۹۸؛سال لغو تحریم ایران و خروج آمریکا از خاورمیانه

اقتصادبرتر

یک کارشناس اقتصادی معتقد است که هدف از تحریمهای آمریکا علیه ایران، باز کردن فضا برای توسعه صنعت نفت آمریکا و تلاش برای فروش بیشتر نفت آن است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، محمدحسین ادیب معتقد است که هدف از تحریمهای آمریکا علیه ایران، باز کردن فضا برای توسعه صنعت نفت آمریکا و تلاش برای فروش بیشتر نفت آن است.

وی با این تأکید که در سند استراتژی امنیتی آمریکا در ده سال آینده آمده است که مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیا منتقل شود، بر این باور است که آمریکا در جهت تحقق استراتژی امنیتی خود در سال ٩٨ از خاورمیانه خارج می‌شود ( قبل از دور جدید انتخابات آمریکا، این کشور پروسه خروج از خاورمیانه را تکمیل می‌کند ).

او معتقد است، قبل از خروج آمریکا از خاورمیانه، طی کمتر از یک سال آینده، آمریکا با ایران توافق و تحریم‌ها را لغو می‌کند.

تلاش برای افزایش فروش نفت آمریکا به قیمت تحریم نفتی ایران و ونزوئلا

آمریکا با تحریم ایران چه هدفی را دنبال می‌کند؟

 کاهش تولید نفت ایران با هدف ایجاد ظرفیت برای افزایش تولید نفت آمریکا می‌تواند قابل تأمل باشد. تولید نفت آمریکا از ٨.٢ میلیون بشکه به ١٢.٢ میلیون بشکه افزایش یافته است و در سال آینده به ١٣.۴میلیون بشکه افزایش می‌یابد یعنی ۵.٢ میلیون بشکه افزایش تولید نفت طی چهار سال. افزایش نفت آمریکا وقتی در بازار ظرفیت فروش خواهد داشت که صادرات برخی کشورها کاهش یابد از جمله صادرات نفت ایران و ونزوئلا، تحریم نفتی ایران و ونزوئلا را این‌گونه نیز می‌توان دید.

هدف از تحریمهای ایران، باز کردن فضا برای توسعه صنعت نفت آمریکا

 برخی تحلیل‌گران معتقدند تحریم‌های آمریکا علیه ایران بیشتر از آن‌که اهدافی سیاسی مثل کشیدن ایران پای میز مذاکره و مهار فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی این کشور داشته باشد با هدف باز کردن فضا برای توسعه صنعت نفت آمریکا اعمال شده است، تقریباً به‌ازای کاهش صادرات نفت ایران و نزوئلا، تولید نفت آمریکا افزایش یافته است.

* افزایش ۴برابری صادرات نفت و گاز آمریکا به کره در ۲۰۱۸

ریشه افزایش واردات نفت و گاز به کره، تلاش ترامپ برای کاهش کمبودهای تجاری آمریکا با شرکای تجاری اصلی‌اش
تحریم صادرات نفت ایران به کره آیا برای ایجاد ظرفیت برای صادرات نفت آمریکا به کره است؟

 تحریم صادرات نفت ایران به کره که مشخصاً و با دلائل آشکار برای ایجاد ظرفیت برای صادرات نفت آمریکا بود. صادرات نفت و گاز آمریکا به کره در ۲۰۱۸ بیش از چهار برابر شد و از ۱.۵ میلیارد دلار ۲۰۱۷ به ۶.۷۵ میلیارد دلار رسید. انتظار می‌رود کره در ژانویه و فوریه حداقل ۱۸ میلیون بشکه نفت خام و ۹۰۰ هزار تن گاز طبیعی مایع از آمریکا وارد کند. این مقدار ۴ برابر نفت وارداتی سال گذشته است. این افزایش واردات نفت و گاز آمریکا به کره از آنجا ناشی می‌شود که دونالد ترامپ قصد دارد کمبودهای تجاری آمریکا را با شرکای تجاری اصلی‌اش کاهش دهد و برای این منظور بیشتر از آنچه از آنها خرید می‌کند، به این کشورها می‌فروشد. صادرات نفت و گاز آمریکا بخش اصلی این استراتژی هستند. مازاد تجاری ۱۳.۸۶ میلیارد دلاری کره جنوبی با آمریکا در ۲۰۱۸ پایین‌ترین حد از ۲۰۱۱ است که ۲۲.۴ درصد نسبت به ۱۷.۸۶ میلیارد دلار سال قبل کاهش داشته است. این کاهش در تراز تجاری آمریکا و کره به‌سبب قطع صادرات ایران به کره و جایگزین شدن آمریکا به‌جای کره است به‌صورت بسیار صریح، اگر در هدف آمریکا از تحریم نفت ایران به جهان جای شبهه باشد در مورد صادرات نفت ایران به کره هیچ شبهه‌ای نیست.

