آدرس غلط از مشکلات بورس

در پی تجمع چند روز گذشته گروهی از زیان دیدگان بازار سرمایه مقابل مراکز بورس و مجلس شورای اسلامی،دولت خود را در مشکلات بورس بی تقصیر میداند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ دی ۹۹

مسئولان ارشد دولت بدون توجه به مشکلات ریشه ای و مدیریتی بورس معتقدند، بورس فراز و نشیب دارد و این وظیفه سهامداران است که مراقبت کنند کجا و چطور سرمایه گذاری می‌کنند!

پیش از که وضعیت بورس به اینجا برسد که شمار زیادی از سهامداران دچار زیان‌های شدید شوند، مسئولانی که امروز خود را از مشکلات بری می‌دانند، مکرر مردم را تشویق به مشارکت در بورس و آوردن سرمایه هایشان در بورس می‌کردند اما امروز اکثرا می‌گویند بورس مستقل است و دولت در بورس دخالت نمی کند.

معاون اول رئیس جمهور ضمن بیان اینکه دولت وظیفه دارد از بازار سرمایه حمایت کند و نگرانی سهامداران را رفع نماید، گفت : بورس نهادی کاملاً‌ مستقل است و دولت نمی خواهد و نباید در قوانین، مقررات و سازوکارهای بورس دخالت کند. وی افزود، مردم نیز برای حضور در بازار سرمایه باید به سازوکارهای اقتصادی توجه کنند و از نظر و مشورت کارشناسان و صاحبنظران برای ورود به این بازار استفاده نمایند. مدیریت بازار سرمایه نیز باید سازوکاری تدوین کند تا اشخاص حقیقی با آگاهی در این زمینه اقدام نمایند. روحانی رئیس جمهور نیز ضمن انتقاد از دخالت غیر کارشناسی در بورس گفت : بورس ساز و کارهای ویژه دارد و سیاست گذاری‌های آن نیز باید از طریق شورای عالی بورس انجام گیرد و از مداخلات غیر کارشناسی باید پرهیز شود. روحانی گفت : رسالت بورس، کشف قیمت واقعی محصولات بوده و سیاست اصولی دولت این است که قیمت گذاری کالاها بر اساس ساز و کار عرضه و تقاضا و قواعد بازار رقابتی صورت گیرد که این مسأله در نهایت به نفع بازار، تولیدکننده و مصرف کننده واقعی است.

مسئولان به این نکته توجه ندارند که بسیاری از مشکلات بورس از جانب حقوقی‌ها انجام می‌شود و کارشناسان شرکت‌های حقوقی در حقیقت در بورس با سرمایه مردم بازی می‌کنند و از اطلاعات کم مردم در بورس بنفع شرکت‌های خود سوء استفاده میلیاردی می‌کنند. بورس این روزها به ابزاری برای جبران کسری نیازهای مالی شرکت‌ها از جیب مردم تبدیل شده است. متاسفانه سوء مدیریت در بورس باعث عدم نظارت دولت بر روند صحیح سیاست‌ها و هدایت نقدینگی بورس به سوی تولید شده است. شرکت‌هایی که قادر نیستند سود عملیاتی داشته باشند، تلاش می‌کنند سود سالانه خود را از بورس و جیب مردم تامین کنند. در این شرایط مسئولان دولت و مجلس به جای اینکه ریشه مشکلات بورس را شناسایی و رفع کنند دایم با گفتار درمانی تلاش دارند مردم زیان دیده را که به توصیه مسئولان میلیون‌ها تومان از سرمایه زندگی خود را به بورس برده اند را آرام کنند. در چند ماه اخیر دولت بازار سرمایه را رها کرده است و در همین شرایط شرکت‌های حقوقی توانستند زیان‌های انبوه خود را از جیب سهامداران خرد که همه زندگی اشان را به اشتباه به بورس برده بودند جبران کنند.

متاسفانه همانطور که پیش بینی می‌شد، بازار سهام نیز وضعیتی مشابه موسسات مالی و اعتباری پیدا کرده است که ضروری است سیستم نظارتی به آن ورود کرده و حقوق مردم زیان دیده را تا دیر نشده استیفا نماید. گفتنی است در شرایطی که بسیاری از مردم زیان دیده به‌دنبال استیفای حقوق خود در بورس هستند و انتظار دارند مسئولان به خواست‌های آنان توجه کنند، برخی نیز هدفمند به‌دنبال ایجاد اختلال در بنیان‌های اقتصادی کشور هستند. که موضوع درخواست به حق مردم از مسئولان و فرصت طلبی عناصر نا مطلوب را باید از یکدیگر جدا کرد.

پاسخ دادن