ریسک خریدهای اینترنتی در ایران

کلاهبرداری
اقتصادبرتر

طی سال‎های اخیر با گسترش فعالیت استارت‎آپ‎های فروش کالا، خرید اینترنتی به صورت آنلاین نظر شهروندان را به خود جلب کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ اسفند ۹۷

 طی سال‎های اخیر با گسترش فعالیت استارت‎آپ‎های فروش کالا، خرید اینترنتی به صورت آنلاین نظر شهروندان را به خود جلب کرده است. البته همانطور که برخی شهروندان از خرید آنلاین خود راضی بوده اند، برخی دیگر از خریدهای اینترنتی خاطره خوشی ندارند.

با تمام نکات مثبتی که خرید آنلاین می‌تواند برای شهروندان داشته باشد، از جمله به رنج نیفتادن برای تحمل ترافیک شهری و سفارش آنلاین کالا و بررسی تنوع کالاها و انتخاب یکی با توجه به قیمت مناسب تر آن به شکل آنلاین، باعث می‌شود که در وهله اول افراد به فکر جست‌وجوی اینترنتی و سفارش آنلاین کالای مورد نظر باشند و به راحتی آن را توسط پیک در منزل تحویل بگیرند.

 اما خب در برخی موارد نیز همیشه سودجویانی وجود دارند که از اعتماد مشتریان سوء استفاده کرده و پس از دریافت کامل وجه برای کالای انتخابی مشتری، بدقولی کرده و کالایی را برای مشتری ارسال می‌کنند که از کیفیت یادشده برخوردار نیست و یا اینکه به کل پس از دریافت وجه از ارسال کالا برای مشتری خودداری می‌کنند!

شهروندان باید همواره به خاطر داشته باشند که برای مواجه نشدن با اینگونه مشکلات، حتما از فروشگاه­هایی خرید کنند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک هستند. این فروشگاه­ها با دارا بودن این نماد قابل اعتماد بوده و هرگاه مشتری با مشکلی مواجه شود وظیفه دارند که با احترام به مشتری به مشکلات پیش آمده رسیدگی نمایند.

یکی دیگر از نکاتی که به شما اطمینان بیشتری می‌دهد این است که انتخاب فروشگاه آنلاینی را در اولویت قرار دهید که بتوانید وجه خرید را پس از تحویل کالا و اطمینان از کیفیت محصول مورد نظر پرداخت کنید. این امر تا حدودی خیالتان را راحت می‌کند که در صورت عدم ارسال کالای مناسب مغبون نشوید.

نکته بعدی اینکه از روش‌های مناسب و ایمن برای پرداخت وجه به صورت اینترنتی استفاده کنید تا در صورت عدم تحویل کالا بتوانید از اطلاعات مالی و بانکی خود محافظت کنید.

اگر راه­های ارتباطی مثل آدرس و شماره تلفن سایت فروش نیز در دسترس مشتری قرار بگیرد، تا حدودی می‌تواند امنیت فروشگاه را تضمین نماید.

گرچه همواره پلیس فتا در این زمینه هشدارهایی به شهروندان داده است که به هر سایت فروشی اطمینان نکنند و حتما پس از حصول اطمینان از دارا بودن نماد توسعه تجارت الکترونیک سایت یادشده اقدام به خرید اینترنتی نمایند، اما با این وجود افزایش چشمگیر این جرایم پای بسیاری از شهروندان را به دادسرای جرایم رایانه­ای باز کرده است.

به شهروندان عزیز توصیه می‌شود که توجه به هشدارهای پلیس فتا در ارتباط با خریدهای اینترنتی امن را جدی گرفته و در صورت بروز چنین مشکلاتی از طریق مراجعه به سایت پلیس فتا، در بخش گزارش تخلف فروشگاه‌های اینترنتی، موضوع را مطرح کنند تا ماموران مشکل را پیگیری و مانع ادامه فعالیت متخلفین شوند تا شهروندان دیگری با این مشکلات مواجه نشوند.

*فاطمه سعادتی

پاسخ دادن