آذری جهرمی:«هدیه اینترنت رایگان» پیامی کذب و هزینه بر

انتشار خبر کذب اختصاص ۱۲۰ گیگ اینترنت رایگان همراه اول به عنوان هدیه عید سعید فطر در روزهای گذشته سبب شد برخی بدون بررسی دقیق، در دام این ترفند بیفتند؛ مساله ای که واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتور مربوطه را نیز به همراه داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ خرداد ۹۷

انتشار خبر کذب اختصاص ۱۲۰ گیگ اینترنت رایگان همراه اول به عنوان هدیه عید سعید فطر در روزهای گذشته سبب شد برخی بدون بررسی دقیق، در دام این ترفند بیفتند؛ مساله ای که واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتور مربوطه را نیز به همراه داشت.

سوءاستفاده از ناآگاهی مردم با بهانه «اینترنت رایگان یا برنده شدن در قرعه کشی» از شگردهایی است که برخی با این ترفند، به دنبال فریب مردم در جهت منافع خود هستند.
در تازه ترین اقدام، افرادی با سوء استفاده از بسته های ارائه شده اپراتور اول برای کاربران، در یکی از شبکه های پیام رسان خارجی اینگونه اعلام کردند که این بسته برای عید فطر امسال، رایگان در نظر گرفته شده است.
در پیام ارسال شده برای کاربران اعلام شده که «همراه اول به مناسبت عید سعید فطر ١٢٠ گیگ اینترنت رایگان ارائه می‌کند و از مردم خواسته شده بود برای استفاده از این عیدی کد دستوری *۱۰۰*۲*۶*۵*۱# را وارد کنند.
برخی کاربران هنگام وارد کردن کد اعلام شده، متوجه شدند این بسته به هیچ عنوان رایگان نیست و حدود ۱۹۰ هزار تومان هزینه آن بوده که به حساب آنها منظور شده؛ در واقع این کد دستوری، از بسته های تعیین شده اپراتور همراه اول برای کاربران است.

** واکنش همراه اول

با توجه به اینکه بسیاری با وارد کردن این کد، مجبور به پرداخت هزینه اینترنت شده بودند، پیام ارسال شده را مربوط به همراه اول دانسته و نسبت به آن معترض بودند. این مساله واکنش این اپراتور را به همراه داشت به گونه ای که در یکی از شبکه های پیام رسان آن را تکذیب به کاربران اعلام کرد که همراه اول چنین پیامی را ارسال نکرده است.

«شاهین آرپناهی» مدیرکل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار در این باره گفت: پیامی در فضای مجازی دست به دست می‌شود مبنی بر اینکه همراه اول به مناسبت عید سعید فطر ١٢٠ گیگ اینترنت رایگان می‌دهد و مردم باید کد دستوری خواسته شده (USSD) را وارد کنند.
وی افزود: این کد دستوری یک بسته اینترنتی است که نزدیک به ٢٠٠ هزار تومان برای مشترک هزینه دارد؛ از مردم خواهش می‌کنیم به این شایعه ها توجه نکنند و اخبار را از پایگاه های رسمی اپراتور دنبال کنند.

مدیرکل ارتباطات همراه اول ادامه داد: اگر مشترکان کدی که در این پیام است را مرحله به مرحله در USSD گوشی خود چک کنند، یعنی ابتدا ستاره ۱۰۰ و بعد بقیه اعداد را وارد کنند، متوجه می‌شوند بسته اینترنتی یکساله ١٢٠ گیگی است. امکان دارد این بسته برای برخی افراد به صرفه باشد و مصرف کنند اما همراه اول با توجه به مصرف و عادت مصرف مشترکان بسته های مختلف را پیش بینی کرده که این هم یکی از آنهاست.

روابط عمومی همراه اول با تاکید بر اینکه پیام های اعلام بسته های اینترنتی رایگان و … فقط از طریق شبکه و پایگاه رسمی آن اطلاع رسانی می شود؛ به مردم توصیه کرد برای آگاهی از بسته های رایگان این اپراتور، فقط به پیام های رسمی منتشر شده از سوی همراه اول در پایگاه های اطلاع رسانی توجه کنند و بدانند همراه اول هیچگاه از منابع غیر رسمی برای اطلاع رسانی های خود استفاده نمی کند.
همراه اول، انتشار چنین پیام های کذب را آسیب رسیدن به نام تجاری خود دانست و در عین حال اعلام کرد: کسانی که بسته اینترنت ذکر شده را خریداری کرده اما هنوز فعال نکرده اند می توانند نسبت به ذخیره آن اقدام کنند.

** واکنش وزیر ارتباطات

انتشار گسترده خبر اختصاص اینترنت رایگان و به دنبال آن اعتراض های مردمی، واکنش «محمدجواد آذری جهرمی» وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات را به همراه داشت به گونه ای که وی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستور داد تا ضمن شناسایی ارسال کننده این پیام جعلی و معرفی آن به مقام های قضایی، تعداد مالباختگان احتمالی را شناسایی و راهکار فوری برای حل این موضوع ارایه شود.
آذری جهرمی، فرایند فعال سازی این گونه سرویس ها در اپراتورهای تلفن همراه را دارای اشکال دانست و خواستار رسیدگی و رفع این مشکل شد.

با توجه به انتشار محتوایی در خصوص خرید مستقیم بسته ۱۲۰گیگابایتی به صورت هدیه در فضای مجازی، به استحضار می رساند که اقدامات اطلاع رسانی و جبرانی به شرح زیر انجام می گردد:
– تا پایان امروز امکان خرید مستقیم، بدون اخذ تاییدیه از مشترکین برای بسته های دیتا برداشته خواهد شد.
– برای “مشترکینی که یک بسته فعال (به جز بسته ۱۲۰ گیگ سالانه ۲۰۰ هزار تومانی) دارند، و بسته ۱۲۰ گیگ ۱۹۹ هزار تومانی سالانه را به عنوان رزرو دارند، و اعتبار (Balance برای اعتباری و ACL برای دائمی) آنها کمتر از ۲۲۰ هزار تومان است” پیامک های زیر روز گذشته ارسال شده است (۴۵۰ هزار مشترک):

دائمی
مشترک گرامی
بسته ۱۲۰ گیگابایت سالانه به قیمت ۱۹۹ هزارتومان برای شما رزرو شده، اما اعتبار شما برای خرید بسته کافی نیست. لذا در صورت تمایل به فعالسازی بسته ۱۲۰ گیگابایتی نسبت به پرداخت قبض میاندوره یا افزایش بستانکاری، و در غیر این صورت با شماره گیری کد زیر نسبت به رزرو بسته ارزانتر اقدام فرمایید.
*۱۰۰*۲#
اعتباری
مشترک گرامی
بسته ۱۲۰ گیگابایت سالانه به قیمت ۱۹۹ هزارتومان برای شما رزرو شده، اما شارژ شما برای خرید بسته کافی نیست. لذا در صورت تمایل به فعالسازی بسته ۱۲۰ گیگابایتی نسبت به افزایش شارژ، و در غیر این صورت با شماره گیری کد زیر نسبت به رزرو بسته ارزانتر اقدام فرمایید.
*۱۰۰*۲#

– برای “مشترکین دائمی که یک بسته فعال (به جز بسته ۱۲۰ گیگ سالانه ۲۰۰ هزار تومانی) دارند، و بسته ۱۲۰ گیگ ۱۹۹ هزار تومانی سالانه را به عنوان رزرو دارند،” پیامک زیر ارسال می شو (حدود ۵۰هزار مشترک):

دائمی
مشترک گرامی
بسته ۱۲۰ گیگابایت سالانه به قیمت ۱۹۹ هزارتومان برای شما رزرو شده است، در صورت تمایل با شماره گیری کد
*۱۰۰*۸#
نسبت به لغو رزرو بسته اقدام نمایید و سپس با شماره گیری کد زیراقدام به رزرو بسته ارزانتر فرمایید.
*۱۰۰*۲#

– برای حدود ۴۳۰۰۰ مشترک دایمی و اعتباری که این بسته فعال شده است به دستور مدیرعامل محترم مقرر شده است تا دسترسی برای مشترک ایجاد شود تا بتواند بسته خود را غیرفعال کند و مبلغ بسته به وی عودت داده شود.

پاسخ دادن