آخرین خبر از بازگشایی دانشگاه ها و قبولی های کنکور ۹۹

بازگشایی ترم جدید تحصیلی دانشگاه ها بهمن ماه!

معاون آموزشی وزیر علوم درباره بازگشایی دانشگاه ها از ۱۷ خرداد، گفت: مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازگشایی دانشگاه ها از ۱۷ خرداد الزام آور نیست.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم در نشست خبری مجازی درباره بازگشایی دانشگاه ها از ۱۷ خرداد، گفت: بازگشایی دانشگاه ها از ۱۷ خرداد الزامی نیست.

وی گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا فقط مجوز داده دانشگاه هایی که می توانند حضور دانشجو را فراهم کنند مجوز حضور داشته باشند.

وی گفت: در این مرحله هم اولویت با فراهم کردن زمینه حضور دانشجویان کارشناسی ارشد است.

معاون آموزشی وزیر علوم تصریح کرد: آمارهای ما نشان می داد که درصد قابل توجهی از دانشگاه ها به صورت الکترونیکی آموزش ها را انجام داده اند و همچنان تاکید بر آموزش الکترونیکی است.

وی افزود: این حضور هم باید به گونه ای باشد که مستلزم جابه جایی گسترده دانشجو نباشد.

مخاطبان خواسته اند که «کلاس‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌ بازگشایی شود».

*هیچ دستوری را به همه دانشگاه ها دیکته نکردیم

خاکی صدیق گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور که آموزش‌های دانشگاه‌ها به صورت الکترونیکی برگزار شد هیچ دستوری را به همه دانشگاه ها دیکته نکردیم. زیرا چنین کاری ممکن نبود، با توجه به شرایط متفاوت دانشگاه‌ها، ارائه یک دستورالعمل یکسان و واحد به همه دانشگاه‌ها امکان‌پبذیر نبود و از این رو بهترین تصمیم این بود که توصیه‌هایی را ارائه کنیم و اختیار عمل بر اساس شرایط به دانشگاه ها واگذار شود.

* اولویت حضور پس از ۱۷ خرداد با دانشجویان کارشناسی ارشد است

وی تاکید کرد: در این ایام همواره اولویت اول وزارت علوم سلامت و دانشجویان استادان کارکنان و کارشناسان بوده است.

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: استمرار آموزش الکترونیکی توصیه اول به دانشگاه‌ها است اما بخش عمده‌ای از کار دانشجویان کارشناسی ارشد پژوهش است و نیاز به حضور در آزمایشگاه و کارگاه‌ های عملی دارند که با توجه به رعایت پروتکل‌ های بهداشتی وزارت بهداشت، این امر امکان‌پذیر خواهد بود.

* اولویت برگزاری آزمون های پایان ترم

وی درباره برگزاری امتحانات هم گفت: اولویت اول و بهترین نوع آزمون، آزمون حضوری است اما اگر به هر دلیلی امکان برگزاری آزمون حضوری فراهم نشد، دست دانشگاه و دانشجو را برای برگزاری آزمون به روش های دیگر باز گذاشتیم و در این باره دانشگاه‌ها اختیار عمل برای تصمیم گیری دارند.

* حذف درس و ترم برای دانشجویانی که قادر به پیگیری دروس الکترونیکی نبودند

خاکی صدیق افزود: با این حال اگر تعدادی از دانشجویان هنوز به هر دلیل نمی توانند به هیچ روشی از کلاس استفاده کنند برای آنها حذف یا حذف درس بدون احتساب در سنوات دیده شد. همچنین برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که کار عملی داشتند و به هر دلیلی قادر به انجام کار عملی خود نبودند امکان حذف ترم فراهم شد. همچنین از دانشگاه ها خواسته شد و به آنها توصیه شد که همکاری بیشتری را در این زمینه با دانشجویان داشته باشند و وزارت علوم این موضوع را از دانشگاه ها درخواست کرده است.

وی ادامه داد: افزایش دروس معرفی به استاد در صورت برگزار نشدن ترم تابستانی از دیگر شرایطی بود که وزارت علوم برای دانشجویان تسهیل کرد.

وی افزود: برای هر دانشجویی که نتواند دروس را به پایان برساند، مشمول افزایش طول ترم بدون احتساب در سنوات می‌ شود.

*حضور دانشجویان شهرهای در وضعیت قرمز همچنان ممنون است

وی با بیان اینکه حضور دانشجویان شهرهای در وضعیت قرمز همچنان در دانشگاه ها ممنون است، افزود: دانشجویانی که در شهرهای وضعیت قرمز حضور دارند، نمی‌توانند در دانشگاه حضور یابند و آموزش از راه دور برای آنان ادامه می‌ یابد و درباره دروس عملی و کارگاهی بعدا تصمیم گیری می شود.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به ترم تابستانی افزود: دانشگاه‌ها به ویژه آن دانشگاه‌هایی که دانشجویان ترم آخر دارند، می‌توانند ترم تابستانی را برگزار کنند.

