۲.۵ میلیارد دلار نیاز صنعت نساجی

تعطیلی کارخانه‌های نساجی با واردات نخ ریسندگی
اقتصادبرتر

بسیاری از کشورها مسیر صنعتی شدن را از نساجی پیموده­ اند. کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، انگلستان که تمام ماشین­ های صنعت نساجی متعلق به این کشور بود، آلمان، ایتالیا، اسپانیا همه کشورهایی هستند که صنعتی شدن را با صنعت نساجی آغاز کردند و ادامه دادند و امروزه توانسته­ اند به عنوان کشورهای مهم صنعتی مطرح شوند.

 

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، در آسیا نیز ژاپنی ­ها بعد از جنگ جهانی دوم، با صنعت نساجی در مسیر صنعتی شدن قدم برداشتند، پس از آن کره و بعد از آن نیز چین با صنعت نساجی توانستند در مسیر صنعتی شدن گام بردارند و در حال حاضر چین، همچنان به عنوان یکی از کشورهای مطرح حوزه نساجی است.

در ایران نیز با وجود سابقه بالای این صنعت، امروز نیاز به احیای این صنعت احساس می شود. باید منتظر بود که ایا وعده وزیر صنعت برای فعال سازی ۲۲۰۰ واحد تعطیل شامل این صنعت نیز می شود؟

*نیمی از ظرفیت واحدهای نساجی کشور خالی است

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران به فعالیت حدود ۹ هزار واحد نساجی و پوشاک دارای پروانه تاسیس بهره برداری در کشور اشاره کرد که بطور متوسط نیمی از ظرفیت آنها به دلیل مشکلات نقدینگی، فروش و تحریم بی استفاده مانده است.

علیرضا حائری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به نامگذاری امسال به سال «رونق تولید» اشاره کرد و افزود: اگر بازار فروش بویژه در بخش صادرات رونق بگیرد، این واحدها قادر به افزایش دستکم ۳۰ درصدی تولید خواهند بود.

این فعال صنعتی خاطرنشان کرد: شاه کلید حل همه مسائل اقتصادی کشور، رونق تولید است که با خود کاهش تورم، افزایش اشتغال، رشد اقتصادی، افزایش تولید ناخالص ملی و صادرات را به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: پیش شرط رونق تولید، رونق بازار است؛ یعنی تولید را با هدف فروش، سودآوری و کسب گردش مالی مناسب دنبال می‌کنیم، در غیر این صورت به انباشت کالا و حبس نقدینگی در انبار خواهد انجامید.

حائری بیان داشت: برای رونق بازار باید همزمان در دو حوزه بازار داخلی و خارجی کار کنیم؛ رونق بازار داخلی با افزایش قدرت خرید مردم و حفظ ارزش پول ملی میسر می‌شود که وظیفه دولت است.

وی تاکید کرد: در بُعد خارجی، باید با تولید کالاهای باکیفیت و با قیمت تمام شده مناسب و برقراری روابط تجاری حسنه با سایر کشورها بویژه همسایگان، به تقویت صادرات بپردازیم.

این عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران ادامه داد: برگزاری همایش ها، تزریق اندکی نقدینگی به واحدها و غیره بدون متصور بودن بازار مناسب برای تولیدات، «شعار توخالی» بیش نبوده و موضوع اصلی رونق بازار است.

* افزایش هزینه‌های تولید

وی به افزایش سه برابری نرخ ارز اشاره کرد و گفت: این مساله به معنای سه برابر شدن نقدینگی مورد نیاز تولیدکنندگان است، به این ترتیب کمبود نقدینگی مهمترین دغدغه واحدهای صنعتی برای حفظ وضع موجود تولید است.

حائری یادآور شد: پنج ماده اولیه عمده در صنایع نساجی و پوشاک وجود دارد که نخستین آنها پنبه است.

وی توضیح داد: نیاز سالیانه این صنعت به پنبه ۱۵۰ هزار تن است که فقط ۳۰ درصد آن در داخل تولید می‌شود.

این فعال اقتصادی به پلی استر به عنوان دومین ماده اولیه مورد نیاز اشاره کرد که ۱۰۰ درصد از داخل تامین می‌شود، اما از پارسال تاکنون قیمت این مواد سه برابر شده است.

وی افزود: ویسکوز، دیگر ماده اولیه مورد نیاز این صنعت هرچند مصرف پایینی به اندازه ۳۰ تا ۴۰ هزار تن در سال دارد، اما ۱۰۰ درصد وارداتی بوده و بطور عمده از هند، اندونزی و فنلاند وارد می‌شود.

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران ادامه داد: اکریلیک به عنوان چهارمین ماده اولیه مهم در این صنعت که بیشتر برای صنایع کف پوش، فرش‌های ماشینی و لباس‌های کاموایی مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز از خارج تامین می‌شود، با این وجود پلی پروپیلن به عنوان پنجمین ماده مورد نیاز صد درصد از داخل تهیه می‌شود.

