کانال مالی به نام ایران به کام اروپا

ایندیکس به نفع اروپا
اقتصادبرتر

بلومبرگ در تحلیلی از چرایی تاسیس کانال مالی اروپا با ایران نوشت ، اقدام مالی اروپا صرفا تصمیمی برای حل مشکل مالی ایران بخاطر باقی ماندن در برجام نیست بلکه طرح جدیدی است برای این که اروپا بتواند استقلال مالی آینده خود را در برابر تهدیدات احتمالی آینده آمریکا حفظ کند و آمریکا نتواند تهدید مالی برای اروپا ایجادکند .

تهران- اقتصادبرتر- ۰۸ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، بلومبرگ معتقد است کانال مالی اروپا می تواند پیامدهای قابل توجهی برای قدرت مالی آمریکا در جهان داشته باشد و ابر قدرت مالی جهان را با چالش جدی مواجه کند.

پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، سران اروپا: انگلیس، فرانسه و آلمان را بخاطر ایجاد طرح مالیاتی برای ادامه تجارت با ایران علیرغم تحریم های آمریکا ، سرزنش کرد.

روز جمعه ، گروه تحریریه بلومبرگ، دستورالعمل جدید INSTEX اروپا را که به اصطلاح کانال مالی است که به شرکت های اروپایی این اجازه را می دهد به رغم تجدید تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تا در تجارت با ایران از این طریق مبادلات مالی را انجام دهند ، ، محکوم کرد. این موافقتنامه که توسط آلمان، فرانسه و انگلیس تنظیم شده است، آمریکا را ناراضی و خشمگین کرده است . پنس معاون رئیس جمهور ترامپ کانال مالی اروپا را “تلاشی برای شکست تحریم های آمریکا علیه ایران” توصیف کرد که این امر موجب “تقویت ایران، تضعیف اتحادیه اروپا و ایجاد فاصله بیشتر بین اروپا و آمریکا می شود.

تحلیلگر تحریریه بلومبرگ نوشت اروپا در حال بلوف زدن است و این که “مقام های آمریکا می توانند  در صورت لزوم هر فرد، شرکت یا بانکی که مرتبط با کانال مالی اروپا است را تحریم کنند و همین امر موجب تعطیلی کانال مالی خواهد شد.

معاون مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه داری آمریکا، به تازگی سرمقاله ای در مخالفت با تصمیم اروپا برای ایجاد کانال مالی با ایران تلویحا مقام های اروپا را تهدید کرد و گفت :”کسانی که تلاش می کنند با تجارت با ایران تحریم های آمریکا علیه این کشور را دور بزنند بزودی گرفتار تحریم های ایالات متحده خواهند شد و باید منتظر عواقب شدید آن باشند، از جمله ممکن است آن ها از دسترسی به سیستم مالی آمریکا و توانایی انجام کسب و کار با ایالات متحده محروم شوند.

معلوم نیست آیا” ماندلکر” به طور ضمنی مقام های اروپا را تهدید کرده است یا شرکت ها یا افرادی را که از INSTEX استفاده می کنند و یا کسانی که بالقوه با قانون تحریم های ایالات متحده مخالفت کرده اند ؟

نویسنده این مقاله بلومبرگ می گوید: روابط اروپا و آمریکا با ایران موضوع داغ اختلافات سیاسی است که علم سیاست آن را حل نمی کند باید بررسی و درک کنیم چه اتفاقی در حال شکل گیری است؟  و خطرات آن چیست؟ دو نفر از گروه تحریریه بلومبرگ مسئول تحقیق درباره سیاست های گسترده تری هستند که منجر به اختلاف بین آمریکا و اروپا شده است . این مقاله قرار است برای مسئولان امنیت بین الملل آماده شود. تحقیقات ما نشان می دهد سرمقاله بلومبرگ بر اساس درکی اشتباه از مسائل بین المللی نوشته شده و راه اندازی کانال مالی اروپا را محکوم کرده است.

 اروپا بلوف نمی زند

بلومبرگ معتقد است اقدام تند آمریکا علیه اروپا نسبتا ارزان خواهد بود، زیرا اگر ترامپ می گوید: اروپا بلوف می زند پس حتما پیش از آنکه آمریکا بخواهد اقدامات شدیدی علیه کانال مالی ایجاد شده و افراد مرتبط با آن انجام دهد، تعطیل خواهد شد. این ادعا که اروپا بلوف می زند قطعا نادرست است.  حقیقت دارد که مقام های اروپا برای مقابله با آمریکا ابتدا مطمئن نبودند، زیرا از تهدیدهای شدید آمریکا انتقاد می کردند اما راهکاری که اروپا تحت عنوان  INSTEX در نظر گرفته است بسیار غیر ممکن به نظر می رسد که یک بلوف باشد چرا که سه متحد قدرتمند اروپا با در نظر گرفتن همه جنبه های موضوع قرار داد اجرای آن را امضاء کرده اند.  اروپا همچنین ، دیپلمات های ارشد خود را در هیات مدیره INSTEX –  منصوب کرده است . از جمله : سیمون مک دونالد، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خارجه؛ میگل برگر، رئیس اقتصاد در وزارت امور خارجه آلمان؛ و موریس گوردولت مونتنگ، دبیرکل وزارت امور خارجه فرانسه و امور خارجه.

این همان چیزی است که نظریه پرداز و استراتژیست هسته ای “توماس اسکلینگ”آن را یک tripwire ( بخشی از توری که برای محاصره و به تله انداختن از آن استفاده می کنند) می نامد. هنگامی که یک قدرت نگران است که قدرت دیگری اعتبار آن را بطور جدی تهدید می کند  باید وضعیتی ایجاد کرد تا طرف مقابل گزینه های محدودتری در آینده داشته باشد.

این فقط در مورد ایران نیست

یاروت بلان، مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا ، استدلال می کند پیامدهای اینستکس فراتر از ایران است . این اقدام اولین گام برای توسعه ظرفیت های اروپا است تا در صورت مواجهه با اختلاف جدی با آمریکا بتواند از آن برای حفظ خود در مقابل تهدید خارجی استفاده کند . به عنوان مثال، در رابطه با روابط با روسیه، مقاومت در برابر فشار آمرکیا را آسان تر می کند. در حال حاضر، با توسعه مهارت ها و سازوکارهای اساسی، اروپا گزینه هایی را برای آینده ایجاد می کند. بلان نگران این است که ” کانال مالی جدید می تواند اروپا را آماده می کند تا زیرساخت های بانکی را که از طریق نیویورک اجرا می شد و تهدید فوق العاده ای از سوی آمریکا علیه اروپا محسوب می شد و شاید ستون فقرات جهانی برای عملیات بانکی را به خطر می اندازد.” در واقع این سازوکار مالی از جمله اینستکس، موجب می شود تا به مرور زمان تکامل پیدا کند و هژمونی جدیدی علیه آمریکا که همواره یکه تاز میدان مبادلات مالی جهان است ایجاد کند .

دولت ترامپ تصمیم دارد به دنبال مشاوره با بلومبرگ ابتدای کار به تحریم دیپلمات های ارشد اروپا که نامشان در قرارداد اینستکس ثبت است  بپردازد.، اگر اقدام اروپا بلوف نباشد و اگر اروپا بتواند زیرساخت های جداگانه ای ایجاد کند، این اقدام می تواند پیامدهای قابل توجهی برای قدرت مالی آمریکا در جهان داشته باشد ، و ابر قدرت مالی جهان را با چالش جدی مواجه کند.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت اقتصادبرتر

پاسخ دادن