آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور

وضعیت جاده ها
اقتصاد برتر

سرهنگ نادر رحمانی سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا  در خصوص آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور را تشریح کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ فروردین ۹۷

سرهنگ نادر رحمانی سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا  در خصوص آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور را تشریح کرد.

پلیس راهور ناجا اعلام کرد: در حال حاضر ترافیک در محور کرج-چالوس در اکثر مقاطع، محور تهران-آمل حدفاصل آبعلی تا امامزاده هاشم و پلور تا گزنک سنگین است و همچنین ترافیک در آزادراه تهران-کرج محدوده گرمدره، محور منجیل-رودبار محدوده مسکن مهر رودبار و محور اردبیل-آستارا محدوده گردنه حیران نیمه سنگین است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر در محور‌های استان اردبیل مه گرفتگی را شاهد هستیم.

گفتنی است؛ محور‌های غیرشریانی شمشک-دیزین، اولنگ-شاهرود، گنجنامه-تویسرکان و سی سخت-سمیرم به علت نبود ایمنی کافی تا اطلاع بعدی مسدود هستند.

ترافیک سنگین در محور کرج-چالوس

سرهنگ نادر رحمانی سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا  در خصوص آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور اظهار کرد: در حال حاضر ترافیک در محور کرج-چالوس در اکثر مقاطع، محور تهران-آمل حدفاصل پلور تا گزنک سنگین است و همچنین ترافیک در آزادراه کرج-قزوین محدوده پایانه شهید کلانتری و محور رودبار-منجیل محدوده مسکن مهر رودبار نیمه سنگین است.

وی افزود: محور‌های غیرشریانی شمشک-دیزین، اولنگ-شاهرود، گنجنامه-تویسرکان و سی سخت-سمیرم به علت نبود ایمنی کافی تا اطلاع بعدی مسدود هستند.

ترافیک سنگین در محورهای مواصلاتی/ آغاز بازگشت موج اول سفرهای نوروزی

پلیس راهور ناجا :
ترافیک سنگین:
ورودی محور کرج- چالوس تا کیلومتر ۷
محور هراز (از محدوده پیست آبعلی تا امامزاده هاشم)
محور قزوین_ رشت (محدوده رودبار و لوشان)
آزادراه تهران- قم ترافیک نیمه سنگین، ابتدای محور سنگین و در طول محور پرحجم است.

پرحجم و روان:
محور تهران -سمنان
از فردا و پس فردا با بازگشت دور اول سفرهای تعطیلات نوروزی همراه هستیم به همین منظور تمهیداتی نیز در این خصوص در نظر گرفته شده است.

 پلیس راه: تردد وسایل نقلیه از مرزن آباد به کرج از ساعت ۱۴ امروز ممنوع است.

تردد وسایل نقلیه از کرج به چالوس از ساعت ۱۷ تا ۲۰ امشب یک طرفه است.

رئیس پلیس راهور ناجا:
کاهش ۵ درصدی تصادفات فوتی و جرحی در ۲ روز اول فروردین

سردار مهری:
از ۲۳ اسفند ۹۶ تا پایان روز پنجشنبه عدم توجه به جلو با ۳۵ درصد، سرعت غیرمجاز ۲۲ درصد و سبقت غیرمجاز با ۱۷ درصد مهمترین علل وقوع تصادفات فوتی و جرحی بوده است.

در این مدت ۶۰ درصد تصادفات در محدوده ۳۰ کیلومتری شهرها رخ داده و ۶۲ درصد تصادفات در راههای اصلی، ۲۷ درصد فرعی و ۱۱ درصد روستایی رخ داده است.

۶۹ درصد تصادفات متعلق به خودروهای سواری بوده است و متاسفانه ۴۰ درصد تصادفات نوروزی از شکل واژگونی بوده که علت اصلی آن خستگی و خواب آلودگی بوده است.

اخطار سازمان هواشناسی درباره وزش باد شدید در چند استان کشور

براساس اعلام سازمان هواشناسی با وزش باد شدید و ورود گردو خاک به چند استان کشور، در روز شنبه احتمال ایجاد خسارت در بافت شهری و روستایی، تلاطم دریا و آتش سوزی در جنگل ها وجود دارد.

بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی در روز شنبه وزش باد شدید در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و به تدریج در استانهای زنجان، قزوین، کردستان، همدان، مرکزی، مازندران، گلستان، دامنه های جنوبی البرز، خراسان شمالی و خراسان رضوی رخ خواهد داد. انتظار داریم سرعت باد بین ۱۰ تا ۱۵ متر برثانیه و سرعت لحظه ای باد در برخی نقاط این استانها به بیش از ۷۰ کیلومتر برساعت برسد.

همچنین احتمال خیزش گردوخاک و خسارت به تاسیسات شهری و روستایی وجود دارد، لذا توصیه می شود جهت به حداقل رساندن خسارات احتمالی، تمهیدات لازم درنظر گرفته شود.

طی روز شنبه به دلیل وزش باد شدید جنوبی دمای هوا در سواحل دریای خزر و استان اردبیل و شمال غرب کشور افزایش محسوس خواهد داشت این در حالی است که دما در برخی مناطق گیلان و مازندران به بیش از ۳۰ درجه سلسیوس می رسید.

بدلیل پیش بینی باد گرم در مناطق یاد شده و افزایش دما و کاهش رطوبت احتمال آتش سوزی جنگل بخصوص در گیلان و مازندران وجود دارد. از این رو به مسافران نوروزی توصیه می شود برای جلوگیری از خسارات احتمالی، از روشن کردن آتش و یا رها کردن آتش در مناطق جنگلی و مستعد آتش سوزی خودداری فرمایند.

براساس پیش بینی های انجام شده، در روز شنبه به علت وزش بادهای جنوبی، دریا مواج، و بهتدریج از اواسط روز یکشنبه با شمالی شدن جریانات این روند ادامه دارد. بنابراین ایجاد محدودیت تردد برای شناورهای سبک و قایقهای تفریحی در مناطق ساحلی و فراساحلی در در روزهای شنبه و یکشنبه امری ضروری است.

شایان ذکر است از اواخر روز شنبه و اوایل یکشنبه یک سامانه بارشی زودگذر از سمت شمال غرب موجب بارش باران یا رگبار و رعد وبرق دراستانهای آذربایجان غربی (بیشینه بارش در غرب استان)، آذربایجان شرقی و کردستان خواهد شد که بتدریج سبب بارشهای پراکنده در کرمانشاه، اردبیل، زنجان، همدان و دامنه های البرز مرکزی خواهد شد. با عبور این سامانه رگبار موقت باران، گاهی با رعدوبرق و وزش باد شدید لحظه ای پیش بینی می شود که احتمال سیلابی شدن مسیلها در برخی مناطق جنوب آذربایجان غربی و غرب کردستان در روز یکشنبه وجود دارد.

همچنین روز شنبه تا یکشنبه با وزش باد شدید در عراق احتمال خیزش گردوخاک و انتقال آن از اواخر روز شنبه و یکشنبه در استانهای کرمانشاه، ایلام و خوزستان وجود دارد.

برای کسب اطلاعات در مورد پیش بینی وضع هوا در نواحی مختلف استانها با جزئیات بیشتر به هشدارهای هواشناسی صادر شده در مراکز پیش بینی استان مربوط توجه شود.

*میزان

پاسخ دادن