آتش به جان پارک ملی گلستان افتاد

زیست‌گاه‌های جنگلی قرقون از ارتفاعات روستای قوشه‌چشمه پارک ملی گلستان عصر امروز چهارشنبه دچار آتش‌سوزی شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، تیم‌های امدادی در حال عزیمت به محل آتش‌سوزی هستند اما بزرگترین مانع آن‌ها در رسیدن به آتش، سخت‌گذر بودن منطقه است. مهدی تیموری رئیس پارک ملی گلستان گفت: سه گروه ۲ نفره از محیط‌بانان با اطلاع از وقوع حادثه بلافاصله راهی محل آتش‌سوزی شدند و پس از آن نیز یک تیم ۱۰ نفره راهی منطقه شد. با توجه به سخت‌گذر بودن منطقه هنوز اطلاعات دقیقی از وسعت آتش‌سوزی در دست نیست. دی ماه امسال هم وقوع چند مورد آتش‌سوزی موجب نابودی حدود ۵۰ هکتار از عرصه جنگلی پارک ملی گلستان شد.

عرصه‌های جنگلی گلستان به دلیل شکل‌گیری جوامع پرتراکم گیاهی ناشی از بارش برف و باران در فصل‌های پاییز و زمستان شاهد آتش‌سوزی‌هایی است که نمونه بازر آن سوختن ۲۰۰ هکتار از محدوده جنگل توسکستان گرگان در آبان امسال است. پارک ملی گلستان قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است. گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسید. بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

پاسخ دادن