استراتژی آمریکا در دوران بوش چگونه بود؟

رایس گفت آمریکا روس‌ها را می‌بخشد، اروپاییان را ندیده می‌گیرد و ایران را تنبیه می‌کند.

استراتژی آمریکا در دوران ترامپ؟

آمریکا کره شمالی را می‌بخشد، عربستان با وجود خاشقچی را ندیده می‌گیرد و ایران و روسیه را تنبیه می‌کند.

الف ــ آمریکا یک اروپای بی‌ثبات می‌خواهد، (اظهار رئیس جمهور آلمان که آمریکا، چین و روسیه در یک چیز به تفاهم رسیده‌اند و آن بی‌ثبات کردن اروپاست).

ب ــ آمریکا یک خاورمیانه ضعیف می‌خواهد.

ج ــ آمریکا به‌دنبال کره‌ای کردن اقتصاد شرق آسیاست. در سال ۹۸ میلادی اقتصاد کره دچار فروپاشی شد. ارزش سهام به یک‌پنجم کاهش یافت و پول ملی کره نصف شد یعنی همه چیز در کره شده ده درصد سابق، بعد سه شرکت یهودی کنسرسیومی تشکیل دادند و شرکتهای ورشکسته کره‌ای را به ده درصد قیمت قبل خریدند بعد این کنسرسیوم به کره و شرکتهای ورشکسته وام داد و همه چیز به سطح سابق بازگشت و بعد این کنسرسیوم همه شرکتهای کره‌ای را به ده برابر قیمتِ خرید؛ فروخت و رفت، آمریکا در صدد است با چین چنین معامله‌ای را انجام دهد.

انتقال مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیا در ده سال آینده

استراتژی آمریکا در خاورمیانه 

در سند استراتژی امنیتی آمریکا در ده سال آینده آمده است که مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیا منتقل شود.

آمریکا در جهت تحقق استراتژی امنیتی خود در سال ٩٨ از خاورمیانه خارج می‌شود

آمریکا برای تحقق این استراتژی کاری هم انجام داده است؟

آمریکا در جهت تحقق استراتژی امنیتی خود در سال ٩٨ از خاورمیانه خارج می‌شود (قبل از دور جدید انتخابات آمریکا، این کشور پروسه خروج از خاورمیانه را تکمیل می‌کند).

قبل از خروج آمریکا از خاورمیانه، طی کمتر از یک سال آینده، آمریکا با ایران توافق می‌کند و تحریم‌ها را لغو می‌کند
برای خروج چه باید انجام می‌داد؟

برای خروج ۱۳ تغییر در سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا باید رخ می‌داد:

۱ ــ خروج ناوگان نظامی آمریکا از خلیج فارس.

آمریکا ناوگان دائمی در خلیج فارس داشت که با آمدن ترامپ ناوگان دائمی‌اش خلیج فارس را ترک کرد و اکنون ناوگان دریایی آمریکا فقط بازدیدهای سالیانه از خلیج فارس دارد.

۲ ــ واگذار کردن پایگاه دریایی آمریکا در بحرین به انگلیس.

۳ ــ آمریکا در چند مرحله کمک‌های سخاوتمندانه خود به فلسطینی‌ها را قطع کرد.

۴ ــ پایان یافتن حضور سرزمینی داعش در عراق و سوریه.

۵ ــ پایان دادن به حضور تروریست‌ها در استان ادلب در سال ۹۸.

۶ ــ خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه.

۷ ــ مذاکرات بین آمریکا و طالبان و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در سال ٩٨.

۸ ــ آتش‌بس در الحدیده یمن و پیش‌بینی آتش‌بس کامل در یمن در سال ٩٨.

۹ ــ سرد شدن روابط عربستان با آمریکا با قتل خاشقچی.

۱۰ ــ مجلس سنای آمریکا قطعنامه ممنوعیت حمایت ارتش آمریکا از عملیات نظامی در یمن را تصویب کرد.

۱۱ ــ سنای آمریکا در قطعنامه‌ای، ولیعهد عربستان را مسئول قتل خاشقجی دانست.

۱۲ ــ تشکیل دولت لبنان پس از سالها نداشتن دولت.

۱۳ ــ قبل از خروج آمریکا از خاورمیانه، طی کمتر از یک سال آینده، آمریکا با ایران توافق می‌کند و تحریم‌ها را لغو می‌کند.

خلأ ناشی از خروج آمریکا از خاورمیانه به‌وسیله دو قدرت منطقه‌ای یعنی ایران و عربستان پر می‌شود

 سیاست موازنه‌محور است؛ هم سیاست خارجی و هم سیاست داخلی. خلأ به‌وسیله دو قدرت منطقه‌ای ایران و عربستان پر می‌شود. غرب برای موازنه با اعراب تندرو به ایران احتیاج دارد.

