گول تبلیغات کذب آژانس‌ها را نخورید

گول تبلیغات کذب آژانس‌ها را نخورید
اقتصادبرتر

طی ماه‌های گذشته شاهد افزایش ۴۰ درصدی شکایات با موضوع سفر به حوزه شینگن و کانادا بوده‌ایم چراکه تبلیغات دفاتر خدمات مسافرتی درخصوص اخذ ویزای تضمینی افزایش یافته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، این روزها تبلیغات تورهای گردشگری به شرط دریافت ویزای تضمینی کانادا و حتی ویزای شینگن و… داغ شده است به نحوی که شاهد انواع شکایات از مسافرانی هستیم که گول این تبلیغات را خورده‌اند و در نهایت مال خود را باخته‌اند.

آنچه این روزها در جریان است اینگونه رقم می‌خورد که به طور مثال اگر دریافت ویزای یک کشور با احتساب گرفتن وقت سفارت و پر کردن مدارک و… با ۳۵۰ دلار محقق می‌شود، افرادی با دریافت ۱۵۰۰ دلار وعده تضمین دریافت ویزا را به مخاطب می‌دهند. اینجاست که افراد ترجیح می‌دهند مبلغ بالاتری پرداخت کنند اما ویزای خود را تضمینی دریافت کنند اما در نهایت پول را پرداخت و هیچ ویزایی دریافت نمی‌کنند. اینجاست که کار به شکایت می‌رسد و نارضایتی مسافر از مراکز دریافت تضمینی ویزا بوجود می‌آید.

حرمت‌الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و جهان‌گردی ایران با اشاره به آنکه گرفتن ویزا از جمله شرح وظایف دفاتر مسافرتی است گفت: آژانس‌های مسافرتی می‌توانند هتل رزرو کنند، ویزا بگیرند و بلیت هواپیما را برای مسافران رزرو کنند. درواقع دریافت ویزا از جمله وظایف دفاتر خدمات سفر به حساب می‌آید که در بسته سفر مسافران خود قرار می‌دهد اما اینکه دریافت این ویزا را تضمین کنند و به واسطه این تضمین، پول‌های هنگفت دریافت کنند، این امر امکان‌پذیر نیست.

او با اشاره به آنکه، فریب مردم و انجام تبلیغات بی‌جا درخصوص دریافت ویزای تضمینی و… نادرست است، اظهار داشت: ما به عنوان انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ایران تمام دفاتر خدمات مسافرتی را از انجام تبلیغات اینچنینی منع می‌کنیم. پروسه اخذ ویزا با سفارتخانه‌هاست. بعضا ممکن است ۸۰ تا ۹۰ درصد پرونده‌هایی که دفاتر مسافرتی برای دریافت ویزا ارائه می‌دهند، ریجکت می‌شود بنابراین هیچ تضمینی برای دریافت ویزا وجود ندارد.

رفیعی خاطرنشان کرد: خیلی وقت‌ها پیش آمده که به من هم که شغلم همین کار است، بنابر دلایلی برای برخی از کشورها ویزا داده نمی‌شود. بنابراین تضمینی برای دریافت ویزا وجود ندارد. اینکه به مردم بگوییم ویزا برای آنها دریافت می‌کنیم و سرابی واهی برای آنها ایجاد کنیم که آن طرف دنیا زندگی رویایی در انتظارشان است، نادرست است چراکه بیش از ۸۰ درصد این افراد با چالش بدی گرفتار می‌شوند و زندگی و آینده خود را از دست می‌دهند.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ایران یادآور شد: دفاتر خدمات مسافرتی نباید برای دریافت چند دلار بیشتر، دست به انجام چنین کارهایی بزنند. بهتر است از سابقه خود برای راهنمایی مردم استفاده کنند و مردم هم گول تبلیغات بی‌اساس را نخورند. اما به جرات می‌توانم بگویم دفاتر مسافرتی ریشه‌دار، دست به این کار نمی‌زنند اما برخی دفاتر مسافرتی در حال حاضر فعال هستند که که نه تنها مجوز فعالیت ندارند بلکه از بسته شدن هم ترسی ندارند چراکه امروز در یک دفتر و دو هفته دیگر در دفتری دیگر فعالیت می‌کنند. بهتر است مسافران با آگاهی دفاتر مسافرتی خود را انتخاب کنند.

*نمی‌توان دریافت ویزا را تضمین کرد

حسن انصاری رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران با تاکید برآنکه ارائه تبلیغات مبنی بر دریافت ویزای تضمینی خلاف قانون است،‌ گفت: آنچه که سبب می‌شود، مسافر ناراضی شود، تبلیغ و تاکید به دریافت ویزای تضمینی است. این درحالی است که چیزی به عنوان تضمین ویزا نداریم. درواقع هیچ فرد یا بخشی نمی‌تواند دریافت ویزای یک فرد دیگر را تضمین کند مگر آنکه پروسه اداری و قانونی آن طی شود و مدارک کافی ارائه شود.

