آتش سیاست‌های غلط دولت بر جان بورس

بورس
اقتصادبرتر

الان فقط زمان صبر است و صبر. فروش سهام با بیش از ۳۰ درصد ضرر به هیچ عنوان منطقی نیست. صف‌نشینی به هیچ عنوان منطقی نیست.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر – در بحبوحه گرمای تابستان و روزهای میانه مرداد، تب بورس و بورس بازی بالا گرفت و حتی کسانی که هیچ علمی نسبت به این بازار نداشتند را با سودای یک شبه پولدار شدن راهی تالار شیشه ای کرد. کافی است به روز ۱۹ مرداد برگردیم و برق چشمان بورس بازان در پی عبور شاخص از قله ۲ میلیون واحد را ببینیم؛ اما ۱۰ روز نگذشته که شاخص بورس ۱۶ درصد پایین‌تر ایستاد و تا خرسی شدن راهی بس اندک پیش روی خود دارد؛ خرسی شدن اصطلاحی است که براساس تعاریف مالی-رفتاری، به زمانی گفته می شود که نماگر یک بازار نسبت به سقف پیشین خود، با کاهش بیش از ۲۰ درصد مواجه شود.

شاخص بورس باز هم منفی ماند
در ادامه روند نزولی بازار سرمایه روز یکشنبه با گذشت حدود دو ساعت و نیم از شروع معاملات شاخص کل بیش از ۲٫۵ درصد ریزش کرد. شاخص کل در بازار بورس بعد از افت و خیزهای مداوم ۶۵ هزار و ۳۴ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۶۶۲ هزار واحد رسید. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۹ هزار و ۳۰۵ واحد کاهش به ۴۶۵ هزار و ۱۱۹ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۶ هزار و ۱۰۴ واحد افت به ۳۰۵ هزار و ۱۳۴ واحد رسیدند.
دوشنبه، سوم شهریور ۹۹ هم با وجود حمایت سنگین حقوقی‌ها و تقسیم کار و جمع کردن بالغ بر ۶۸۰۰ میلیارد تومان صف فروش تعدادی از سهم‌های بزرگ، روند نزولی ادامه یافت و با ریزش حدود ۵۳هزار واحد دیگر، شاخص کل به ۱۶۰هزار واحد رسید و این نقطه همان جایی است که طبق قول واعظی قرار است بازار شروع به برگشت کند. باید منتظر ماند و دید فردا، سه‌شنبه چه سرنوشتی در انتظار بازار سرمایه و سهامداران است. متأسفانه در حال حاضر چشم سهامداران خرد هم بسیار ترسیده و با اولین مثبت وارد صف فروش می‌شوند تا خود و سرمایه‌شان را از دست بازار نجات دهند. نتیجه‌ی صادر کردن بی حساب کدهای بورسی بدون هیچگونه آموزش و … همین می‌شود!

کوچ سرمایه گذاران مبتدی از بازار سهام
آنچه این روزها بسیاری از کارشناسان بر آن مهر تایید می زنند، این است که باتوجه به اتفاقاتی که در بازار سرمایه در روزهای اخیر رخ داده، بسیاری از سرمایه‌گذاران، به خصوص سرمایه‌گذاران مبتدی، اقدام به فروش سهم‌های خود کرده و از بازار خارج می‌شوند. درنتیجه از تعداد فعالان در بازار و ارزش معاملات کاسته خواهد شد و اقبال غیرمعقول به سهم‌های دولتی و ETF بازار کمتر شده و بازار سرمایه عاقلانه‌تر رفتار خواهد کرد.

سیگنال های دولتی هم افاقه نکرد
رئیس دفتر رئیس جمهوری شب گذشته با وجودی که به سهامداران اطمینان داد که نظر دولت بر صیانت و حمایت بر بورس است و دولت بورس را رها نمی‌کند، اما باز هم ریزش بورس ادامه یافت. بد نیست سری به ریشه این حمایت ها بزنیم. در گرماگرم کرونا دولت که با کسری شدید بودجه مواجه شده بود، تصمیم گرفت سهام شرکت های بزرگ دولتی را در بورس عرضه کند تا مقداری از کسری بودجه خود بکاهد؛ آنچه مشاهده می شود این است که رقم کسب شده دولت از عرضه سهام شرکت های دولتی از بورس با آنچه در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ دیده شده بود، فراتر رفته است و این همان نکته ای است که در سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه می یابیم که گفت: «در بودجه ۹۹ پیش‌بینی شده بود که از محل واگذاری سهام‌ شرکت‌های دولتی ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل شود که تاکنون بیش از ۱۷ تا ۱۸ هزار میلیارد تومان محقق شد.»

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که شاخص کل بورس ظرف ۱۰ روز ۱۶ درصد افت کرده و بسیاری از سهامداران می‌گویند این ریزش طبیعی نیست و تعمدی در کار است. آنها می‌گویند دولت مقصر ریزش بورس است چون می‌خواهد مردم را به سمت خرید اوراق نفت تشویق کند.

باید منتظر ماند و دید با رسیدن شاخص کل به حمایت قوی ۱٫۶۰۰ بازار برخواهد گشت یا ترس سهامداران بر هر چیز دیگر خواهد چربید. کارهای خوبی طی این دو روز برای بازگشت بازار انجام شده است. مثل حمایت حقوقی‌ها که پیشتر به آن اشاره شد و طی آن بین حقوقی‌ها تقسیم کار شد تا برگشت بازار به روال عادی از چندین لیدر بازار حمایت کنند، ضمن اینکه بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای، حقوقی‌ها را موظف کرد که برای انجام فعالیت‌های خود به بانک مرکزی پاسخگو باشند و بدون هماهنگی کاری انجام ندهند.

دیگر خبر خوب در این مورد جلسه‌ی ایمیدرو برای حمایت از گروه فلزات اساسی و معدنی می‌باشد. بخش عمده‌ای از ریزش شاخص کل، مربوط به سهم دولتی شستا است که با حمایت سازمان تأمین اجتماعی و وزارت رفاه به راحتی قابل‌برگشت است. باید دید این دو چه تمهیداتی برای حمایت و بازگشت این سهم تأثیرگذار خواهند اندیشید.

الان فقط زمان صبر است و صبر. فروش سهام با بیش از ۳۰ درصد ضرر به هیچ عنوان منطقی نیست. صف‌نشینی به هیچ عنوان منطقی نیست. امیدواریم سهامداران مبتدی به این نکات توجه کنند و با صف‌نشینی در آتش اصلاح بورس هیزم نریزند و آن را به ریزشی عمیق تبدیل نکنند.

پاسخ دادن