چشم امید اقتصاد ۹۸ به اتاق های بازرگانی

اتاق بازرگانی- اقتصاد 98
اقتصادبرتر

احمد خادم المله مدیر مسئول-نهمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی سراسر کشور اوایل هفته در ۳۴ شهر کشور برای تعیین اعضای هیات نمایندگان در ۳۴ اتاق بازرگانی انجام شد و گزارش ها نشان می دهد در این انتخابات سنتی ها جای خود را به چهره های جوانتر و جدید دادند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۵اسفند ۹۷

یکی از ویژگی های بارز انتخابات این دوره پارلمان بخش خصوصی راهیابی مدیران تحصیلکرده بیشتری از شرکت های فناور خصوصا در تهران به اتاق بازرگانی بود که در شرایط کنونی کشور این موضوع را باید به فال نیک گرفت. به بهانه این تحول و آغاز دوره جدید فعالیت پارلمان بخش خصوصی با ترکیب بهتر نکاتی را جهت اطلاع اعضای اتاق های بازرگانی در این مقال مطرح می کنم . به امید آنکه منشاء تحولی در تصمیمات آینده اتاق های بازرگانی و تاثیر گذاری آنها بر اقتصاد کشور باشد.

طی سال های گذشته که کشور در تحریم و به قول مسئولان در جنگ اقتصادی با آمریکا و متحدانش درگیر بود، متاسفانه اتاق های بازرگانی به دلایل مختلف نقش بارزی در مقابله با تحریم ، تقویت اقتصاد کشور و کاهش معضلات تولید و معیشت مردم نداشتند و به عبارتی اکثر اوقات خود را صرف امور کلی اقتصاد کردند، بحث و گفت و گو داشتند، انتقاد و موعظه کردند و راهکار شفاهی ارائه نمودند که مجموعه عملکرد آنها سهم مهمی در بهبود فضای کسب و کار درکشور نداشت!

به روایت آمار، بخش خصوصی ۴۳ درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد که با این حجم توانمندی می توانست سهم بسزایی در اداره امور اقتصاد و تجارت در شرایط تحریم داشته باشد و منشاء تحولی بزرگ در اقتصاد شود ؛ اما عملا اینگونه نشد و اتاق های بازرگانی نقش نصیحت کننده و یا منتقد دولت را ایفا کردند! در حالیکه انتظار مردم از پارلمان بخش خصوصی با توجه به سهمی که از اقتصاد دارد بمراتب بیش از اینها بود. انتظار این بود که اتاق های بازرگانی پیشقراول تحول اقتصاد ، صنعت و تجارت در کشور باشند ، در مدرن سازی زیر ساخت های اقتصاد نقش ایفا کنند و منشاء تولید فناوری در حوزه های مختلف باشند ، تولید و خدمات جایگزین نفت در اقتصاد را پیدا کنند و خیلی از موضوعات دیگری که حال و روز اقتصاد را بهبود بخشد .

تحول کنونی در انتخابات اتاق های بازرگانی را باید به فال نیک گرفت و امیدواریم ترکیب جدید اتاق ها بتواند فهرستی از اولویت های اقتصاد ، صنعت و … را با توجه به شرایط تحریم و معضلات کشور استخراج کند و نقش مهمی در بازکردن گره های اقتصاد ایفا نماید. اتاق های بازرگانی در شرایط جنگ اقتصادی باید هر کدام در استان های خود مرکز فرماندهی قرار گاه جنگ اقتصادی و مقابله با تحریم باشند و منتظر نمانند تا دولت برای آنها تکلیف تعیین کند ، ۴۳ درصد اقتصاد کشور سهم بزرگی از اقتصاد است که مدیریت آن در اختیار بخش خصوصی و در حقیقت اتاق های بازرگانی است و به تنهایی می تواند منشاء تحول اساسی در اقتصاد کشور باشد.

پس از گذشت ۴ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، اقتصاد ایران نباید با سخن یک بیگانه به تلاطم بیفتد و نوسان ارز و فروش نفت برای کشور چالش ایجاد کند. اینها همه از ماموریت های اتاق بازرگانی است که باید در کمیسیون های تخصصی خود برای آنها نقشه راه تعریف و راهکار استخراج و اجرا کنند . سال ۹۸ با مشکلاتی که در اقتصاد داریم سال حرف، شعار، نقد و نصیحت نیست بلکه سال عمل و اقدام است و باید بتوانیم اقتصاد جنگ‌زده کشور را با درایت و بکارگیری صحیح منابع مدیریت کنیم. از افراد تحصیلکرده ، متخصص و منتخب اتاق جز این انتظاری نیست. چشم امید اقتصاد کشور و مردم به اتاق های جدید است .

پاسخ دادن