دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ۶۶ هزار دفتر رای گیری در سراسر فرانسه آغاز شد.

تهران -اقتصاد برتر- ۱۷ اردیبهشت ۹۶

حدود ۴۷ میلیون واجد شرایط رای دادن امروز یکشنبه باید از میان «امانوئل ماکرون» نامزد جنبش« به پیش» و «مارین لوپن» نامزد جبهه ملی، یکی را انتخاب و راهی کاخ الیزه کنند.

رای گیری در سرزمین های ماوراءبحار فرانسه، کانادا وآمریکا دیروز انجام شد. حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار فرانسوی واجد شرایط در این کشورها حضور داشتند.

نظر سنجی ها چه می گویند؟

بر اساس آخرین نظرسنجی ها «مکرون» (طرفدار اتحادیه اروپا) با ۶۳ درصد از « لوپن» (مخالف اتحادیه اروپا) با ۳۷ درصد پیش است. بر اساس این نظرسنجی ها، ۵۳ درصد رای دهندگان به «ماکرون» در مخالفت با جبهه ملی به وی رای می دهند.

مشارکت در این دور از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بااهمیت است؛ وزارت کشور فرانسه اعلام کرد: ۲۲ و ۲ دهم درصد غایب هستند که نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۲ بیشتر است.

این انتخابات نخستین انتخابات در طول جمهوری پنجم فرانسه است که در شرایط فوق العاده امنیتی برگزار می شود. علاوه بر نیروهای موجود ۵۰ هزار نیروی پلیس، ژاندارم و ارتش امنیت دفاتر رای گیری را بر عهده دارند.

هفت هزار نیروی ارتش هم به صورت گشت زنی در معابر شهرهای بزرگ در آماده باش هستند. فقط در پاریس ۱۲ هزار نیروی نظامی و امنیتی مستقر شده اند.

براساس اعلام منابع فرانسوی به مسولان دفاتر رای گیری در شهرهای بزرگ، دستگاه های گیرنده و فرستنده هشدار داده شده تا به محض مشاهده هرگونه مورد مشکوک، مراکز امنیتی را با خبر کنند و بلافاصله دوربین های متصل به این مراکز فعال خواهند شد.

رای گیری تا ساعت ۲۰ به وقت پاریس (۲۲ و سی به وقت تهران) ادامه دارد و بر اساس اعلام وزارت کشور فرانسه نتایج اولیه ساعت ۲۰ اعلام می شود.

به گزارش شبکه فرانس ۲۴، رای گیری در چارچوب دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در استان های ماوراء بحار این کشور دیروز انجام شده بود.

به دلیل اختلاف زمانی، استان های ماوراء بحار فرانسه در فاصله کمتر از بیست و چهار ساعت تا برگزاری انتخابات در متروپل فرانسه، رای گیری را آغاز کرده اند. گویان، جزایر آنتیل و همچنین فرانسویان ساکن در کشورهای آمریکای شمالی از جمله بخش هایی هستند که انتخابات در آنها شروع شده است.

  استانهای ماوراء بحار فرانسه کجاست ؟

در تقسیمات کشوری فرانسه، به ناحیه‌هایی که بیرون از خاک اصلی اروپایی فرانسه قرار گرفته‌اند، ناحیه‌های فرادریایی (به فرانسوی: Région d’outre-mer) گفته می‌شود. ناحیه‌های فرادریایی فرانسه بخشی از جمهوری فرانسه و بنابراین بخشی از اتحادیه اروپا هستند. به همین خاطر این پنج ناحیه در شوراها و نهادهای شوری فرانسه و اتحادیه اروپا نماینده دارند و در انتخابات پارلمان اروپا صاحب رای هستند. واحد پولی رایج در این پنج ناحیه نیز یورو است.

استفاده از واژه ناحیه‌ برای این مناطق در جمله بندی جدید قانون اساسی جمهوری فرانسه از سال ۲۰۰۳ به منظور آن صورت گرفت که تفاوتی بین این پنج ناحیه با دیگر ناحیه‌های داخل خاک اروپایی جمهوری فرانسه به لحاظ قدرت سیاسی و شرکت در انتخابات وجود نداشته باشد.

در کانادا صف رای دهندگان با آنچه در دور اول انتخابات مشاهده شده است، برابری می کند. در متروپل و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، تمهیدات امنیتی به شکلی قابل توجه تشدید شده است. پنجاه هزار نیروی پلیس و ژاندارمری برای تامین امنیت صندوق های رای به کار گیری می شوند.

فرانس ۲۴ درباره تمهیدات امنیتی در شهر نیس که این اواخر هدف سوء قصد تروریستی بوده است، گزارش می دهد: در ورودی هر حوزه انتخابیه بازدیدهای امنیتی برای مقابله با خطر اقدامات تروریستی انجام می گیرد و یک شماره ویژه برای اطلاع دادن به پلیس برای مداخله فوری احتمالی در نظر گرفته شده است. به طور مثال در نیس هر یک از روسای حوزه های انتخابیه به یک گیرنده و فرستنده هشدار مجهز شده است که به طور خودکار به مرکز کنترل تصویری شهر وصل می شود. در این مرکز دوربین های مستقر در حوزه های انتخابیه به طور مستمر رصد می شوند.

ساندرا برتن مسئول مرکز نظارت شهری نیس می گوید: وقتی هشدار داده شد، تصاویر دوربین های نزدیک به محل هشدار به صورت خودکار فعال می شوند و مورد رصد قرار می گیرند.

پاسخ دادن