گوشت قرمز و برنج دولتی باید هدفمند توزیع شود

اقتصادبرتر

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم توزیع هدفمند کالاهای اساسی گوشت قرمز و برنج که با ارز ۴۲۰۰ تامین می شود،تاکید کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتربه نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،محمود حجتی شامگاه امروز دوشنبه در نشست با رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از حمایت ها همکاری های این کمیسون از بخش کشاورزی در ۵ سال اخیر قدردانی و تصریح کرد:مشارکت بیشتر مجلس به منظور برطرف کردن مشکلات بخش کشاورزی و تولیدکنندگان ضروری است.

وی با اشاره به خسارات حوادث غیر مترقبه به بخش کشاورزی،سیل اخیر استان خوزستان و همچنین هجوم ملخ های آفریقایی از سواحل جنوبی کشور را از جمله این آسیب ها عنوان کرد و افزود:خسارت سیل به بخش کشاورزی برآورد شده و مبارزه با ملخ ها نیز به صورت جدی در حال انجام است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به علل افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی،گفت:سال گذشته نهاده های تولید با ارز ۳۲۰۰ تامین می شد که این ارز در چند مرحله تغییر کرده و در حال حاضر به ۴۲۰۰ تومان افزایش یافته است.

حجتی،رشد قیمت جهانی برخی نهاده ها را بر افزایش کالاهای داخلی موثر دانست و ادامه داد:قیمت هر تن ذرت سال گذشته ۱۸۰ دلار بود که این محصول در حال حاضر با قیمت ۲۵۰ دلار در بازارهای جهانی عرضه می شود.

وی عوامل یاد شده و همچنین رشد نرخ حمل و نقل را از جمله عوامل افزایش قیمت گوشت مرغ اعلام و خاطرنشان کرد:قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده و قیمت متوسط کشوری این محصول در بازار نیز حدود ۸ تا ۱۰ درصد بالاتر است.

حجتی با اشاره به این که ذبح دام در کشتارگاه ها در سال جاری حدود ۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است،اظهار کرد:قاچاق دام و همچنین خرید دام با قیمت های بالاتر در کشورهای همجوار بر افزایش قیمت گوشت قرمز در داخل تاثیر داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: توزیع گوشت قرمز و برنج که ارز ۴۲۰۰ تومان برای تامین آن تخصیص می یابد، برای بهره مندی اقشار آسیب پذیر باید هدفمند شود.

حجتی در بخش دیگری از سخنانش،بکارگیری روش های مختلف برای بهره وری آب و استانداردسازی تولید و توزیع کود و سم در کشور را از جمله اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای صیانت از منابع آب و خاک کشور برشمرد و افزایَش توجه و تخصیص اعتبار برای احیای قنوات را ضروری دانست.

در ابتدای این نشست،رئیس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با تمجید از پیشرفت های بخش کشاورزی در ۴۰ سال اخیر،اظهار داشت:بخش کشاورزی از نظر دانش و تکنولوژی و همچنین بازار توسعه یافته است.

دکتر احمدعلی کیخا در ادامه خواستار گسترش تعاملات و همکاری های وزارت جهاد کشاورزی با کمیسیون کشاورزی مجلس برای حل مشکلات بخش کشاورزی شد.

در این نشست،اعضای کمسیون کشاورزی مجلس و معاونین وزیر جهاد کشاورزی دیدگاه های خود را در زمینه مسائل و مشکلات بخش کشاورزی و همچنین اقدامات انجام شده برای رفع آنها مطرح کردند.

1 پیام

  1. هدفمندی کالاهای اساسی کاری بسیار ساده است. باید به روستاییان سراسر کشور، کارگران و کارمندان بخش های دولتی و خصوصی با حقوق های کمتر از ۵ میلیون تومان، فرهنگیان آموزش و پروش، نیروهای مسلح و راننده های درون و برون شهری، نیروهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و دیگر اصناف با حقوق های زیر ۵ میلیون تومان تحویل شود. امروز برای انجام یک کار فنی به یک روستای دور افتاده در شهرستان ارومیه مراجعه کردم و صحنه دردناکی دیدم؛ در یک خانه به دور از روستا یک خانوار سه نفره دیدم( فاقد پدر: پدر خانواده به علت ایست قلبی فوت کرده بودند) شامل مادر و دو دختر دبیرستانی و راهنمایی با هم زندگی می کردند، فکر نکنم غذایی بهتر از نیمرو یا لوبیا بخورند؛ چه کسی به جزء خدا به داد این گونه افراد می رسد. دولت باید برای اجرای عدالت به توزیع عادلانه کالاهای اساسی براساس توزیع کوپنی و کارت اعتباری خرید اقدام بنیادی کند. مهرداد رجبی – دکترای انرژی

پاسخ دادن