کاهش تولید زباله بر اثر گرانی

کاهش تولید زباله بر اثر گرانی

در پی تحریم‎های آمریکا و افزایش قیمت برخی از کالاها در ایران تغییرات جالب توجهی در سبک زندگی مردم ایجاد شده که شاید بتوان آنرا بهبود فرهنگ یا ارزشمندتر شدن کالاها نزد مردم نامید؛ از این رو پسماندهای تولیدی (زباله) توسط مردم کاهش چشمگیری داشته باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، در این رابطه دکتر پیام جوهرچی رئیس گروه پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این یک قانون کلی است و همیشه هم صادق بوده که با افزایش قیمت‎ها مصرف مردم کاهش پیدا می کرد یا می‎توان اینگونه بیان کرد که مصرف آنها بهینه می‎شد و از دور ریزهای بیهوده اجتناب می‎کردند، پس از امضای برجام در سال ۹۶ میزان تولید پسماند به شدت افزایش یافت و در تهران به عنوان پایتخت این افزایش بیشتر بود، هنگامی که کمی تنش‎های سیاسی بالا گرفت تولید پسماندها کمی کاهش پیدا کرد و پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته شاهد آن بودیم که تولید پسماند در کشور باز هم کاهش یافت و پس از آن این روند به مرور رو به کاهش طی شد.
وی در ادامه افزود: تولید پسماند به شدت با سیاست عجین است چرا که پسماند نتیجه سبک مصرف مردم است؛ تحریم‎ها یا مشکلات اقتصادی باعث کاهش مصرف زدگی مردم (مصارف بیهوده) و ارزشمند شدن کالاها نزد مردم می شود که این موضوع سبک و الگوی مصرف مردم را تغییر می‎دهد و باعث کاهش تولید پسماند می شود، نمونه ارزشمند شدن کالا را می توان در قیمت پت (مواد مورد استفاده برای تولید پلاستیک بویژه بطری های پلاستیکی) مشاهده کرد که قیمت آن به هر کیلو تقریبا ۷ هزار تومان افزایش یافته و این موضوع باعث شده افرادی که در زباله‎ها این مواد را جدا کرده و برای بازیافت به فروش می رسانند به شدت در جستجوی این کالا باشند و این خود باعث تفکیک زباله ها پیش از رسیدن برای بازیافت می‎شود.

**تحریمها در کاهش تولید پسماند و دور ریزها مثبت بوده است

رئیس گروه پسماند سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با نوع پسماندهایی که کاهش داشته‎اند اظهارداشت: این کاهش را می توان در همه اقلام مشاهده کرد اما می‎توان این آمار را به صورت منطقه ای این گونه بیان کرد که برای مثال در مناطق مرفه تر تهران که در اصطلاح به آن بالا شهر گفته می‎شود حدود هر نفر ۸۰۰ گرم میزان تولید پسماند داشته اما این عدد برای مناطق دیگر شهر ۵۵۰ تا ۶۰۰ گرم است و اگر بخواهیم بگوییم پسماندها کاهش پیدا کرده بله این موضوع کاملا ملموس است بویژه در مناطق پایین شهر و میان شهر پسماندهای تر به شدت کاهش پیدا کرده و این یعنی مردم به اندازه مصرف خود کالا و مواد غذایی تهیه می‏کنند و قطعا این موضوع روی محیط زیست ما تاثیر به شدت مثبتی گذاشته و در کل شاید بتوان گفت تحریم‎ها در رابطه با تولید پسماند، بیهوده مصرف کردن مردم و کاهش دور ریزها مثبت واقع شده‏اند.

روزانه حدود ۸ هزار و ۴۰۰ تن پسماند در شهر تهران تولید می‌شود که عدم تفکیک پسماند در مبدأ و آبگیری زباله در بدو تولید ضمن تولید ۴۰۰ متر مکعب شیرابه در مرکز دفع نهایی آن واقع در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه به عنوان یکی از اثرات مخرب زیست‌محیطی، موجب افزایش هزینه‌های مدیریت شهری در زمینه‌های جمع‌آوری، جابه‌جایی و انتقال زباله می‌شود.

رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران، با اشاره به کاهش یک‎هزار تنی میانگین تولید پسماند در ۹ ماهه پایانی سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل از آن افزود: بالارفتن قیمت ارز و افزایش قیمت کالاها تأثیر زیادی بر تولید پسماند شهری داشته است که سبب شده شهروندان سنجیده‌تر و به اندازه نیاز خرید کرده و ضمناً در مصرف نیز تا حد امکان صرفه جویی کنند.

وی معتقد است: تفکیک زباله از مبدأ از برنامه‌های مهم مدیریت شهری است که سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران حدود دو دهه است که اقدامات و فرهنگسازی‌های لازم را در این زمینه به اجرا درآورده است.

**تولید روزانه ۹ هزار تن زباله در تهران

در این زمینه پیروز حناچی شهردار تهران نیز چندی پیش با اشاره به تولید روزانه ۹ هزار تن زباله در شهر تهران و همچنین تولید ۴۵ هزار تن نخاله در این شهر، اعلام کرده بود: روزانه ۹ هزار تن زباله از سطح شهر تهران جمع‌آوری و به جنوبی‌ترین منطقه تهران یعنی آرادکوه منتقل می‌شود و ۴۵ هزار تن نخاله نیز به سمت آبعلی حمل می‎شود که این موضوع علاوه بر هزینه حمل و نقل، بازگشت مواد ارزشمند میان زباله‌ها را نیز به ذهن متبادر می‌کند.

به گفته حناچی علاوه بر اینها دفن این مواد مشکلات محیط‌زیستی بسیاری برای تهران به همراه دارد؛ مشکلاتی که وجود شیرابه‌ها و گازهای متصاعد از زباله‌ها از آن جمله است.

کارشناسان معتقدند در شهر تهران روزانه حدود یک میلیارد و اندی تومان پول شهروندان برای جمع‌آوری زباله هزینه می‌شود که می‌توان این هزینه‌ها را با بسترسازی‌های مناسب توسط دستگاه‌های متولی به حداقل کاهش داد و به جای آن به ارتقای زندگی و زیست شهری کمک کرد.

شهروندان هم وقتی مشاهده می‌کنند که دستگاه‌های عمومی و خدمت‌رسان در بخش‌های مختلف کمتر به امر درست مصرف‌کردن توجه می‌کنند و در برخی بخش‌ها به‌دلیل ناکارآمدی هزینه‌ها درست مصرف نمی‌شود، کمتر به پیام‌ها در این خصوص توجه می‌کنند. با این حال باید به این سوال اساسی پاسخ داده شود که چرا پس از دو دهه هنوز شهرداری و متولیان امر نتوانسته‌اند زمینه کاهش تولید و تفکیک پسماندها را فراهم کنند و به جای درآمدزایی از این طلای کثیف، هزینه‌های زیادی به شهر و شهروندان تحمیل می‌کنند؟

در حال حاضر به طور میانگین روزانه حدود ۸ تا ۹ هزار تن پسماند عادی و زباله خانگی در شهر تهران تولید و جمع آوری می‌شود. بر این اساس سرانه تولید زباله در شهر تهران برای هر نفر حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم در روز است در حالی که نُرم میانگین سرانه تولید زباله برای هر نفر در دنیا به طور میانگین حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ گرم است.

** پسماند چیست؟

براساس قانون، پسماند به مواد زائدی اطلاق می‌شود که از نظر مالک یا تولیدکننده آن دیگر قابل استفاده نیست. البته این تعریف به معنای این نیست که آن پسماند به هیچ وجه قابلیت استفاده نداشته باشد بلکه پسماند قابلیت استفاده در مصارف دیگر را خواهد داشت.

براساس قانون مدیریت پسماند، جمع آوری مکانیزه، بازیافت، تفکیک و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در زمینه پسماندهای عادی و خانگی شهر تهران بر عهده شهرداری است. بر طبق این قانون در داخل شهرها، مدیریت اجرایی پسماندها بر عهده شهرداری‌هاست و در داخل روستاها این وظیفه بر عهده دهیاری‌ها و در فاصله بین این محدوده‌ها مسئولیت جمع آوری و رسیدگی به پسماندها بر عهده بخشداری‌هاست. البته بر اساس ماده ۲۳ قانون مدیریت پسماند دستگاه ناظر بر این فرآیند، سازمان حفاظت محیط زیست است.

پاسخ دادن