با خروج آمریکا از خلیج فارس مأموریت ایران کنترل خلیج فارس خواهد شد
با خروج آمریکا از خلیج فارس، مأموریت ایران کنترل خلیج فارس و مأموریت عربستان، به‌عهده گرفتن مسئولیت هر چیزی است که در شبه‌جزیره عربستان رخ می‌دهد. هیچ کس موافق کنترل خلیج فارس به‌وسیله عربستان نیست، بین آنچه در خلیج فارس روی می‌دهد و آنچه در شبه‌جزیره عربستان رخ می‌دهد باید تفاوت قائل شد.

دیپلماسی مثلثی روسیه و مانور داخل مثلث تهران، ریاض و تل‌آویو
روسیه سعی می‌کند به تهران، ریاض و تل‌آویو نزدیک‌تر باشد تا این سه پایتخت به یکدیگر، لذا روسیه دیپلماسی مثلثی را دنبال می‌کند، روسیه به مانور داخل مثلث، ادامه می‌دهد.

 انگلیس نیز دیپلماسی مثلثی را دنبال می‌کند، انگلیس تلاش می‌کند به تهران، ریاض و تل‌آویو نزدیک‌تر باشد تا این سه به هم، البته انگلیس شاخه سیاسی حزب‌الله را تحریم کرد که فاصله گرفتن از دیپلماسی مثلثی است و قابل تأمل است.

جایگاه ترکیه و سوریه

 ترکیه مثل محمود عباس رئیس سازمان آزادی‌بخش فلسطین است هیچ کس به حرفش گوش نمی‌کند، این خلأ به‌وسیله ترکیه پر نمی‌شود.

در سوریه با خروج آمریکا از آن، قدرت برون‌منطقه‌ای که حرف اول را می‌زند، روسیه است.

ایران در جایگاه رهبری تحولات آینده خلیج فارس، عربستان در جایگاه رهبری تحولات آینده شبه‌جزیره عربستان و روسیه در جایگاه رهبری تحولات آینده سوریه، خواهند نشست

جایگاه رهبری تحولات آینده در خاورمیانه 

 در شبه‌جزیره عربستان و خلیج فارس، قدرت برون‌منطقه‌ای که حرف اول را خواهد زد پس از خروج آمریکا از خاورمیانه، انگلیس است و نه روسیه. ایران در جایگاه رهبری تحولات آینده خلیج فارس، عربستان در جایگاه رهبری تحولات آینده شبه‌جزیره عربستان و روسیه در جایگاه رهبری تحولات آینده سوریه، خواهند نشست.

استراتژی آمریکا در بن‌بست نگهداشتن نظام بانکی ایران است

 استراتژی آمریکا به بن‌بست رساندن نظام بانکی ایران است تا از طریق آن، اقتصاد ایران را فلج کند و از آن به‌عنوان اهرمی برای فشار به ایران بر سر منازعات منطقه‌ای استفاده کند، و هر بار که ایران برای از بن‌بست خارج کردن نظام بانکی اقدامی می‌کند با تشدید تحریم، مانع تحقق اقدامات اصلاحی می‌شود، استراتژی آمریکا، در بن‌بست نگهداشتن نظام بانکی ایران است.

عراق 

دو چیز قابل تأمل است:

الف ــ در عراق لحن آمریکا با عملش مغایرت دارد و عمل آمریکا باید مبنا باشد و نه لحن آمریکا.

ب ــ سفیر ایران در بغداد اعلام کرد مستشاران نظامی ایران از عراق خارج شده‌اند.

سیاست ایران در برابر اروپا

ادیب: شمخانی اعلام کرد ایران موشک بیش از ٢ هزار کیلومتر تولید نمی‌کند یعنی قدرت موشکی ایران تهدیدی علیه اروپا نیست.

آمریکا قبل از آغاز فصل انتخابات در آمریکا با ایران توافق خواهد کرد
آمریکا انگیزه دارد تا پس از خروج از افغانستان و سوریه و آتش‌بس در یمن و ایجاد تعدیل‌های لازم در سیاست خارجی‌اش نسبت به عربستان (فاصله گرفتن از عربستان) و قبل از آغاز فصل انتخابات در آمریکا با ایران توافق کند.

تلاش برای کاهش ۲۰درصد دیگر از صادرات نفت ایران
در نقطه فعلی راهبرد آمریکا کاهش ۲۰ درصد دیگر از صادرات نفت ایران است یعنی کاهش صادرات از ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه و در مرحله بعد توافق و لغو تحریم‌ها و خداحافظی باآبرو از خاورمیانه، آمریکا می‌خواهد با آبرو و اقتدار خاورمیانه را ترک کند.

پاسخ دادن