* نمی توانیم ترم بعد را پیش بینی کنیم

وی درباره پیش بینی وضعیت ترم آینده گفت: پیش بینی دقیق برای ترم آینده و شرایط آن در حال حاضر برای هیچکس امکان پذیر نیست. طبق رصدهایی که از آموزش عالی دنیا داشته‌ایم، سایر کشورها نیز به طور قطعی نمی‌ دانند که چه اتفاقی در ترم ‌های دیگر خواهد افتاد. در حال حاضر دانشگاه‌های خوب دنیا اعلام کرده ‌اند همه آموزش‌ های الکترونیکی را برگزار کرده و بسته به شرایط تصمیم‌گیری خواهند کرد و برخی دانشگاه‌ها هم هنوز موضوعی را در این باره اعلام نکرده اند.

خاک صدیقی ادامه داد: در حال حاضر زیرساخت‌ها فراهم شده است. اگر شرایط بیماری همچنان ادامه یابد و ما نتوانیم حضور دانشجویان را داشته باشیم با این تجربه ‌ای که در این ترم داشته‌ایم، آموزش‌ های الکترونیکی می تواند ادامه یابد، اما خوشبینانه ترین حالت این است که پیش بینی کنیم ترم آینده به صورت حضوری برگزار می شود؛ با این حال تاکید می کنم که از اکنون می‌توان در مورد وضعیت ترم آینده صحبت کرد.

وی درباره شهریه دانشجویان شهریه پرداز گفت: این موضوع در اختیار هیئت امنای دانشگاه‌ها است.

خاکی صدیق ادامه داد: از دانشگاه خواسته‌ایم که شرایط حذف ترم را برای دانشجویان تسهیل کنند و با دانشجوها در این زمینه مساعدت‌های لازم را انجام دهند.

*۸۶ درصد دانشجویان تحت پوشش آموزش مجازی قرار گرفتند

خاکی صدیق درباره آخرین آمار از وضعیت آموزش ‌های الکترونیکی در دانشگاه ها، گفت: ۸۶ درصد دانشجویان تحت پوشش آموزش ‌های مجازی قرار گرفته‌ اند و قطعاً در دوران پس از کرونا شاهد ارتقای کیفیت آموزشی در کشور خواهیم بود و آموزش های ترکیبی به بخشی از آموزش کشور اضافه خواهد شد.

*احتمال تغییر زمان شروع ترم آینده

وی درباره زمان شروع ترم آینده، گفت: این موضوع به دو فاکتور اعلام نتایج کنکور و امکانات دانشگاه ها بستگی دارد. اکثر دانشجویان خوابگاهی هستند و در ترم جاری با تأخیر در دانش آموختگی مواجه هستیم و از این رو آغاز ترم آینده دانشجویان جدیدالورود از بهمن ماه یک گزینه است.

*اینترنت ۹۰ درصد دانشگاه‌ها رایگان شد

وی درباره آخرین وضعیت اینترنت رایگان دانشگاه ها، گفت: طبق آخرین اطلاعی که دارم ۹۰ درصد دانشگاه‌ها دارای اینترنت رایگان هستند.

آخرین خبر از امتحانات میان ترم دانشگاه ها در سال ۹۹

آخرین خبر از زمان برگزاری سه کنکور سراسری ۹۹

6 نظر از مردم

  1. با سلام ما دانشجویان معماری هستیم با این وضعیت مهم ترین درس مان یعنی طرح تمام بچه ها رفتن از اینترنت ی چیزی گرفتن دادن ب استاد سطح یادگیری ۰است لطفا فکری ب حال ما کنید ترم اینده ترم اخرام اگه اینم مجازی باشه ما هیچی یاد نمیگیریم و باید خانه نشین شیم

  2. واقعاآموزش وامتحان مجازی سخته وکیفیت پایینی داره خداییش فقط بفکرخودتون نباشین همه که توشرایط وامکانات فول ویکسان نیستندخیلیاحتی مودم ندارن ومجبورن هی بسته بگیرن بنظرشمایه خونواده۷نفره که پدربیکاره بایه یارانه ناچیزمیتونه هی بسته اینترنت برای یه دانشجوبگیره ؟اونم وقتی درکنارش یه فرزندمدرسه ای هم دارن خواهشاانصاف داشته باشین .خداحال هممونومیبینه ومیدونه پس قضاوت نکنیم همو.

  3. سلام
    تغییر ناگهانی این سیستم باعث نا کارآمدی شده
    وگرنه دانشگاه ها یی هم هستن که کلا آموزش مجازی دارن و موفق هستن با این حال حرف اقای سینا درسته خب بچه ها راحت نتونستم خودشون و وفق بدن با این شرایط…

پاسخ دادن