گرجستان فرصت ها یا موانع؟!

پاییز سال ۸۹ بود که منوچهر متکی، وزیر خارجه وقت ایران، در دیداری با همتای گرجی خود،‌ تفاهم‌نامه ای برای لغو روادید میان دو کشور ایران و گرجستان امضا کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ آذر ۹۷

گرجستان که رابطه فرهنگی و تاریخی چند صد ساله ای با ایران دارد،‌ حال فرصتی شد برای ایرانیانی که یا در پی سفر و گشت و گذار و یا سکنی گزیدن در کشوری دیگر جز خانه خود بودند.
در مقایسه با دو سال پیش، با پرسه ای کوتاه در تفلیس پایتخت گرجستان، به حضور پررنگ ایرانی ها می توان پی برد. چه گردشگرانی که در گروه‌هایی چندین نفره از اماکن دیدنی شهر بازدید می کنند و چه مغازه ها و شرکت های بیشماری که در جای جای شهر با تابلوهایی به زبان فارسی، خودنمایی می کنند.

 

براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملک به ارزش حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یک ساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است.

بر همین اساس، شش بار تمدید متوالی اقامت یک ساله گرجستان از طریق خرید ملک ، می‌تواند به اقامت دائم در این کشور منتهی شود.

این املاک شامل زمین‌های بایر و کشاورزی نیست.

ارزش گذاری این املاک از طریق ارزیاب‌های دولتی انجام می‌شود و در صورت اجاره ملک مالیات این درآمد هم باید پرداخت شود.

قیمت هر متر مربع ملک مسکونی در تفلیس، پایتخت گرجستان از ۹۰۰ تا بالای ۲۰۰۰ دلار، بسته به منطقه متغیر است؛ در شهرهای دیگر قیمت هر مترمربع ملک بسیار ارزانتر است و در بعضی موارد به زیر چهارصد دلار هم می‌رسد.

خرید املاک مسکونی در دو شهر تفلیس و باتومی در میان شهروندان ایرانی در مقایسه با شهرهای دیگر گرجستان از استقبال بیشتری برخوردار بوده است.

متقاضیان البته می‌توانند با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار لاری، واحد پول گرجستان معادل ۱۲۲ هزار دلار آمریکا اقامت دائم گرجستان را در بدو ورود به این کشور دریافت کنند.

در سرشماری سال ۲۰۱۴ میلادی، جمعیت گرجستان ۳ میلیون و هفتصد هزار نفر اعلام شد.

صندوق بین‌المللی پول سرانه تولید ناخالص ملی در این کشور را در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) حدود ۴۱۰۰ دلار اعلام کرده است.

گرجستان در اتحادیه اروپا عضویت ندارند ولی شهروندان آن بدون نیاز به ویزا می‌توانند به کشورهای حوزه شینگن (برای اقامت تا سقف سه ماه) سفر کنند.

یک نماینده مجلس، اتوشویی و گرجستان!

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم با اشاره به افزایش خرید ملک در گرجستان و ترکیه گفت: اگر در گذشته سرمایه‌گذاری در کشوری مانند گرجستان صرفا در بین ایرانیانی که در سطوح بالای اقتصادی هستند دیده می‌شد اما اکنون این اتفاق در لایه‌های میانی جامعه دیده می‌شود به طوری که چند روز پیش که به اتوشویی رفته بودم صاحب مغازه می‌گفت در گرجستان خانه خریده است.

مهرداد بائوج لاهوتی افزود: متاسفانه این موضوع طی سال‌های اخیر افزایش داشته است و باید برای آن چاره‌اندیشی شود چون هم جامعه و هم در نهایت آن دسته از افرادی که در کشور دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند آسیب می‌بینند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت احساس می‌کند در زمینه اجرای تمهیدات برای خروج سرمایه از کشور به این شکل دستش بسته است می‌تواند لایحه بیاورد و ما آماده‌ایم تا آن را هر چه سریع‌تر در مجلس بررسی کنیم.

چه باید کرد؟

لاهوتی با اشاره به اینکه اکنون در بیشتر شهرهای کشور پرواز به گرجستان اختصاص داده شده است، ادامه داد: البته دولت می‌تواند اقدامات موثری در این خصوص داشته باشد همان گونه که در تمام دنیا جابه جا کردن یک دلار پول حساب و کتاب دارد. به طور مثال دولت می‌تواند شروطی برای دولت گرجستان بگذارد و از آنها بخواهد حداقل معادل ۵۰ درصد از گردشگران ایرانی که به گرجستان می‌روند از آن کشور به ایران گردشگر بیاید.

این نماینده مجلس با اشاره به ۱۰ میلیون گردشگر ایرانی در سال گفت: این درحالی است که سفر به دیگر کشورها در عید امسال ۹ درصد نیز افزایش داشته است با این وصف اگر هر گردشگر دو هزار دلار هزینه کند ما با عدد وحشتناک خروج ۲۰ میلیارد دلار از کشور مواجه هستیم و این سوال مطرح است که در ازای ۲۰ میلیارد دلار خروج ارز از کشور به واسطه گردشگران ایرانی چقدر در این حوزه ارز وارد می‌شود؟

 

«‌در مقاطع مختلف زمانی این مهاجرت به جاهای مختلف صورت گرفته است. شاید سی سال پیش بیشترین مهاجرت به آمریکا بود. بعد از آن به اروپا بود. هر چه قدر شرایط برای مهاجرات ایرانی ها سختتر شد،‌ باز کشورهای جدیدتری پیدا شدند. دبی مقصد بعدی بود. شرایط سخت شد،‌مالزی و ترکیه راه باز شد. و درنهایت گرجستان را با توجه به اینکه در دو سال سه اخیر شرایط ویزا ساده شد و ایرانی ها می توانستند به این کشور بیایند و با ثبت شرکت، توانستند اقامت بگیرند، مردم به گرجستان رو آوردند.»

گیورگی لوبژانیدزه از جمله ایران‌شناسان ِ گرجی است که با ایران و ایرانی ها روابط بسیار نزدیکی دارد. او در دو دهه اخیر سفرهای متعددی به ایران کرده و با برخی از ایرانی های ساکن تفلیس نیز آشناست. گیورگی لوبژانیدزه، از حضور ایرانیان در گرجستان خرسند است و از گروهی از ایرانیان می گوید که گرد هم آمده و تلاش دارند تا فرهنگ و ادبیات ایران را نیز با گرجی ها شریک شوند و از آنها و فرهنگشان بشنوند.

در کنار این صحبت ها در تفلیس شنیده می شود که صدها ایرانی در گرجستان شرکتهایی ثبت کرده اند که تنها تعداد بسیار اندکی از آنها فعال است. در سال‌های اخیر روند معمول در گرجستان اینچنین بود که خارجی ها با ورود به این کشور و ثبت یک شرکت و بازکردن حساب بانکی می توانستند مجوز اقامت در این کشور را کسب کنند. اما این روزها حضور ایرانی ها در گرجستان با مشکلاتی نیز مواجه شده است.

در ماه‌های گذشته برخی خبرها حاکی از آن بود که دولت جدید گرجستان، پس از روی کار آمدن،‌ احتمالا موضوع لغو روادید را بررسی خواهد کرد. اگرچه این تنها منحصر به ایران نمی شود. چرا که دولت گرجستان استدلال می کند که بسیاری از تفاهمنامه‌هایی که دولت میخاییل ساکاشویلی با کشورهای متعدد امضا کرده، یک جانبه است و تسهیلاتی برای اتباع گرجستان در پی ندارد. اگر چه تصمیم رسمی دراین باره اتخاذ نشده اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در هفته های اخیر برخی ایرانی‌ها برای دریافت اجازه اقامت در گرجستان با مشکل مواجه شده اند.

برخورد بی‌سابقه پلیس فرودگاه تفلیس با یک زن ایرانی

پلیس فرودگاه تفلیس ضمن بازداشت ۲۰ ساعته زن ایرانی، رفتاری خشونت‌آمیز و بی‌سابقه با وی داشت.

آن‌گونه که این فرد می‌گوید، علاوه بر وی از ورود چند شهروند ایرانی دیگر نیز ممانعت به عمل آمده بود.

براساس این اظهارات، وی در مدتی که در بازداشت بوده ضمن ضبط وسایل و تلفن همراهش توسط پلیس‌ مستقر در فرودگاه، به او فحاشی شده و به او دستبند زده و پنج بار آمپول آرامبخش به او تزریق کرده‌اند و با اینکه چند بار اقدام به فرار کرده، ولی موفق نشده است.

وی عنوان کرد: در زمان بازداشت، چند بار درخواست تماس با سفارت‌مان را داشتم که هر بار تنها با بی‌توجهی و توهین‌های پلیس حاضر مواجه شدم.

پس از گذشت بیش از ۲۰ ساعت از بازداشت این فرد، پلیس مهاجرت گرجستان او را با هواپیما به استانبول بازمی‌گرداند و وی پس از ورود به استانبول به کنسول‌گری گرجستان در این شهر مراجعه کرده، ولی هیچ پاسخی به او داده نمی‌شود.

