پیام‌هایی از سفر مخفیانه ترامپ به عراق

سفر ترامپ به عراق
اقتصاد برتر

حمید رضا صدیقی سردبیر -دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه گذشته سفر مخفیانه ای به عراق داشت که رسانه‌های همگانی کشورهای منطقه بطور گسترده آن را منعکس و بسیاری از این سفر به‌عنوان اقدامی بزدلانه یاد کردند.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۹ دی ۹۷

این سفر و رفتار ترامپ از ابعاد مختلف قابل تامل بود که در این مطلب به برخی از جنبه‌های آن که کمتر مورد توجه دیگران قرار گرفت اشاره می‌کنیم.

بگفته مقام‌های آمریکا، این کشور تا کنون هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده است و بیش از ۴۰ هزار نیروی نظامی در عراق دارد تا آمریکا بتواند پایگاه امنی برای خود و متحدانش ایجاد کند. در چنین شرایطی رئیس جمهور کشوری که ادعای قدرتمندترین کشور جهان را دارد سفری مخفیانه به عراق دارد و برای فرود هواپیمایش در فرودگاه عراق از ترس حملات تروریستی مجبور می‌شود تمامی چراغ هایش را خاموش کند که هواپیمایش شناسایی نشود!

ترامپ در سفر به عراق گفت، این تاریکترین سفری بوده است که در طول عمرم داشته ام! این نوع سفر برای رئیس جمهوری که ادعای برخورداری از بزرگترین قدرت نظامی جهان را دارد جای بسی تامل دارد! این سفر نشان می‌دهد هفت تریلیون دلار هزینه آمریکا در منطقه و استقرار ده‌ها هزار نیروی نظامی فقط در کشور عراق، برای آمریکا چه امنیتی را ایجاد کرده است! اگر عراق آنقدر نا امن است که رئیس جمهوری آمریکا حتی برای چند ساعت جرات نمی کند در آن کشور بماند و یا به طرز ذلیلانه ای به این کشور سفر می‌کند، پس چرا رئیس جمهور آمریکا می‌پذیرد که فرزندان مردم آمریکا به‌عنوان مالیات دهندگانی که وزارت دفاع و امکانات نظامی آمریکا با پول آنها ساخته می‌شود، به‌عنوان نیروی نظامی به عراق – یک کشور نا امن- بیایند!

ترامپ باید از سفر خود به عراق شرمنده باشد و درس بگیرد و بداند که امنیت آمریکا با هزینه‌های سنگین و اعزام هزاران نظامی به منطقه تامین نخواهد شد بلکه با این سیاست، امنیت آمریکا در کشورهای اسلامی منطقه هر روز بیش از پیش به خطر خواهد افتاد، حتی در کشوری نظیر عربستان که متحد نزدیک آمریکا به حساب می‌آید.

نکته دیگر اینکه ترامپ بدون اعلام به مقام‌های عراق وارد این کشور شد که با این کار، هم عرف دیپلماتیک بین المللی را زیر پا گذاشت و هم تمامیت ارضی یک کشور خارجی را با اقدام خود نقض کرد که باید پاسخگوی افکار عمومی در عراق باشد. اگر سیاستمداران آمریکا رویداد سفر مخفیانه ترامپ به عراق را تحلیل کنند درخواهند یافت که آمریکا وضعیت مناسبی در منطقه ندارد و مثل تصمیمی که ترامپ برای خروج نظامیان آمریکا از سوریه گرفت از سایر کشورهای منطقه نیز باید خارج شوند وگرنه حضور تریلیون دلاری آنان با نیروهای گسترده و تجهیزات پیشرفته برای آنان امنیتی در منطقه و  جهان ایجاد نخواهد کرد. آمریکا برای اینکه از امنیت کافی در منطقه برخوردار شود راهی جز تغییر راهبرد سیاست خارجی خود ندارد در غیر اینصورت باید هزینه‌های سنگینی برای حضور در منطقه بپردازد. 

پاسخ دادن