه ماهواره پس از پرتاب در مدار‌های مشخص شده قرار خواهند گرفت و توان فضایی ایران به نمایش در خواهد آمد».به گفته وی، «این ماهواره‌ها با حمایت وزارت دفاع ساخته شده است».رئیس پژوهشگاه فضایی ایران نیز روز سه‌شنبه هفته جاری از آغاز اجرای تست‌های «ماهواره پیام» دانشگاه امیرکبیر خبر داد و گفت: این تست‌ها تا اواخر هفته آینده به پایان خواهد رسید.

حسین صمیمی  گفته بود که این ماهواره قرار است با پرتابگر داخلی «سیمرغ» به فضا پرتاب شود و مشخصات فنی آن به نحوی است که بتواند ماهواره وزن ۱۰۰ کیلوگرمی «پیام» را در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری و با زاویه تمایل ۵۵ درجه قرار دهد.وی ماموریت اصلی این ماهواره را «تصویربرداری از سطح زمین» عنوان کرده است.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن