آخر جولای روز سرنوشت ساز برای دلار؟

آینده دلار
اقتصادبرتر

روز ۳۱ جولای جلسه FOMC فدرال رزرو امریکا است و بر اساس برآوردهای انجام شده احتمال زیادی می رود که در این جلسه رای اکثریت بر کاهش نرخ بهره در امریکا باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، میدانید که مدت زمان زیادی است که نرخ بهره در امریکا در حال افزایش است و در این روز برای اولین بار است که نرخ بهره کاهش می یابد. طبعا وقتی نرخ بهره کاهش داشته باشد همه انتظار دارند که قیمت طلا ، نفت و سایر کالاها یکباره افزایش قابل توجهی داشته باشند. احتمالا کشورهای نوظهور و کشورهای کالا پایه ، همانند استرالیا و نیوزیلند و کانادا، می توانند نفسی بکشند.
ولی آنچه که برای من قابل لمس و فهم است این است که علیرغم کاهش نرخ بهره در امریکا، احتمال اینکه دلار امریکا به میزان قابل توجهی کاهش یابد بسیار کم است. امریکا کماکان بزرگترین قدرت اقتصادی در میان کشورهای صنعتی است، نرخ بیکاری اش رکورد سی ساله زده است و بازار بورسش با لمس عدد سه هزار ( شاخص S&P 500) به یک رکورد تاریخی دیگر دست یافته است. اگر به آمار تولید در امریکا نگاه کنید ( این آمار فصلی بیرون می آید) از اوایل سال ۲۰۱۴ تا امروز در هیچ مقطعی رشد تولید منفی نبوده است و شاید این دوره را بتوان دوره ای بی نظیر در اقتصاد امریکا به حساب آورد. چون طولانی ترین دوره ای بوده است که تولید مثبت بوده. یعنی چیزی حدود شصت ماه است که نرخ رشد تولید در امریکا مثبت است.
در چنین شرایطی حتی اگر نرخ بهره هم کاهش یابد، بازارهای بورس فراتر از اعداد قبلی می روند و همراه با افزایش تقاضا برای اوراق قرضه ، احتمال افزایش مجدد دلار می رود.
بنابراین احتمال زیادی دارد که در روز سی و یکم جولای اتفاق خاصی نیفتد و دلار همچنان بر افزایش خود پافشاری کند.

*مرتضی ایمانی راد

پاسخ دادن