یک فعال اقتصادی در این‌ باره می گوید: «قاعدتا وقتی کسی در یک کشور فعالیت اقتصادی دارد، از لحاظ رفت و آمد نباید حداقل برای مدت مشخصی مشکل داشته باشد. من قرار بود حدود دو ماه پیش کارت اقامت دریافت کنم. مشکلی هم نبود. وقتی به دفتر مربوطه مراجعه کردم، به من آخرین لحظه گفتند نمی توانیم به شما اقامت بدهیم. البته این زمانی بود که بمبگذاری در بوستون اتفاق افتاده بود و بعد کمی پرس و جو از اطرافیان متوجه شدم سختگیری ای برای ایرانی ها در کار است چرا که آمریکا از دولت گرجستان خواسته که اقامت دادن به ایرانی ها را کاهش بدهد یا متوقف کند.» حال بدون دریافت اجازه اقامت، این فعال اقتصادی، باید هر ۴۵ روز یکبار، برای تمدید زمان سکونت خود در گرجستان، از این کشور خارج شود.

در همین حال روز جمعه ۳۱ خرداد تئا تسولوکیانی وزیر دادگستری گرجستان از توقیف شدن حدود ۱۵۰ حساب بانکی ِ ایرانی ها خبر داد. اقدامی که این مقام گرجستان می‌گوید، در راستای تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام شده است.

تیموراز آنتِلاوا، مدیر بخش حقوق بین الملل در وزارت دادگستری گرجستان درباره این خبر توقیف حساب بانکی ِ ایرانی‌ها می گوید که این موضوع تازه ای نیست و این روند برای رعایت تحریم‌های سازمان ملل در طول سالهای اخیر وجود داشته است.

پای تحریم های آمریکا در میان است

تیموراز آنتلاوا که مدیریت گروه بررسی نحوه اجرای تحریم های سازمان ملل را نیز بر عهده دارد، یادآوری می کند: « شیوه نظارت ما بررسی موردی بر مبنای افراد حقیقی یا حقوقی و گروههاییست که تحریم های سازمان ملل بر آنها اعمال شده و شامل گروه بزرگتر ایرانی های ساکن گرجستان نمی شود. بدین معنی که صرف حضور رد گرجستان، دلیل بر نقض تحریم‌ها نیست. هر چه مردم بیشتر در این زمینه بدانند، حدس و گمانه زنی دراین‌باره کاهش می یابد.»

البته ایرانی های مقیم گرجستان شاید نظر دیگری دراین زمینه داشته باشند و نگرانی آن‌ها از تحولات جدید پابرجاست. تحریم های بین المللی علیه ایران، به دلیل برنامه هسته ای اش تنها به شورای امنیت ختم نمی شود، و تحریم هایی یکجانبه هم از سوی آمریکا یا اتحادیه اروپا بر تهران اعمال شده که در برخی نهادهای خصوصی از جمله بانک های برخی کشورها، نتایج آن محسوس است.

این روزها در تفلیس شنیده می شود که برخی بانک ها برای افتتاح حساب، از ایرانی ها مبلغ ۵۰ هزار لاری، معادل ۳۰ هزار دلار سپرده می خواهند. مبلغی که سارا قاضی در تفلیس می گوید مهیا کردن آن کار ِ هر کسی نیست: «مردم عادی ای که با سرمایه ای که برای خود جمع کرده اند و به دنبال آن خانه هستند،‌ با خانواده و بچه هایشان با هزار امید و آرزو می ‌آیند، برای این افراد واقعا سخت می شود. ولی گروه یا افراد خاصی که این مبالغ برایشان مبالغی نیست، خیلی راحت ادامه می دهند،‌ به همان صورتی که تا به حال بوده،‌ سرمایه گذاری می کنند، حساب بانکی باز می کنند، و هر کاری که تا به حال می کردند، به همان صورت ادامه خواهند داد.»

بررسی مشکلات اخیر ایرانیان در سفر به گرجستان

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، در ادامه پیگیری های انجام شده در خصوص مشکلات اخیر ایجاد شده برای برخی اتباع ایرانی در مبادی ورودی گرجستان، امروز با مسئولان گمرکی این کشور دیدار و گفت و گو کرد .

سید جواد قوام شهیدی روز جمعه در این دیدار، با اشاره به بروز برخی حوادث در مبادی ورودی این کشور خواستار احترام و توجه جدی به ارزش های مذهبی و فرهنگی دربرخورد با اتباع کشورمان شد.

وی، همچنین با توجه به روابط رو به گسترش تجاری و اقتصادی میان دو کشور بر لزوم اطلاع رسانی به موقع و دقیق در خصوص تغییرات قوانین و مقررات گمرکی تاکید کرد.

