یکه‌تازی بورس برای شکستن سقف تاریخی

رشد بورس
اقتصادبرتر

شاخص بورس رشد خوبی در ماه اول سال ۹۸ داشته است. با وجود برخی نگرانی ها، کارشناسان معتقد هستند این روند محدود به ماه های اول سال نخواهد ماند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، ارزش کل معاملات بورس تهران در هفته پس از تعطیلات نوروزی با رشد ۲۶۸ درصدی به بیش از ۴۸۰۱۱ میلیارد ریال رسید، همچنین تعداد سهام و اوراق مالی که طی هفته منتهی به ۲۱ فروردین در بورس تهران داد و ستد شده با رشد ۲۸۶ درصدی به ۱۵ میلیون و ۷۵۷ رسید، تعداد دفعات معاملات نیز با رشد ۲۱۴ درصدی به بیش از یک میلیون و ۲۷۹ هزار و ۷۷۳ دفعه رسید.

شاخص کل نیز در پایان دوره با رشد ۴.۶۹ واحدی معادل ۸۶۹۷ واحد در کانال ۱۹۳ هزار و ۹۷۸ واحدی ایستاد و در آستانه عبور از قله تاریخی خود در مهر ماه ۹۷ قرار گرفت، شاخص در چنین ایامی در سال ۹۷، در ارتفاع ۹۶ هزار واحدی قرار داشت.

شاخص قیمت وزنی ارزشی با رشد ۲۵۰۸ واحدی معادل ۴.۶۹ درصد در ارتفاع ۵۵ هزار و ۹۴۱ واحدی قرار گرفت، شاخص قیمت هم وزن با رشد ۱۹۶۱ واحدی معادل ۷.۹۴ درصد در کانال ۲۶ هزار و ۶۴۸ واحدی قرار گرفت، شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۲۸۱۰ واحدی معادل ۷.۹۴ درصد، رقم ۳۸ هزار و ۱۷۸ واحدی را به نمایش گذاشت.

شاخص آزاد شناور با جهش ۱۱۱۱۱ واحدی معادل ۵.۳۴ درصد در ارتفاع ۲۱۹ هزار و ۲۴۰ واحدی قرار گرفت و شاخص بازار اول نیز با رشد ۶۶۷۹ واحدی معادل ۴.۸۴ درصد در ارتفاع ۱۴۴ هزار و ۵۶۸ واحدی قرار گرفت، شاخص بازار دوم با پرش ۱۶ هزار و ۴۳ واحدی به کانال ۳۷۸ هزار و ۴۰۰ واحدی وارد شد.

ارزش معاملات در صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله بیش از ۳۳۹۵ میلیارد ریال بوده، حجم معاملات ۳۰۷ میلیون یونیت که طی ۱۱ هزار و ۷۰۸ نوبت معاملاتی رقم خورده است.

*گروه های سه گانه حاضر در بورس و چشم انداز آینده

کارشناس بازار سرمایه با تقسیم گروه‌های حاضر در بورس به چند دسته اصلی گفت: گروه‌هایی که سودآوری آنها به رشد قیمت ارز بستگی دارد، گروه‌های مرتبط با افزایش بهای جهانی همچون زغال سنگی ها، گروه‌هایی که بر اساس اتفاقات داخلی همچون افزایش نرخ یا رخداد‌های مثل سیل با افزایش فعالیت و فروش مواجه خواهند بود و بانکی‌ها و لیزینگی‌ها که در انتظار مصوبات هستند، می‌توانند امسال را با بازدهی خوب به سرمایه گذاران داشته باشند.

مهدی ساسانی در خصوص چشم انداز شاخص گفت: اگر بخواهیم وضعیت بازار سرمایه را از دو منظر متفاوت بررسی کنیم باید ابتدا به ورود نقدینگی بپردازیم، با توجه به تمایلات فروش در اسفندماه و با فروکش کردن این جو در فروردین ماه، شاهد اوج گرفتن مجدد بازار سرمایه هستیم و طبیعتا خیلی از نماد‌ها در دوران کنونی از سقف‌های قبلی عبور خواهند کرد و شاهد آن هستیم که بسیاری از نماد‌ها با شتاب بالایی رشد می‌کنند و می‌توان پیش بینی کرد که رشد قیمتی تا اواسط اردیبهشت و تا نزدیک شدن به موعد پایان معافیت‌های نفتی ایران ادامه داشته باشد و پس از آن با توجه به بحث مجمع تشخیص مصلحت نظام و تصویب یا عدم تصویب اف‌ای تی اف و پالرمو سهامداران مقداری دست به عصاتر رفتار کرده و ریسک گریز‌تر می‌شوند.

ساسانی ادامه داد: چنانچه ازمنظر دیگر بخواهیم شاخص کل را بررسی کنیم با توجه به اینکه بسیاری از نماد‌های تاثیر گذار بر شاخص هنوز رشد خاصی در یکی دو هفته اخیر تجربه نکردند با استارت آنها شاخص کل سقف قبلی را خواهد شکست کما اینکه در معاملات روز چهارشنبه نیز شاهد این موضوع بودیم.

