آشتی قطر و عربستان

آشتی قطر و عربستان

وزیر خارجه کویت اعلام کرد: «توافق شده است که حریم هوایی، زمینی و دریایی میان عربستان سعودی و قطر  بازگشایی شود».

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر  به نقل از پایگاه خبری شبکه «الجزیره»، وزیر خارجه کویت اعلام کرد که امیر این کشور با همتای قطری خود و ولی‌عهد سعودی درباره امضای توافق اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در منطقه العلا گفت‌و‌گویی تلفنی داشته است.

وزیر خارجه کویت در ادامه اعلام کرد: «توافق شده است که حریم هوایی، زمینی و دریایی میان عربستان سعودی و قطر از امشب بازگشایی شود».

«محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی پس از این اعلام گفت: «اجلاس شورای همکاری، اجلاس وحدت کلمه و یکپارچه‌کننده صف‌بندی‌ها خواهد بود. آرمان‌‌ها برای اتحاد و همبستگی عملی خواهد شد».

این گزارش درست پس از آن منتشر شده است که خبرگزاری رسمی کویت خبر داد، وزیر خارجه این کشور پیامی از امیر کویت به همتای قطری او ابلاغ کرده است.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و ضمن محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور، سیزده شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان‌المسلمین و حماس را برای از سرگیری این روابط تعیین کرده بودند.

امیر قطر در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس شرکت خواهد کرد

همچنین دیوان امیری قطر گزارش داد که امیر این کشور در صدر هیأتی بلندپایه فردا در نشست شورای همکاری خلیج فارس در عربستان سعودی شرکت خواهد کرد.

این گزارش در حالی منتشر شده است که «احمد ناصر المحمد الصباح» وزیر خارجه کویت لحظاتی پیش اعلام کرد: «توافق شده است که حریم هوایی، زمینی و دریایی میان عربستان سعودی و قطر از امشب بازگشایی شود».

این در حالی است که «هیثم بن طارق» سلطان عمان و ‌«حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین فردا در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس شرکت نخواهند کرد.

پاسخ دادن