گرانی گندم؛ باعث گرانی ماکارونی شد

اقتصادبرتر

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت در گفتگوی ویژه خبری اظهار کرد: در بحث ماکارونی بر اساس قانون بودجه ۹۸ قیمت گندم فروش رفته از ۹۵۰ تومان تا ۱۸۵۰ تومان تغییر کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان،  عباس قبادی ، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت افزود: یعنی نرخ فروش گندم به کارخانه ها با تغییر مواجه شد که همین امر سبب تغییر هزینه های دستمزدی و … شد و هزینه ها هم متقابلا افزایش یافت. در نهایت با افزایش ۷۰ درصدی ماکارانی رو برو شدیم.

قبادی گفت: قیمت ماکارانی از ۳ هزار و ۴۰۰ تومان حتی به ۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید اما در ماه رمضان با کاهش ۲۵ درصدی و تخفیف تلاش بر تنطیم بازار کردیم. اینچنین نبود که دولت به دنبال افزایش قیمت باشد.

سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در ادامه گفت: دولت در تبصره ۱۴ تکلیف کرده قیمت گندم افزایش یابد و درآمد این هزینه صرف تجهیز منابع شود.

وی افزود: در سال ۹۷ کل گندم کشور یارانه دریافت می کرد و با قیمت کمتری به مصرف کنندگان می رسید. سال ۹۷ هم بخش نان با یارانه باقی ماند. همه نانوایی ها مشمول یارانه بودند.نانوایی های خصوصی یک هزار تومان و نانوایی های دولتی یک هزار و سیصد تومان یارانه می گرفتند.

سیف گفت: شرکت های ماکارانی سازی با کمبود تامین گندم مواجه شدند. نیازی به واردات گندم نداریم و پیش بینی می شود رقم قابل توجهی را خریداری کنیم.

قاضی زاده هاشمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت و گوی ویژه خبری بیان کرد: بالاخره منابعی که در اختیار دولت بود محدود بود و سازمان برنامه هم توان تامین منابع بیشتر برای خرید گندم را نداشت و مجبور به انتخاب بین بد و بدتر شدیم.

وی افزود: کارشناسان معتقد بودند با قیمت پیشنهادی خرید گندم امکان تولید گندم وجود نخواهد داشت.

در ادامه قبادی بیان کرد: با بارش‌های امسال هیچ احتیاجی به واردات گندم نیست.

وی ادامه داد: تن ماهی مثل ماکارانی در سبد خانواره خیلی نقش پررنگی ندارد و بخش عمده آن هم وارداتی است. قوطی که تن ماهی در آن کنسرو می‌شود از ارز دولتی به ارز نیمایی تغییر یافت که دلیل افزایش قیمت تن ماهی همین بود.

حسینی شاهرودی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با گفت و گو ویژه خبری ابراز کرد: در سال گذشته، مجلس و کمیسیون اقتصاد مجلس مخالف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، زیرا معتقد بود دولت نتوانسته مبلغ نفت را به حمایت از جامعه هدف برساند.

وی افزود: عزت مردم با مدیریت ضعیف دولت زیر سوال می‌رفت. در نتیجه معتقد بودیم به جای ارز ۴۲۰۰ به مردم یارانه نقدی بپردازیم، ولی دولت مخالفت کرد.

حسینی شاهرودی گفت: در نهایت به سمت ثبت سفارش و واردات اقلام اساسی رفتیم که متاسفانه این اتفاق هم تاکنون نیفتاده است.

این خبر تکمیل می شود….

پاسخ دادن