وی افزود: اما نکته‌ای را باید همچنان مد نظر داشته باشیم و آن این است که قرار نیست همه رشد متصور برای شاخص کل طی سال ۹۸ در همین ماه‌های ابتدایی سال اتفاق بیفتد، شخصا انتظار دارم رشدی در بهار داشته باشیم سپس بازار کمی ریسک بیشتری را در نظر بگیرد و منتظر رخداد‌های سیاسی و اتفاقات و موضع گیری‌ها چه در عرصه داخلی و چه درحوزه بین المللی بماند، ولی کماکان معتقدم امسال، سال بسیار خوبی برای بازار سرمایه خواهد بود، ولی رشد شاخص و قیمت‌ها قرار نیست مداوم و پیوسته باشد و طبعتا بین راه حتما شاخص کل استراحت‌های را در پیش خواهد داشت.

ساسانی همچنین گفت: گروه نخست که سودآوری آنها بر اساس افزایش یا کاهش نرخ دلار رشد یا کاهش دارد با در نظر گرفتن اینکه فعلا قیمت دلار رشد خاصی در بازار ندارد، علاوه بر آن، این شرکت‌ها دلار خود را بر اساس سامانه نیما تسعیر می‌کنند و حتی اگر در بازار آزاد نیز دلار خود را به فروش برسانند نرخ بالایی ندارد، بنابراین نمی‌توان فعلا برای این گروه رشد شارپ در نظر بگیریم بلکه رشد آرام و ملایم در این گروه مفروض است.

وی ادامه داد: دسته دیگر گروه‌هایی هستند که نوع سودآوری و سودسازی آنها متفاوت‌تر است مثل گروه زغال سنگ، این گروه با هر افزایشی در نرخ‌های جهانی، می‌تواند افزایش نرخ داخلی را داشته باشد نرخ فروش زغال سنگ اکنون بر اساس نرخ شمش فولاد خوزستان که می‌تواند موجب افزایش سودآوری کطبس، کپرور و کشرق شود.

ساسانی در خصوص گروه سوم گفت: گروه دیگر بر اساس اتفاقاتی که در کشور افتاده انتظار افزایش فروش و تولید برای آنها را در نظر داریم مثل نماد‌های سیمانی، که افزایش نرخ را در آخر فروردین برای این گروه خواهیم داشت، یا افزایش تولید با توجه به سیل متاثر کننده‌ای که در بخشی‌های از کشور شاهد آن بودیم شاهد افزایش تقاضا در این گروه و گروه ساختمان سازی بودیم.

وی در خصوص گروه خودروی‌ها نیز گفت: نوع خرید‌های که در گروه خودرو شاهد آن هستیم به نوعی متفاوت از تقاضا‌های گذشته بوده و به نوعی شاهد تقاضای هدفمندتری برای سهام این گروه هستیم و طبیعتا اینکه چه دلایلی برای این افزایش تقاضا وجود دارد، فعلا نمی‌توان اظهار نظر کرد باید کمی جلوتر برویم و ببینیم چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

ساسانی با اشاره به این موضوع که پیشنهادی به مجلس داده شده که حتی شرکت‌های که مشمول ماده ۱۴۱ نیز نباشند، بتوانند از معافیت مالیاتی استفاده و دارایی هایشان را تجدید ارزیابی کنند و الزام به ماده ۱۴۱ نباشد، ادامه داد: بسیاری از نماد‌های سیمانی مشمول ماده ۱۴۱ نیستند، ولی در صورت تصویب این ماده می‌توانند از این معافیت مالیاتی استفاده کنند و دارایی‌های که ۳۰ سال پیش در صورت‌های مالی آنها بر اساس نرخ‌های آن زمان محاسبه شد، تجدید ارزیابی کنند و از معافیت مالیاتی نیز استفاده کنند.

*دلایل آینده خوب بورس

یکی از نکاتی که به نظر می‌رسد علامتی برای رشد بورس در سال جاری باشد، افزایش بی سروصدای مالیات نقل و انتقال سهام از ۰.۰۰۱ به ۰.۰۰۵ درصدی در سال جاری است، سال ۹۷ بازار سرمایه نسبت به بازار‌های رقیب و موازی عمکرد ضعیفتری را ثبت کرد و قاعدتا پایین بودن مالیات در چنین بازاری منطقی به نظر می‌رسید، ولی در سال جاری علی رغم برخی صحبت‌ها مالیات هم اکنون به ۰.۰۰۵ افزایش یافته و این مسأله به نظر نگارنده این مطلب، سیگنالی برای بازدهی بورس در سال جاری است.

ارزش معاملات خرد به عنوان یکی دیگر از پارمتر‌های موثر در نشان دادن اقبال سهامداران حقیقی و ورود نقدینگی به بازار در هفته گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

در حالی که پارامتر‌های موثر بر بازار حکایت از سالی متفاوت در بورس دارد، سالی که چنانچه برخی ریسک‌های سیاسی معادلات را به هم نریزد، می‌تواند روز‌های خوب و پربازدهی را برای فعالان این بازار به یادگار بگذارد.

پاسخ دادن