طرفین در این دیدار در مورد فرآیندهای بازرسی و قوانین گمرکی این کشور و مشکلات اتباع ایرانی در مرزهای گرجستان مورد بحث و گفت و گو کردند.

ماموکا جانگولاشویلی، مدیرکل گمرکات گرجستان نیز در این دیدار ضمن تاکید بر احترام دولت و مردم گرجستان به مردم ایران، اظهار داشت، با فرهنگ و ارزش های مذهبی مردم ایران آشنا هستیم و تلاش جدی شده است تا قوانین و مقررات را منطبق با فرهنگ، سنت و ارزش های مذهبی و ایرانی اجرا کنیم.

وی افزود: ما نیازمند همکاری هستیم تا در فضای بسیار مثبت، دوستان ایرانی بتوانند با خاطرات خوب وارد گرجستان شده و از آن خارج شوند.

این مقام گرجستانی، علاقه مندی کشورش را به توسعه همکاری های گمرکی و نهایی کردن موافقتنامه مبادله شده میان ایران و گرجستان ابراز کرد.

وی سپس به تشریح فرآیندهای بازرسی و قوانین گمرکی این کشور پرداخت و افزود: با توجه به تلاش گرجستان در جهت تطبیق قوانین و مقرارت با اتحادیه اروپا از اوایل سال ۲۰۱۹ شاهد تغییرات گسترده ای در مقررات گمرکی گرجستان خواهیم بود.

وی افزود: این تغییرات مختص به ایران نخواهد بود و همه کشورها را در بر خواهد گرفت و در این خصوص اطلاع رسانی کاملی انجام خواهد شد.

مدیرکل گمرکات گرجستان با اشاره، واردات به مصالح ساختمانی از ایران به این کشور ، اظهار داشت، در حوزه مصالح ساختمانی پس از اجرای قوانین جدید، هرگونه واردات نیازمند اخذ گواهینامه های استاندارد و معتبر خواهد بود.

سفیر ایران گفت: رفتار مقامات گرجستانی با آنچه در توافق لغو روادید با ایران آمده، متفاوت است

پس از دریافت گزارشاتی مبنی بر ممانعت از ورود مسافران ایرانی به گرجستان لازم است که در توافق لغو روادید میان دو کشور تجدید نظر شود.
ما هیچ اطلاعاتی دال بر اینکه گرجستان در حال بررسی مجدد اعطای ویزا به ایرانی‌ها است دریافت نکرده‌ایم و آنها هیچ قصدی هم برای این کار ندارند.

سفیر ایران خواستار بازنگری در توافق روادید با گرجستان شد

▫️سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان ضمن اشاره به مشکلات پیش آمده برای گردشگران ایرانی در مبادی ورودی این کشور، بر لزوم بازنگری توافقنامه روادید بین تهران –تفلیس تاکید کرد.

ایرانی هایی که در گرجستان ملک خریده اند، خانه های شان را به حراج گذاشته اند

درست پس از خروج امریکا از برجام و فشار ایالات‌متحده به گرجستان برای ایجاد محدودیت علیه ایرانیان، رفتار مقامات این کشور با هموطنانمان به یکباره تغییر کرد. بر این اساس، حساب بانکی تجار ایرانی در گرجستان مسدود و محدودیت‌های شدیدی برای گشایش حساب ایرانیان در این کشور اعمال شد.

علاوه بر این روند صدور مجوز تردد برای ایرانیانی که ملک در گرجستان خریده بودند هم متوقف شد. این روزها بخش مهمی از آگهی‌های سایت‌هایی همچون دیوار و شیپور به فروش املاک این افراد اختصاص پیدا کرده‌است.

چراکه این روزها شایعه‌ای عجیب در دل تفلیس آنان را دچار تشویش کرده که می‌گوید: «دولت جدید گرجستان، به تأسی از فشارهای امریکا قصد دارد دارایی‌های ایرانیان را مسدود و مصادره کند.

یک هزار و ۱۵۱ خارجی ماه گذشته از ورود به گرجستان منع شدند

براساس گزارش روز سه‌شنبه وزارت کشور گرجستان، طی ماه گذشته – نوامبر- به ۴۳۴ شهروند ایرانی، ۳۷۰ شهروند هندی و ۴۶ شهروند ترکیه اجازه ورود به این کشور داده نشد.

حال باید دید این روند به کجا می انجامد. آیا همچنان گرجستان مقصدی امن برای فعالیت های اقتصادی ایرانی ها خواهد بود،‌یا اینکه آنها در پی یافتن کشوری تازه برای آغاز زندگی ای جدید خواهند رفت.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن