آرایش رسانه ای آمریکا مقابل ایران

احمد خادم المله مدیر مسئول-چند روز پیش دولت آمریکا از کنگره خواست علاوه بر بودجه ای که قبلا در اختیار رسانه های فارسی زبان تحت حمایت دولت قرار داده بود ۲۰ میلیون دلار دیگر بودجه آنان را افزایش دهد تا  بتوانند همزمان با تحریم برنامه های فارسی خود را برای تاثیر گذاری بر مخاطبان ایرانی تقویت کنند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۳ تیر ۹۷

موضوع توسعه فعالیت رسانه ای آمریکا علیه ایران از جمله موضوعاتی است که دمکرات ها و جمهویخواهان هر دو برای تحریک مردم ایران به مخالفت با دولت و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران روی آن اتفاق نظر دارند.

اندیشکده محافظه کار شورای سیاست خارجی آمریکا در گزارشی که به سفارش دولت برای ارزیابی عملکرد رسانه های فارسی زبان آمریکایی علیه ایران تهیه کرده می نویسد نتیجه تحقیقات ما نشان می دهد پوشش خبری رسانه های فارسی زبان آمریکا درباره رویدادهای ایران بسیار گسترده بوده اما به موضوعات پیش پا افتاده و سطحی پرداخته و به اندازه کافی منتقدانه نبوده که بتواند روی مخاطب ایرانی تاثیر بسزایی که مد نظر دولت آمریکا است داشته باشد در حالیکه رسانه های فارسی زبان آمریکا می بایستی بیشتر اوضاع ایران را تحلیل می کردند و برای تاثیر گذاری تحریم ها آماده سازی فکری می کردند. این سخنان نشان دهنده این واقعیت است که در موضوع فشار آمریکا به ایران رسانه جایگاه ویژه ای دارد و یکی از اضلاع تکمیل کننده جنگ نرم آمریکا علیه ایران محسوب می شود. خبرهای منتشره از آمریکا نشان می دهد ، کاخ سفید در کنار برنامه تحریم اقتصادی و دیپلماسی سیاسی از عنصر رسانه به خوبی برای جا انداختن اهداف کاخ سفید در ایران استفاده می کند و برای این مهم برنامه و بودجه دارد و حتی معتقد است این حجم تولید محتوا برای تاثیر گذاری بر مردم ایران کافی نبوده لذا بودجه رسانه های آمریکایی فارسی زبان را برای توسعه فعالیت هایشان افزایش می دهد!

در اردوگاه دشمن برای توسعه فعالیت رسانه ای علیه ایران مجلس ، دولت ، دستگاه های مختلف وارد عمل شده اند که قطعا آثار آن در آینده نزدیک آشکارتر خواهد شد اما در اردوگاه داخل ایران هنوز مسئولان نقش رسانه در جنگ نرم و ضرورت برنامه ریزی رسانه ای برای مقابله با تحریم ها را باور ندارند و به تبع آن اقدام موثری برای ساماندهی و توسعه فعالیت های رسانه ای انجام نداده اند. در چنین شرایطی ذکر این نکته ضروری است که یکی از ستون های اصلی جنگ نرم رسانه است و فعالیت رسانه ای در شرایط عادی با فعالیت در شرایط جنگ نرم کاملا متفاوت است و نیازمند برنامه ریزی و توجه همه جانبه مسئولان کشور است. این که صدا و سیما ، وزارت ارشاد یا یک نهاد قضایی به رسانه های ایران توصیه کنند به یک سری موضوعات بیشتر توجه کنند و اخبار نا امید کننده کمتر منتشر کنند ، به معنای آمادگی رسانه ها برای ورود به جنگ نرم گسترده دشمن نیست. جنگ نرم شبیه جنگ سخت قرار گاه مرکزی فرا قوه ای ، فرماندهی واحد، ساختار مناسب ، زیر ساخت ، بودجه و نیروی متخصص و … می خواهد تا بتواند مقابل ماشین تبلیغاتی آمریکا و متحدانش بایستد.

در داخل کشور چنین فرماندهی و سازمانی دیده نمی شود و هیچیک از مسئولان رسانه ای در کشور مسئولیت این مهم را بعهده نمی گیرند و مسئولان ارشد کشور نیز به آن کمتر توجه کرده اند . تا بودجه های جدید دولت آمریکا برای توسعه فعالیت های رسانه ای علیه مردم ایران کار ساز نشده باید فکر اساسی برای ساماندهی رسانه در جنگ نرم دشمن کرد . امروز تصمیم بگیریم که فردا دیر است!

پاسخ دادن