چشم‌انداز اقتصادی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹

اقتصاد برتر

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود از چشم‌انداز اقتصادی جهان، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران و جهان را نسبت به پیش‌بینی قبلی تعدیل کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، این نهاد بین‌المللی همچنین شرایط فعلی و آینده نرخ تورم،‌ بیکاری، سرمایه‌گذاری، تجارت و چند شاخص مهم اقتصاد ایران را مورد بررسی قرار داد.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود از «چشم‌انداز اقتصادی جهان»، پیش‌بینی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران، خاورمیانه و جهان را تعدیل کرد.

 صندوق بین‌المللی پول که در گزارش قبلی خود نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ را منفی ۳.۶ درصد پیش‌بینی کرده بود، در تازه‌ترین گزارش خود از چشم‌انداز اقتصادی جهان با تعدیل این رقم پیش‌بینی کرد که اقتصاد ایران در سال جاری میلادی ۶ درصد نسبت به سال قبل کوچکتر شود.

در صورت تحقق این پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ایران در سال جاری میلادی بدترین سال خود پس از سال ۲۰۱۲ را سپری خواهد کرد. در سال ۲۰۱۲ ایران که نخستین سال تحریم نفتی خود را پشت سر می‌گذاشت، رشد اقتصادی منفی ۷.۷ درصدی را تجربه کرد.

بر اساس گزارش تازه صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸ نرخ رشد منفی ۳.۹ درصد را به ثبت رسانده است. البته اقتصاد ایران به‌رغم کوچکتر شدن نسبت به سال‌های قبل همچنان جایگاه دومین اقتصاد بزرگ منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را برای خود حفظ کرده است. صندوق بین‌المللی پول در اواسط سال ۲۰۱۸ نرخ رشد اقتصادی ایران در سال مذکور را منفی ۱.۵ درصد پیش‌بینی کرده بود.

همچنین صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ رشد اندک ۰.۲ درصدی را تجربه کند که این رقم نیز در قیاس با پیش‌بینی قبلی صندوق بین‌المللی پول از نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ (حدود ۱ درصد) کاهش محسوسی نشان می‌دهد.

افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران و نیز وجود بحران‌های سیاسی در برخی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا باعث شده است که صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی منطقه را با ۰.۹ واحد درصد کاهش نسبت به پیش‌بینی قبلی، به ۱.۳ درصد برساند. از طرفی صندوق بین‌المللی پول متوسط قیمت هر بشکه نفت (میانگین قیمتی نفت برنت، نفت سبک تگزاس و نفت فاتح دبی) در سال جاری میلادی را با حدود ۶ دلار تعدیل نسبت به پیش‌بینی قبلی، ۵۹.۱ دلار پیش‌بینی کرده است که مطمئناً این مسئله نیز در تعدیل پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی منطقه بی‌تأثیر نبوده است.

صندوق بین‌المللی پول به غیر از شاخص رشد اقتصادیف‌وضعیت اقتصاد ایران در ۱۱ شاخص مهم دیگر را نیز مورد تحلیل قرار داده است که به شرح زیر است:

سهم از اقتصاد جهان
برآوردهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد، سهم ایران از اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته و از ۱.۲۸ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۱.۱۹ درصد رسیده است. طبق این برآورد، سهم ایران از اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹ با کاهش بیشتر به ۱.۰۸ درصد خواهد رسید.

سرمایه‌گذاری
طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸ معادل ۳۸.۳۲ درصد تولید ناخالص داخلی بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش افزایش داشته است. این شاخص در سال ۲۰۱۹ به ۳۸.۹۷ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت.

پس‌اندازهای ملی
شاخص پس‌اندازهای ملی نسبت به تولید ناخالص داخلی نیز در سال ۲۰۱۸ به ۴۲.۶۳ درصد GDP رسیده است که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است. برآورد صندوق بین‌المللی پول از پس‌اندازهای ملی نسبت به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ برابر با ۳۹.۵۲ درصد بوده است. در سال ۲۰۱۹ نیز این شاخص به ۳۸.۵۹ درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم
نرخ تورم ایران که در سال ۲۰۱۷ معادل ۹.۶ درصد بود، در سال ۲۰۱۸ به ۳۱.۱۶ درصد افزایش یافت. صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۹ را ۳۷.۱۷ درصد پیش‌بینی کرده است.

تجارت
طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول،‌ رشد واردات ایران از ۱۳.۹۴ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۹.۱۳- درصد در سال ۲۰۱۸ و همچنین رشد صادرات از ۱.۷ درصد در سال ۲۰۱۷ به منفی ۱۴.۸۹- درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است.

این نهاد بین‌المللی، برای سال ۲۰۱۹، رشد ۱۰.۵۲- درصدی در واردات و رشد ۲۲.۰۱- درصدی در صادرات را پیش‌بینی کرده است.

نرخ بیکاری
نرخ بیکاری ایران از ۱۱.۸ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۱۳.۸ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. پیش‌بینی صندوق برای نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۹ نیز افزایش به ۱۵.۴ درصد است.

درآمدها و هزینه‌های دولت
صندوق بین‌المللی پول درآمد دولت برای سال ۲۰۱۸ را معادل ۱۴.۱۶ درصد تولید ناخالص داخلی و هزینه‌های دولت را معادل ۱۸.۰۴ درصد تولید ناخالص داخلی در این سال اعلام کرده است که هر دو نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش یافته‌اند.

بدهی دولت
بدهی ناخالص دولت ایران در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۶۲۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که این رقم در سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۸۵ هزار میلیارد تومان بوده است. تراز حساب های جاری ایران نیز که در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۶.۴۵ میلیارد دلار بوده است با کاهش بیش از ۳ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۸ به ۱۹.۴۸ میلیارد دلار رسیده است.

اقتصاد جهان چه سرنوشتی خواهد داشت؟

البته تعدیل پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول تنها شامل حال ایران و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نشده است؛ صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد تولید ناخالص جهان را نیز از رقم ۳.۵ درصد قبلی به ۳.۳ درصد تعدیل کرده است. «گیتا گوپینات» اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول در ابتدای گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» خاطرنشان ساخته است عواملی همچون تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، دشواری‌های کلان اقتصادی در برخی اقتصادهای نوظهور ازجمله ترکیه و آرژانتین، مشکلات در صنعت خودروسازی آلمان، اتخاذ سیاست‌های انقباضی در حوزه اعتبارات از سوی بانک مرکزی چین و همچنین توقف سیاست‌های پولی انبساطی در اغلب اقتصادهای پیشرفته جهان، روند حرکتی اقتصاد جهانی در نیمه دوم سال گذشته را تضعیف کرده و تأثیرات آن در ادامه به نیمه نخست سال جاری میلادی نیز کشیده شده است.

با این حال اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول به این نکته اشاره کرده است که در نیمه دوم سال جاری میلادی برخی موانع فوق احتمالاً رفع خواهند شد و اثرات بهبود اوضاع اقتصادی جهان در قالب افزایش نرخ رشد آن در سال ۲۰۲۰ قابل‌مشاهده خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ را ۳.۶ درصد پیش‌بینی کرده است که نسبت به پیش‌بینی مطرح‌شده در گزارش قبلی تغییری نشان نمی‌دهد.

در سال ۲۰۱۸ اقتصاد هند برای پنجمین سال متوالی بیشترین نرخ رشد اقتصادی را در بین اقتصادهای بزرگ جهان به خود اختصاص داده است و کارشناسان صندوق بین‌المللی پول انتظار دارند که این برتری در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نیز ادامه یابد. اما صندوق بین‌المللی پول در مورد آمریکا و چین به‌عنوان بزرگترین اقتصادهای جهان پیش‌بینی کرده است که این دو کشور در سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصادی کمتری را در قیاس با سال گذشته تجربه کنند و در سال آینده میلادی نیز نرخ رشد اقتصادی آنها پایین‌تر از امسال باشد.

پاسخ دادن