آرتمیای زنده دریاچه ارومیه امسال به صفر رسید

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: دریاچه ارومیه یکی از زیستگاه‌های مهم جهانی برای آرتمیاست، در شرایط پایداری سطح تراز دریاچه ارومیه با سطح ثبت شده در سال ۹۸، تنها ۱۰ درصد از آرتمیای این دریاچه در صورت فرآوری اصولی نیاز کشور به واردات این محصول را به صفر می‌رساند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی نکوئی‌فرد با بیان اینکه برداشت آرتمیا از دریاچه ارومیه نیازمند صدور مجوز لازم از سازمان محیط زیست کشور براساس نتایج پژوهش‌های تخصصی است، اظهار کرد: دریاچه ارومیه می‌تواند منبعی برای ارزآوری صادرات غیرنفتی محسوب شود.  بیش از۹۵ درصد آرتمیای مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با بیان این که طبق دستورالعمل سازمان حفاظت از محیط زیست، برداشت آرتمیا از دریاچه ارومیه ممنوع است، گفت: متاسفانه طی سال‌های ۹۹ تا ۹۸، با بهبود وضعیت آبی دریاچه به دلیل محدودیت‌های قانونی در برداشت و افزایش آرتمیا در دریاچه ارومیه، برداشت قاچاقی این جاندار گرانبها از دریا اتفاق افتاد. با توجه به اینکه آرتمیای صید شده نیازمند یک تکنولوژی خاص جهت فرآوری است، مقادیر قابل توجهی آرتمیای قاچاق شده دریاچه ارومیه قبل از فروش متاسفانه فاسد و برخی هم توسط محیط زیست شناسایی و ضبط شدند.

  • آرتمیای دریاچه ارومیه، توسعه آبزی پروری در آذربایجان‌غربی را به بودجه دولتی بی‌نیاز می‌کند

نکوئی‌فرد قیمت هر کیلوگرم آرتمیا با کیفیت متوسط را بین ۵۰ تا ۱۲۰ دلار عنوان کرد و ادامه داد: بهره برداری از ظرفیت کامل آرتمیای دریاچه ارومیه می‌تواند توسعه آبزی پروری در آذربایجان‌غربی را به بودجه دولتی بی نیاز کند. دریاچه ارومیه در حالت تثبیت تراز آب در حداقل ۶ تا ۷ میلیارد مترمکعب، می‌تواند علاوه بر تامین نیاز داخلی، سالانه منجر به صادرات ۱۸۰ تن سیست و ۱۲۰ تن آرتمیای زنده به کشورهای دیگر شود، این ارزیابی از ظرفیت متوسط دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۸ صورت گرفته است. وی با مقایسه دریاچه ارومیه با دریاچه نمک در آمریکا، بیان کرد: با وجود قوانین محدود کننده برداشت و پایش لحظه‌ای، سالانه بیش از ۲ هزار تن آرتمیا از دریاچه نمک آمریکا برداشت می‌شود که میلیون‌ها دلار ارزش اقتصادی دارد.

  • آرتمیای زنده دریاچه ارومیه در سال جاری به صفر رسیده است

نکوئی‌فرد با بیان اینکه آرتمیا برای زندگی در دریاچه ارومیه شرایط ویژه‌ای می‌طلبد، اظهار کرد: آرتمیا می‌تواند در آبی تا میزان ۱۵۰ گرم نمک در هر لیتر زندگی کند که امروز در هر لیتر آب دریاچه ارومیه بیش از ۳۵۰ گرم نمک است و شرایط برای آرتمیا به هیچ وجه مناسب نیست. با کاهش شدید تراز دریاچه ارومیه در سال جاری میزان غلظت نمک آن نیز به شدت افزایش یافته و شرایط سختی از لحاظ غذای دردسترس و زندگی برای آرتمیا رقم زده است. هم اکنون سیست آرتمیا در دریاچه ارومیه موجود است و به محض مساعد شدن شرایط از لحاظ افزایش آب ورودی، کاهش شوری و افزایش تولیدات اولیه جلبک‌های تک سلولی شاهد آرتمیای زنده در دریاچه خواهیم بود.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با اعلام اینکه دانش فنی فرآوری و بسته بندی محصولات تولید شده در کشور وجود دارد، گفت: آماده‌ایم تا بدون هیچ چشم داشتی، این دانش را در اختیار بخش خصوصی قرار داده و با توجه به اخذ مجوزهای لازم از صنایع تبدیلی کشاورزی که برای اولین بار برای این مرکز جهت فرآوری سیست و ذی‌توده آرتمیا صادرشده همکاری لازم را برای فرآوری و بسته بندی کیفی محصول داشته باشیم. طبق هماهنگی‌های انجام شده با بخش خصوصی و شیلات استان، تولید کنندگان آرتمیا در فسندوز میاندوآب تحت حمایت های کارشناسی و خدمات پسا تولید توسط مرکز تحقیقات آرتمیای کشور هستند.

نکوئی‌فرد با اعلام اینکه از ورود بخش خصوصی به صنعت پرورش آرتمیا در استخرهای خاکی حمایت لازم انجام می‌شود، گفت: در هر هکتار استخر خاکی طی هر دوره ۶ تا ۹ ماهه بسته به شرایط پرورش ۵۰ کیلوگرم سیست آرتمیا و بیش از یک تن ذی توده آرتمیا برداشت می‌شود که درآمدزایی قابل توجهی در زمین های غیر زراعی و آب شور محسوب می‌شود. هزینه احداث هر هکتار استخر خاکی برای پرورش آرتمیا در صورت وجود آب شور حداقل ۵۰ گرم در لیتر نزدیک به ۶۵۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

پاسخ دادن