آخرین وضعیت انتخابات در آمریکا

سازوکار انتخابات آمریکا به زبان ساده+فیلم

در حالیکه آرای انتخابات آمریکا از بامداد پنجشنبه تغییری نداشته است و بایدن با کسب ۲۴۳ الکترال همچنان جلوتر از ترامپ است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ آبان ۹۹

چشم‌ها در آمریکا و سایر کشورهای جهان که انتخابات آمریکا را دنبال می‌کنند به ۷ ایالت که هنوز نتیجه شمارش آرا در آنها مشخص نشده دوخته شده است. در بین ایالت‌های باقیمانده ۵ ایالت آریزونا، نوادا، پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسن ایالت‌های سرنوشت ساز و حیاتی در انتخابات اخیر هستند. در همین حال ستاد انتخاباتی ترامپ مدعی است در انتخابات تقلب شده و به همین دلیل شکایت به مراجع قضایی برده اند و در برخی ایالت‌ها شکایت‌های محلی مطرح شده است. اردوگاه ترامپ بی مهابا با زیر سئوال بردن دمکراسی آمریکا معتقدند در انتخابات تقلب شده است و انتقاد‌های تند هواداران و ستاد انتخاباتی ترامپ از تقلب انجام شده صحت برگزاری انتخابات را زیر سئوال برده و باعث تشدید دو قطبی سیاسی جمهوریخواه و دمکرات در آمریکا شده است. ترامپ و هوادارانش خواستار توقف شمارش آرا و رسیدی به شکایت‌ها هستند. از سوی دیگر ستاد انتخاباتی بایدن که دست برتر در انتخابات را دارد و در یک قدمی پیروزی است تلاش دارد آرامش را حفظ کند. بایدن از هوادارانش خواسته صبور باشند و منتظر نتیجه نهایی شمارش آرا باشند سپس جشن پیروزی بگیرند. بایدن معتقد است، اگر قرار است آرای ایالتی شمرده شود باید آرا همه ایالت‌ها بازشماری شود. وی می‌گوید، هیچکس نمی تواند دمکراسی را از مردم آمریکا بگیرد زیرا آمریکا مسیر طولانی ای را برای ایجاد این دمکراسی طی کرده است. هواداران بایدن می‌گویند دوره ترامپ به سر آمده، وی در انتخابات شکست خورده و باید کاخ سفید را ترک کند. مخالفان ترامپ می‌گویند در ۴ سال گذشته که وی رئیس جمهور بوده است در حق آنان جفا شده، تبعیض در جامعه آمریکا تشدید شده، سیاهپوستان زیادی به قتل رسیده اند و حقوق زنان رعایت نشده است.

فضای انتخاباتی در آمریکا بتدریج نفس گیر می‌شود و صبر مردم به سر آمده و همه منتظر اعلام نتیجه نهایی هستند. ناظران انتخابات برخلاف ترامپ معتقدند تقلب عمده ای را مشاهده نکرده اند که توانسته باشد روی سرنوشت آرای ایالت‌ها تاثیر گذاشته باشد و حرف‌های ترامپ معمولا سخنانی است که نامزده بازنده می‌زند.

بایدن اگر دو ایالت دیگر را که در آنها پیش است ببرد، کارت‌های الکترال آن به ۲۷۰ خواهد رسید و پیروز انتخابات خواهد بود و همه منتظر پایان شمارش آرا در دو ایالتی هستند که بایدن در آنها پیش است. پیش بینی‌ها این است که تا اواسط روز جمعه نتیجه نهایی شمارش آرا در ایالت‌های باقیمانده نیز اعلام شود.

پاسخ دادن