پیشرفت در اوج تحریم

اقتصادبرتر

احمد خادم المله مدیر مسئول – تحریم در دنیای امروز به ابزار نوین آمریکا برای مقابله با کشورهایی تبدیل شده است که حاضر نیستند سیاست‌های استعمارگر این کشور را بپذیرند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ اردیبهشت ۹۸

افزایش تحریم و مقابله با آن به نبردی طولانی مدت تبدیل شده است که در دو سوی آن تحریم کننده و تحریم شونده به جنگ با یکدیگر در حوزه‌های مختلف خصوصا حوزه اقتصاد می‌پردازند. امروز یکی از موضوعات اساسی در دستور کار مقام‌های آمریکا این است که تحریم‌ها را در چه حوزه ای، در چه زمانی و چگونه اعمال کنند تا فشار مناسبی را به کشور هدف وارد کرده و در کوتاه مدت آن را به تسلیم وادار نمایند. به عبارتی درد امروز آمریکا این است که تحریم‌ها اثر لازم را آنگونه که تصور مقام‌های آمریکایی است بر کشور هدف ندارد و آمریکا در سایه تحریم نتوانسته به اهداف استعماری خود دست یابد. موضوع ما در این مقال همین نکته است. ایران قریب به چهار دهه است که انواع تحریم‌های ریز و درشت آمریکا و گاه اروپا را تجربه کرده است.

در این ۴۰ سال ایران در عین پیچیده ترین تحریم‌ها به پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای در بسیاری از بخش‌های اقتصادی، صنعتی و… که اتفاقا موضوع تحریم‌ها بوده و آمریکا درست همین بخش‌ها را هدف تحریم قرار داده است، توفیقات خوبی داشته است. همه شواهد و ناکامی آمریکا از تشدید تحریم‌ها نشان می‌دهد مردم ایران هنر زندگی مسالمت آمیز با تحریم و پیشرفت در اوج تحریم را یاد گرفته اند. آمریکا ابزار‌ها و شاخص‌های اندازه گیری تاثیر تحریم بر کشورها را نیز استخراج کرده است و بزعم خود بطور مستمر میزان فشار وارده به کشور هدف را اندازه گیری می‌کند تا پیش بینی کند کشور تحریم شده چه زمانی از پای در می‌آید و وادار به تسلیم مقابل خواست‌های آن می‌شود. این موضوع در مقالات وکتاب‌های متعددی که از سوی مسئولان اعمال تحریم منتشر شده عنوان شده است.

اکنون که ایران هنر مقاومت در برابر تحریم‌ها را یاد گرفته و پاشنه آشیل شکست آمریکا این است که تحریم هایش به نتیجه نرسد، جمهوری اسلامی ایران باید درس‌هایی را که از تحریم یاد گرفته نهادینه کند و راهکار مقابله با تحریم به‌عنوان نبرد نوین آمریکا را به دیگران نیز بیاموزد. ما نیاز به نهاد مقابله با تحریم داریم که این نهاد ساز و کار مناسبی برای مطالعات سوابق تحریم ها، پیش بینی تحریم‌ها در آینده و راهکارهای مقابله با آن را شناسایی و بکار بندد و بلکه در اختیار سایر کشورهای قربانی تحریم نیز قرار دهد. تجاربی که جمهوری اسلامی ایران در این حوزه کسب کرده کمتر از دانشی که در دوران هشت سال دفاع مقدس کسب کرده ایم نیست. منتهی در کشور ما هنوز مقابله با تحریم متولی و فرمانده خاص ندارد در حالیکه طرف مقابل تحریم، فرمانده، ساز و کار، بودجه و سازمان و مراکز تحقیقاتی متعدد دارد و دائما روی روش‌های نوین تحریم مطالعه و کار می‌کند.

با توجه به اینکه تحریم‌ها در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و به زودی اصل تحریم و اثرات آن پایان نخواهد یافت وقت آن رسیده که تجارب و دانش مقابله با تحریم را جمع آوری و نهادینه کنیم و ساز و کار مناسبی را برای مقابله با آن و روش‌های جدید را ابداع و به کار بندیم. همچنین با پیش بینی تحریم‌های احتمالی در آینده، آمادگی لازم و طرح‌های آفندی برای مقابله با آن را داشته باشیم. تحریم و راهکارهای مقابله با آن باید در دانشگاه‌های ما تدریس شود و متخصصینی را برای تقویت مقابله با آن پیدا کنیم تا حربه نوین آمریکا برای استعمار کشورها نیز خنثی شود.

پاسخ دادن