آخرین خبرها از بورس، عرضه اولیه و ETFهای دولتی

آخرین خبرها از بورس، عرضه اولیه و ETFهای دولتی

شپنا و شتران دو پالایشگاه موجود در ETF دولت؛ شبریز و شبندر به صورت بلوکی واگذار می‌شوند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر – ابوالقاسم شمسی جامخانه، معاون سازمان خصوصی‌سازی در مورد دومین صندوق ETF دولتی گفت: امور عرضه ETF پالایشی در حال انجام است. در این راستا تصمیم اولیه دولت عرضه باقیمانده سهام در چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. اما طبق مصوبه هیات واگذاری دو پالایشگاه‌ بلوکی عرضه می شود.

وی افزود: پالایشگاه تبریز که آگهی شد و پالایشگاه بندر عباس هم به زودی آگهی می‌شود، بنابراین؛ باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه‌های تهران و اصفهان در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.

سه هلدینگ نیروگاهی در صف ورود به بورس

معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی همچنین از ایجاد سه هلدینگ نیروگاهی منطقه شرق،مرکزی و غرب برای ورود به بورس خبر داد.

شمسی جامخانه، از برگزاری جلسات با مجموعه وزارت نیرو خبر داد و اظهار کرد: طبق مصوبه هیات واگذاری و موافقت وزیر امور اقتصاد و دارایی و موافقت وزیر نیرو، قرار شد سه هلدینگ نیروگاهی برای ورود به بورس شامل هلدینگ نیروگاهی منطقه شرق، هلدینگ نیروگاهی منطقه مرکزی و هلدینگ نیروگاهی منطقه غرب ایجاد شود.

وی ادامه داد: در منطقه شرق شرکت تولید نیروی برق یزد یک هلدینگ نیروگاهی می‌شود و شرکت های تولید نیروی برق خراسان، سیستان و بلوچستان(زاهدان) و نیروگاه زرند به آن اضافه و این هلدینگ در بازار سرمایه پذیرش می‌شود. در هلدینگ منطقه مرکزی، شرکت تحصیل‌کننده تولید نیروی برق شازند است و شرکت های تولید نیروی برق فارس، اصفهان، بندرعباس و لوشان به آن اضافه خواهد شد. همچنین در هلدینگ نیروگاهی منطقه غرب تولید نیروی برق بیستون محور می‌شود و سه شرکت تولید نیروی برق سهند، رامین و آذربایجان به آن اضافه می‌شوند.

شمسی با بیان اینکه به طور کلی ۲۳ نیروگاه، شرکت تولید نیروی برق یا شرکت های مدیریت تولید برق در قالب سه هلدینگ نیروگاهی در بازار سرمایه پذیرش خواهند شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود هلدینگ نیروگاهی منطقه شرق سریع‌تر پذیرش و عرضه اولیه شود و دو هلدینگ دیگر تا دی ماه عرضه خواهند شد.

پاسخ دادن