گزارش سازمان سیا: ایران از برجام عدول نکرده است

اقتصادبرتر

 مسوولان اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده‌اند که ایران تا کنون از برجام عدول نکرده‌است اما اگر تهران به منافع تجاری مورد نظر خود نرسد احتمالا از برجام خارج خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، مسوولان اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده‌اند که ایران تا کنون از برجام عدول نکرده‌است اما اگر تهران به منافع تجاری مورد نظر خود نرسد احتمالا از برجام خارج خواهد شد.

این گزارش مفصل توسط جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دن کوتز، رئیس‌کل تشکیلات اطلاعاتی این کشور به سناتورهای کنگره ارایه شد. این گزارش که درباره تهدیدهای امنیتی متوجه ایالات متحده به کنگره ارایه شده بود تاکید کرده که روسیه، چین بزرگ‌ترین «دشمنان» این کشور به شمار می‌آیند.

«ایران اگر به منافع تجاری مورد نظر نرسد، برجام را ترک می‌کند»

در این گزارش همچنین تاکید شده که «به دنبال خروج دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از معاهده هسته‌ای، ایران تا کنون از شروط برجام عدول نکرده اما پس از خروج آمریکا از این معاهده ‌بین‌المللی تهدید کرده که به برخی بندهای آن عمل نخواهد کرد. اگر ایران به منافع تجاری و سرمایه گذاری مورد نظر از محل ارتباط با اروپا دست نیابد آن موقع شرایط خروج و عقب‌نشینی از برجام را بررسی خواهد کرد.»

گزارش سازمان اطلاعات سیا همچمنین به این نکته اشاره کرده که «ایران در حال بررسی شرایط است تا در صورت نهایی شدن تصمیم برای خروج از برجام بتواند در این زمینه گام‌های عملیاتی بردارد.»

دن کوتس درباره ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص برنامه هسته ای ایران نیز گفت در حال حاضر این کشور به دنبال توسعه توانایی نظامی هسته ای خود نیست.

وی از جانب دیگر مقامات جامعه اطلاعاتی آمریکا گفت جامعه اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده است که ایران در حال حاضر دنبال چنین توانایی هسته ای نیست.

او گفت همچنان ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا این است که ایران اقداماتی را که برای ساخت بمب هسته ای لازم است، انجام نمی دهد.

کوتس گفت اما مقامات ایران علنا تهدید کرده اند که اگر به منافع مالی ملموس در چارچوب برجام دست نیابند، توافق هسته ای را به چالش خواهند کشید.

«جاه‌طلبی منطقه‌ای ایران خطری برای آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای»

در این گزارش همچنین اعلام شده «جاه طلبی‌های منطقه‌ای ایران و ارتقای توان نظامی منافع ایالات متحده و هم‌پیمانان منطقه‌اش را در سال‌های آینده تهدید خواهد کرد.»

رهبران سرویس اطلاعاتی آمریکا همچنین گفته اند «چین و روسیه بزرگترین تهدید برای آمریکا به شمار می‌روند و بیش از هر زمان همسو با یکدیگر عمل می کنند.» شواهد و مستنداتی که با سخنان دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا درباره تهدیدهای جهانی تناقض دارد. در گزارش آنها همچنین تاکید شده که بعید است کره‌ شمالی بخواهد از مواضع هسته‌ای خود کوتاه بیاید.

پاسخ دادن