آرتروز چیست و آیا درمان پذیر است؟

آرتروز شایع‌‌ترین بیماری عضلانی اسکلتی است. برای درک بهتر این بیماری بهتر است ابتدا با ساختار مفصل آشنا شوید.

تهران – اقتصادبرتر- ۰۸ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، دکتر ایمان اعتصامی عضو انجمن آیروپراکتیک ایران و آمریکا ، در خصوص ساختار مفصل اینگونه شرح می دهد :  هر استخوان در ابتدا و انتهای خود با لایه‌ای لغزنده به نام غضروف مفصلی پوشانده شده است. در بین هر دو استخوان‌ مفصل قرار گرفته است. مفصل مثل لولا عمل می‌کنند. درواقع استخوان‌ها روی مفصل‌ها می‌چرخند و بدین ترتیب حرکت در یک عضو میسر می‌شود.
با گذشت زمان و سپری شدن عمر سطح مفاصل یا همان غضروف مفصلی دچار سائیدگی و تخریب می‌شود. با کم شدن لغزندگی غضروف، حرکت یا چرخش استخوان‌ها روی مفاصل با درد و احساس خشکی همراه می‌شود.
در بیماری آرتروز سطح مفصل یا همان غضروف به شدت آسیب دیده و تا حد زیادی از بین می‌رود.
علاوه بر بالا رفتن سن عوامل دیگری مثل ژنتیک؛ افزایش وزن و چاقی؛ وجود عارضه‌ها و ناهنجاری‌هایی مانند پای پرانتزی و کف پای صاف؛ ضربات مکرر، خفیف و مداوم بر مفاصل؛ عوامل هورمونی؛ مشاغل و کارهای یکنواخت و بی‌تحرک؛ برخی از بیماری‌ها مانند مرض قند و بیماری‌های متابولیکی و التهابی؛ استفاده مکرر و مداوم از یک طرف بدن، در پیدایش آرتروز مؤثر هستند.

آیا آرتروز درمان‌پذیر است؟
– تغییراتى که در اثر آرتروز در مفصل ایجاد می‌شوند، قابل برگشت نیستند. به این علت که غضروف قابلیت ترمیم و بازسازى ندارد. اما این بدان معنى نیست که علم طب نمی‌تواند به کاهش درد آرتروز کمک کند.
– درواقع با درمان‌های محافظتی و ورزش‌های درمانی می‌توان درد ناشی از آرتروز را کاهش داد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد.
– درمان‌های محافظتی این عارضه شامل استفاده از زانو بند، تأکید بر تمرینات ورزشی کم فشار،‌ کشش عضلات، انجام تمرینات استقامتی و هوازی مختص شرایط فرد است.
– این تمرینات باعث تقویت عضلات اطراف مفاصل و ایجاد ثبات و استحکام مفصلی شده و کاهش درد و تورم و افزایش دامنه حرکتی مفاصل را موجب می‌شوند.
– شنا کردن و راه رفتن در آب گرم، دوچرخه سواری با دوچرخه ثابت، قدم زدن در هوای آزاد و … از تمریناتی هستند که به کاهش درد آرتروز کمک می‌کنند.
– ورزش و حرکت درمانی تجویز شده توسط پزشک نیز، بخش بسیار مهمی از برنامه کنترل درد آرتروز را تشکیل می‌دهند. این حرکات به منظور افزایش دامنه حرکتی مفاصل، تقویت عضلات اطراف مفصل و کاهش سفتی و سختی مفاصل انجام می شوند. نوع و شدت حرکات درمانی باید به وسیله پزشک متخصص با توجه به عواملی چون سن و شدت عارضه تعیین شود.

*دکتر ایمان اعتصامی- www.dretesami.com

پاسخ دادن