آزادسازی سهام عدالت؛ در هاله‌ای از ابهام!

آزادسازی سهام عدالت؛ در هاله‌ای از ابهام!

در حالی که قرار بود با آزادسازی سهام عدالت اختیار آن به دست مالکان سهام بیفتد؛ اما در عمل هیچ تفاوتی نسبت به قبل احساس نمی‌شود و حتی مشمولان بلاتکلیف‌تر از پیش هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه بود که فعالان بازار سرمایه به امید خبر منتفی شدن عرضه بلوکی سهم‌های پالایشی و تأکید بر عرضه صندوق دارادوم، به انتظار سبزپوش شدن بازار بورس نشسته بودند. همه چیز داشت خوب پیش می‌رفت تا اینکه به یکباره بازار برگشت و درصد بالایی از نمادها منفی و تابلوی بورس سرخپوش شد.

این اتفاق برای همه ناخوشایند بود زیرا امید برگشت بازار با خبر بازگشت صندوق دارادوم را ناامید کرد و از طرفی موجی از وحشت را بین سهامداران تازه‌کار به راه انداخت که چرا با وجود انتشار آن خبر باز هم بازار ناگهان چنین شد. همه در سرگردانی به سر می‌بردند که خبر رسید کارگزاری‌های محترم دقیقاً این روز خاص را برای رنج منفی‌کشی در بازار برای فروش سهام عدالت انتخاب کرده و قصد فروش سهام کسانی را دارند که پیش از این، آن را برای فروش گذاشته بودند!

بله، دلیل فشار فروش دیروز، نتیجه رنج منفی و رقابت کارگزاری‌ها برای فروش سهام عدالت بود و بدین گونه برخی‌ کارگزاری‌ها با حیف و میل کردن دارایی مردم، به بازار هم ضربه زدند. مگر قرار نبود فروش‌ها با هماهنگی ناظر بازار باشد؟ چرا در چنین روز حساسی اجازه دادید رنج منفی بکشند و صف فروش ایجاد کنند؟

طبق دستور رهبری دارندگان سهام عدالت مجاز هستند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند. این شیوه فروش سهام عدالت توسط بانک‌ها و کارگزاری‌ها خلاف این دستور صریح است. ضمناً قرار بود با آزادسازی کمکی به مردم شود، ولی حالا بیش از هر زمان دیگر در سردرگمی، استرس و ناراحتی به سر می‌برند. پیام‌های زیادی که چرا پول ما واریز نمی‌شود؟ بیش از دو ماه، یک ماه … است که سهامم را برای فروش گذاشته‌ام اما خبری نیست و … حکایت از نارضایتی عمیق مردم دارد.

کارگزاری‌ها در یک روز ۱۰ درصد رنج منفی می‌کشند و سهام می‌فروشند. آقایان کارگزاری این حق الناس است! دیگر این شیوه فروش و حیف و میل کردن پول مردم کافی است. باید سهام عدالت مستقیماً وارد سبد هر فرد شود تا خودش اختیار فروش آن را داشته باشد! اصلاً این چه نوع آزادسازی است که فرد هیچ حقی بابت سهام خود ندارد؟ هیچ حقی بابت تعیین نرخ فروش ندارد؟ هیچ حقی بابت تعیین زمان فروش ندارد؟ به بهانه اختلال هسته یک رانت ویژه برای عده‌ای معدود ایجاد کرده‌اند تا با مال افراد دیگر بازار را هر طور که دلشان می‌خواهد به بازی بگیرند! اگر مردم خودشان فروشنده باشند قطعاً چنین وضعیت اسفناکی شکل نمی‌گیرد و خیلی زودتر هم به پولشان می‌رسند!

در شیوه فعلی فروش سهام عدالت کارگزاری یا بانک اختیار تام دارد که در هر قیمتی که خواست فروشنده باشد. مالک هم حق اعتراض ندارد، هیچ سازوکاری برای تعیین قیمت در نظر گرفته نشده … در حالی که در روش معمولی فروش آفلاین سهام، این سهامدار است که محدوده قیمتی را تعیین می‌کند. نکته اسفناک‌تر اینکه، افراد مدت‌هاست سهامشان را فروخته‌اند اما هنوز به پول خود نرسیده‌اند! این روش دقیقاً سلب اختیار از مردم برای مدیریت دارایی‌شان است! ضمناً فرایند غیرقابل لغو طراحی شده، شاید کسی از فروش منصرف شود اما با این روش راه برگشتی وجود ندارد.

در کل، داستان ‎#سهام_عدالت بسیار غم‌انگیز است. بیش از ۱۰ سال اختیار مال مردم دست تعاونی‌هایی بود که اصلاً معلوم نبود که هستند و چه می‌کنند. حالا بعد از آزادسازی اختیارش دست کارگزاری‌ها و بانک‌ها افتاده که هرطور دلشان خواست و با هر قیمتی آن را بفروشند و پولش را قسطی پرداخت کنند!

‏چه کسی بر نحوه فروش ‎سهام عدالت نظارت دارد تا از این دارایی به عنوان اهرمی برای به ثمر رساندن مقاصد دیگران استفاده نشود؟! در ضمن مجمع تعدادی از این شرکت‌ها برگزار شده ولی سودی به مالکان سهام عدالت تعلق نگرفته و تنها به مالکان مستقیم سود پرداخت شده است! سهام عدالت فقط به نام مردم بوده و به کام دیگران!

سهامی که اختیارش دست مردم نباشد اسمش “عدالت” نیست! کارگزاری‌ها نهاد حاکمیتی نیستند و بدون تعیین هیچ ضابطه‌ای اختیار تام نحوه فروش دارایی مردم به آنها داده شده است. این چه آزادسازی مستقیمی است که خود مالکان نمی‌توانند زمان و قیمت فروش سهام خود را تعیین کنند؟ این چه عدالتی است که پول سهام فروخته شده چند هفته بعد آن هم با منت و کمتر از ارزش فروش واریز می‌شود؟

حالا یک نفر در فارس من کمپینی به راه انداخته تا از روا شدن ظلم بیشتر به این مردم ستم‌کشیده جلوگیری شود. در این کمپین شرکت کنید تا انحصار فروش سهام عدالت توسط بانک‌ها و کارگزاری‌ها شکسته شود.

https://www.farsnews.ir/my/c/36744

نباید اجازه دهیم این شرکت‌ها با فروش سهام مردم در زمان و قیمت‌های دلخواه خود هم به بازار ضربه بزنند و هم به مالکان این سهام زیان برسانند و اتفاق روز چهارشنبه ۲۲ مرداد دوباره تکرار شود. سهام عدالت باید وارد پرتفوی اصلی هر شخص شود تا خودش برای سرنوشت آن تصمیم ‌بگیرد.

♻ این پیام را با دوستان و اقوام خود که دارای سهام عدالت هستند، به اشتراک بگذارید ♻

پاسخ دادن