به گفته او، اکنون شاهد شکایات متعددی درخصوص کلاهبرداری‌های حوزه ویزا هستیم. نباید فراموش کرد که آژانس‌داران حق تبلیغ ویزای تضمینی را ندارند و از طرف دیگر مردم هم بدانند که چنین ویزایی وجود ندارد. ویزا بر اساس مدارک، توانایی‌ها و ظرفیت‌های فرد صادر می‌شود و آژانس مسافرتی می‌تواند درصدد جمع‌آوری مدارک و گرفتن وقت برآید و کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد.

آنچه که سبب می‌شود، مسافر ناراضی شود، تبلیغ و تاکید به دریافت ویزای تضمینی است. این درحالی است که چیزی به عنوان تضمین ویزا نداریم. درواقع هیچ فرد یا بخشی نمی‌تواند دریافت ویزای یک فرد دیگر را تضمین کند مگر آنکه پروسه اداری و قانونی آن طی شود و مدارک کافی ارائه شود

انصاری با اشاره به آنکه درحال حاضر نه تنها آژانس‌های مسافرتی بلکه سایر افراد و سودجویان در فضای مجازی درصدد تبلیغ ویزای تضمینی می‌کنند، گفت: اکنون افراد عادی هم به این حوزه ورود کرده‌اند و باید با اطلاع‌رسانی، مانع در دام افتادن افراد جامعه بشویم.

رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران تاکید کرد: اکنون در فضای مجازی، حدود ۳۰ درصد تبلیغات ویزا، تبلیغ ویزا تضمینی است. بخشی از آنها آژانس‌های مسافرتی هستند و بخش عمده‌ای نیز افراد فاقد صلاحیت هستند.از آنجا که دریافت ویزا جزو تکالیف و وظایف آژانس است، اما دریافت ویزا باتوجه به قوانین و مقررات شرکت مقصد انجام می‌شود. آژانس نمی‌تواند دریافت ویزا را تضمین کند. ویزا با توجه به شرایط سیاسی بین کشورها صادر می‌شود. هرچند اکنون هیچ کشوری ممنوعیتی برای صدور ویزا ندارد اما ممکن است شرایط سخت‌تر شده باشد.

به گفته انصاری، چون کنترل درخصوص مدارک انجام می‌شود اگر مدارک ارسالی مطابق قوانین باشد، ویزا صادر می‌شود اما اگر مدارک غیرواقعی ارائه شده باشد یا اطلاعات نادرست داده شود یا مسافر در مصاحبه اطلاعات کافی ارائه ندهد و مدارک مشکوک باشد، ویزا صادر نمی‌شود. در واقع آژانس هیچ مسئولیت و تضمینی برای دریافت ویزا نمی‌تواند ارائه دهد. افرادی که قول ویزای تضمینی می‌دهند، شنیده شده است که مدارک غیرواقعی در میان مدارک مسافران می‌گذارند و این امر سبب ریجکت مسافر می‌شود. عمده این وعده‌ها برای دریافت ویزای کانادا، استرالیا و شینگن است.

او با تاکید برآنکه جامعه گردشگری الکترونیکی ایران به مردم جهت عدم توجه به تبلیغات کذب دریافت ویزای تضمینی هشدار می‌دهد، تصریح کرد: چیزی به نام ویزای تضمینی وجود ندارد.

*آژانس‌ها حق ندارند تبلیغات ویزا داشته باشند

در نهایت نیز پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران دراین خصوص گفت: باید تذکرات لازم به آژانس‌ها درخصوص اخذ ویزا برای مسافران داده شود چراکه آنها حق ندارند در تبلیغات خود به اخذ ویزا به صورت تضمینی تاکید داشته باشند. هفته گذشته نام‌های ابلاغ کردیم که دفاتر خدمات مسافرتی به هیچ وجه حق ندارند تبلیغاتی درخصوص تضمین اخذ ویزا داشته باشند. چراکه صدور ویزا ارتباط مستقیم به شرایط کشور مورد نظر دارد. اگر آژانسی تخلف کند، برخوردهای قانونی انجام می‌دهیم. البته که نمی‌توانیم هر روز بیش از ۲ هزار آژانس فعال در تهران را کنترل و نظارت کنیم اما اگر شکایتی داشته باشیم، پیگیری می‌کنیم.

