آخرین سیگنال‌ها برای سهامداران

بازار سهام در جریان معاملات هفته گذشته روند نوسانی و مثبتی را گذراند و شاخص کل در محدوده یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحد به کار خود پایان داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تجارت نیوز، این هفته سهامداران باید منتظر یک سیگنال بسیار مهم باشند، مذاکرات برجام ودر نتیجه تاثیر آن بر نرخ دلار که می‌تواند بورس را دچار نوسان کند. نرخ دلار در هفته گذشته از کانال ۲۴ هزار تومان فاصله گرفت و تا ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار آزاد پایین آمد اما حالا در روز گذشته معاملات پشت خطی خبر از احتمال ادامه ریزش دلار در هفته جاری را می‌دهند. بسیاری از کارشناسان معتقدند در آستانه انتخابات، هر دولتی اقدام به کاهش نرخ دلار در بازار می‌کند و این کاهش قیمتی برای بازار سرمایه شوک دیگری است که به آن احتمالا در کوتاه مدت وارد می‌شود.

اما آخرین اخبار چه سیگنال‌هایی برای سهامداران به همراه دارد؟ اخبار مهم و احتمالا اثرگذار را در زیر بخوانید:

– وب‌ سایت شبکه‌ خبری بلومبرگ به‌ نقل از دو مقام‌ اروپایی که در مذاکرات ایران و ۴+۱ نقش‌ دارند ولی از آن‌ها نامی‌ نبرده است،خبر داد: قدرت‌های جهانی در تلاشند تا توافق برجام را تا پیش از نیمه مه یعنی اول خرداد احیا کنند و «با نزدیک شدن به ۲۲ مه (اول خرداد) گفتگوها فوریت یافته است.» این دو مقام‌ اروپایی، «هدف‌گذاری‌شدن این تاریخ را تایید کرده» و افزوده‌اند: «گرچه ایران و آمریکا در مسیر توافق پیشرفت کرده‌اند، اما همچنان راه زیادی تا رسیدن به تفاهم مانده است.»

– بالا رفتن صادرات نفت سیگنال مهم دیگری است که برای سهامداران نفتی و پالایشی مهم و تاثیرگذار است به همین دلیل طبق آمار منتشر شده از سوی رویترز روند تولید نفت ایران صعودی اعلام شده است و گفته شده است تولید روزانه نفت ایران در ماه آوریل ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یافته و به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

– در رابطه با گروه خودرویی هم احتمالا مهمترین خبر، صحبت‌های مدیرعامل ایران‌خودرو در خصوص بدهی این شرکت بوده است. فرشاد مقیمی گفت:️ بدهی‌های ایران خودرو به نظام بانکی کشور حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان و دارایی آن ۸۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان است.

-رضا نجفی، سرپرست دادسرای مبارزه با جرائم اقتصادی از دستیگیری ۵۵۵ نفر به علت سو استفاده از ارز ۴۲۰۰ خبر داد و گفت: بیش از ۱۲۴۸ پرونده در حوزه مفاسد ارزی تشکیل شد و ۵۵۵ نفر در این پرونده‌ها دستگیر شدند که ارزش مالی این پرونده‌ها بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار بوده است.

ـ سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: ابتلای تعدادی از کارگران هندی و ایرانی به کرونا در یکی از واحدهای صنعتی اشکذر صحیح است اما کارخانه هنوز تعطیل نشده است.

-مسئول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کرونا در البرز از تمدید اعتبار کارهای بانکی تا آخر سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: تاریخ انقضای کارت‌های بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری شهروندان تا پایان سال ۱۴۰۰ و به مدت یکسال تمدید شده است و شهروندان می‌توانند در هنگام ورود اطلاعات کارت بانکی خود در نقل و انتقال الکترونیکی وجوه، در قسمت سال، دو عدد صفر(۰۰) و در قسمت ماه، عدد ۱۲ را درج نموده و عملیات بانکی خود را ادامه و انجام دهند.

ـ معاون اول رئیس‌جمهور‌ گفت: اکثر تصمیم‌های غیراقتصادی از جمله ارز ۴۲۰۰، به خاطر شرایط جنگ اقتصادی بود و این نرخ برای چند ماه قرار بود باقی بماند.

ـ سرپرست دادسرای مبارزه با جرائم اقتصادی از دستگیری ۵۵۵ نفر به علت سوءاستفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داد.

ـ روز جمعه نرخ ارز در معاملات فردایی تا ۲۳ هزار و ۲۴۰ تومان هم پایین آمده و به نظر می‌رسد انتظارات کاهشی در این بازار فعلا ادامه دارد. با این حال کارشناسان همچنان معتقدند دلار در کف قیمتی خودش قرار گرفته و رسیدن به نرخ‌های پایین‌تر اگرچه شدنی است اما ماندنی نیست.

ـ  در بازار جهانی فلزات، قیمت آلومینیوم و قلع روندی صعودی داشت ولی مس امروز ۰٫۵ درصد کاهش قیمت را به ثبت رساند.

پاسخ دادن