* نیاز ۲.۵ میلیاردی ارزی صنعت نساجی

وی یادآور شد: نیاز ارزی صنعت نساجی و پوشاک برای واردات نخ، پارچه، ماشین آلات، تجهیزات و غیره در شرایط عادی سالیانه ۲ میلیارد دلار است، همچنین آمارها حاکی است سالیانه ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از کالاهای این صنعت به داخل قاچاق می‌شود که فقط ۹۰ درصد آن پوشاک است.

حائری خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته بطور متوسط سالیانه ۴۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات ماشین آلات و تجهیزات صنعت نساجی و بازسازی و نوسازی واحدهای جدید مورد نیاز بود، اما در دولت دهم و با اعمال تحریم‌ها این نیاز به کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار کاهش یافته بود.

*رحمانی: امسال ۲۲۰۰ واحد غیرفعال به چرخه تولید بازمی گردد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پارسال برای بازگشت به تولید یک هزار و ۹۰۰ واحد غیرفعال برنامه ریزی شده بود که در نهایت یک هزار و ۷۰۰ واحد فعال و ۲۸ هزار نفر اشتغالزایی شد که رقم پیش بینی شده برای امسال ۲ هزار و ۲۰۰ واحد است.

رضا رحمانی در هجدهمین همایش «روز ملی حمایت از مصرف کننده» افزود: اولویت وزارتخانه به حداکثر رساندن تولید واحدهای دارای ظرفیت و کمک به واحدهای مشکلدار است.

وزیر صنعت ادامه داد:‌ برای واحدهای بحرانی نیز برنامه‌هایی داریم که مشکلات آنها را استخراج و با استفاده از ظرفیت‌هایی همچون ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حل کنیم.

رحمانی افزود: واحدهایی داریم که ظرفیت بالایی دارند اما از حداکثر ظرفیت آنها به دلایلی همچون سرمایه در گردش ناکافی و غیره استفاده نمی شود که اولویت امسال ما رسیدگی به این واحدهاست.

«برخی واحدها حتی به کمک دولت نیاز ندارند و با حمایت و دلگرمی می‌توانند تولیدشان را افزایش دهند و اشتغال ایجاد کنند».

* رونق تولید در گرو تولید باکیفیت

این مسئول، رونق تولید را در گرو تولید کالای با کیفیت دانست و گفت: اگر تولیدکننده به دنبال صادرات محصولات خود و حتی فروش در بازارهای داخلی است، باید محصول با کیفیت تولید کند.

وی افزود: تولید کالای بی کیفیت بیش و پیش از همه به خود تولیدکنندگان آسیب می‌زند؛ چنانکه صادرات کالای بی کیفیت دوامی نخواهد داشت و موجب بدنام شدن نام کالای ایرانی می‌شود.

«در دوره جدید، برای حمایت از تولیدکننده نمونه هیچ محدودیتی نداریم اما با کسی که بخواهد سوء استفاده کند به طور جدی برخورد می‌کنیم».

رحمانی اضافه کرد: امسال شرایط خاصی داریم که مشتمل بر فرصت‌ها و تهدیدهاست و اینکه وضعیت به کدام سو حرکت کند، به رفتار ما بستگی دارد.

* لزوم مبارزه با فساد و دلالی

این مسئول از دستگاه‌های نظارتی خواست بساط دلالان را جمع کنند و یکی از راهکارهای مبارزه با فساد را تکمیل سیستم‌های الکترونیکی عنوان کرد و افزود: در تخصیص مواد اولیه نباید فقر اطلاعات داشته باشیم، زیرا با سیستم‌های موجود نیاز واحدها قابل شناسایی است.

وی تاکید کرد «در تامین مواد پتروشیمی، فولاد و غیره نباید نقصی باشد و با دلال بازی مواجه شویم؛ به طور نمونه ۲ برابر مصرف پتروشیمی در داخل تولید وجود دارد».

به گفته وی، برخی افزایش قیمت‌ها توجیه ندارد و مردم آن را نمی پذیرند.

رحمانی افزود: بین تولید کننده و مصرف کننده خلائی وجود دارد و افزایش قیمت‌ها به واسطه دلالی در این مسیر است که باید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ورود کرده و بساط دلالان را جمع کند.

وی به کمبود نیرو در سازمان حمایت و لزوم همراهی اتاق اصناف برای نظارت اشاره کرد و گفت: ماه‌های گذشته برخی دستگاه‌ها در زمینه نظارت بخوبی ورود کرده اند، همانطور که چندی پیش نیروی انتظامی درباره قیمت سازی و آشفته سازی بازار خودرو ورود کرد و کمک‌های قابل توجهی داشت.

پاسخ دادن