او تصریح کرد: اگر شکایتی در این خصوص داشته باشیم، این شکایات در کمیته فنی مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر دلایل کافی داشته باشیم، برخوردهای لازم حتا تا مرحله لغو مجوز آژانس را انجام می‌دهیم و آژانس را ملزم به پرداخت خسارت به مسافر می‌کنیم.

جانفشان با تاکید برآنکه هیچ تضمینی برای دریافت ویزای شینگن و کانادا توسط آژانس‌های مسافرتی وجود ندارد، یادآور شد: برخی از آژانس‌های مسافرتی از میل درونی مسافران برای دریافت ویزای کشورهای حوزه شینگن و کانادا و به تبع آن دریافت تابعیت این کشورها سوءاستفاده می‌کنند و به نوعی کلاهبرداری انجام می‌دهند.

به گفته او،‌ بسیاری از افرادی که در قالب گردشگر درصدد دریافت ویزای شینگن و کانادا هستند، در بیشتر مواقع تمام زندگی خود را می‌فروشند و با هدف زندگی کردن در آن مقصد، برای دریافت ویزای توریستی اقدام می‌کنند. در این میان بازار داغی برای سوءاستفاده آژانس‌های مسافرتی از این هدف بوجود آمده. البته که عمده افرادی که موفق به دریافت ویزا و سفر به این کشورها می‌شوند، بازهم بعد از ۶ ماه نیازمند تمدید ویزا هستند.

*عقد قراداد مسافرتی الزامی است

رحیم انورجانشین معاون گردشگری استان تهران نیز با اشاره به آنکه از نیمه سال گذشته تاکنون شاهد افزایش ۴۰ درصدی موضوعی شکایات در زمینه کشورهای حوزه شینگن و کانادا داشتیم، گفت: برای ما نیز جای سئوال دارد که چرا طی ۷ و ۸ ماه گذشته شاهد چنین افزایشی در شکایات با این موضوع هستیم. نباید فراموش کرد که مسافران متاسفانه به هر دلیلی که می‌خواهند به این مقاصد سفر کنند، زمانی که به دفاتر خدمات مسافرتی مراجعه می‌کنند، هیچ مکتوبی در قبال پول پرداختی و صحبت‌هایی که بین طرفین مورد تایید قرار می‌گیرد، نمی‌نویسند. این درحالی است که یکی از حقوق مسافر، انعقاد قرارداد سفر با آژانس مسافرتی است.

او ادامه داد: باید هر آنچه که دفتر مسافرتی نسبت به انجام آن متعهد می‌شود، داخل قرارداد مسافرتی نوشته شود. این درحالی است تمام موضوعاتی که به صورت شفاهی بین مسافر و دفتر مسافرتی توافق شده‌است، در قابل مکتوب منعقد نمی‌شود. اینجاست که مسافر زمانی که وعده‌های دفتر مسافرتی محقق نمی‌شود، چیزی برای شکایت در دست ندارد.

انور با تاکید برآنکه، بی‌معنی‌ترین تبلیغی که می‌توان درخصوص یک تور انجام داد، تضمین دریافت ویزاست، یادآور شد: چنین کلماتی اگر در یک قرارداد مسافرتی و حتا تبلیغات مکتوب شود، کاملا مغایر قوانین و مقررات است و آن دفتر مسافرتی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. این درحالی است که بسیاری از مسافرانی که کشورهای شینگن و کانادا را به عنوان مقصد درنظر دارند، در بیشتر مواقع بدون آنکه به عواقب کار خود بیاندیشند، صحبت‌های شفاهی آژانس‌دار را می‌پذیرند و بدون آنکه مدرکی در دست داشته باشند، پول و گذرنامه خود را در اختیار آژانس‌دار می‌گذارند. اینگونه است که زمانی که شکایت می‌کنند، از ما توقع دارند با قبض واریز پول به حساب یکی از کارکنان آژانس یا بررسی دوربین‌های مداربسته آژانس که آن هم در زمره وظایف کاری ما قرار نمی‌گیرد، احقاق حق کنیم.

به گفته جانشین معاون گردشگری استان تهران، در سال ۹۷ با ۲۲۵۲ شکایت روبه رو بودیم. در این میان شاهد افزایش ۴۰ درصدی شکایات موضوعی در خصوص تورهای اروپا و کانادا بودیم. چنانکه ۸۷۱ شکایت که یک سوم تمام شکایات را دربرمی‌گیرد با موضوع تورهای اروپا و کانادا بود.​ این درحالی است که سفر به کانادا اینگونه نیست که تعهدی ایجاد شود و وعده اخذ ویزا داده شود و مسافر بدون توجه و تامل به این مهم، تن در دهد.

پاسخ دادن