آزاد شدن تجارت سلاح دردی از مردم دوا نمی کند

روز گذشته حسن روحانی رییس جمهور با وعده آزاد شدن خرید و فروش سلاح در روز یکشنبه ۲۷ مهرماه  و پایان یافتن تحریم تسلیحاتی اظهار داشت این دستاورد یکی از دستاوردهایی است که در سایه برجام برای ایران کسب شده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، اگرچه تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست خورد و شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی آمریکا در این زمینه را با ۱۱ رأی ممتنع، ۲ رأی موافق و ۲ رأی مخالف رد کرد و تلاش های مزبوحانه آمریکا در تصویب طرح تمدید تسلیحاتی ایران با شکست سنگین این کشور در شورای امنیت سازمان ملل همراه شده است.

اما باید توجه داشت به دلیل تحریم های مالی و بانکی که در پی فشار حداکثری از سوی آمریکا اعمال شده است این تجارت بیشتر روی کاغذ خواهد بود تا اینکه بتواند در عمل اجرا شود. چرا که بهرحال کشورهای دیگرتحت فشار تحریم های تجاری از سوی آمریکا قرار خواهند گرفت و در عمل شاید اتفاق خاصی برای تجارت تسلیحات نظامی نیفتد.

باید گفت آنچه در شرایط فعلی برای شهروندان ایرانی اهمیت دارد وضعیت ارزش پول ملی است که روز به روز رو به کاهش است و دلار در کانال بالای ۳۰ هزار تومان معامله می شود که تاثیر خود را روی زندگی مردم گذاشته است. علی رغم وعده و وعیدهای همتی، رییس بانک مرکزی ایران مبنی بر تامین منابع ارزی برای خرید کالاهای اساسی و دارو بخصوص در سفر اخیر خود به عراق که میلیاردها دلار از منابع ارزی مان آزاد خواهد شد و این دلارها بابت صادرات برق و گاز به عراق به منابع ارزی ایران تزریق می شود اما آنقدر ارزش پول ملی ایران کاهش یافته است که مردم دیگر اعتمادی به اینگونه وعده ها ندارند.

آنچه برای مردم ملموس است گرانی و تورم افسارگسیخته ای است که روز به روز باعث کوچک شدن سفره هایشان شده است و حتی نانی که از خوراکی های اصلی شهروندان است گران تر شده و هر روزه شاهد گرانتر شدن مواد غذایی و سایر کالاهای اساسی هستند.

اینکه جناب همتی رییس بانک مرکزی می گوید گرانی دلار تنها جنبه روانی دارد و نوسانات ناشی از دلار گران هیجانی است برای مردم قابل قبول نیست چرا که این نوسانات روانی در بازار ارز از نظر ایشان در زندگی مردم بطور واقعی لمس می شود و استنباط مردم این است که مسئولین تنها با بهانه کردن تحریم ها مدیریت همه چیز را رها کرده اند و ایجاد تسهیلات و برگشت ارزش پول ملی را نیز به ازمیان برداشته شدن تحریم ها موکول کرده اند.

لذا وعده و وعیدهای رییس جمهور مبنی بر تجارت آزاد تسلیحات نظامی با رفع تحریم ها بعنوان دستاورد برجامی مشکلی از مشکلات مردم را حل نخواهد کرد.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن