آغاز پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن

اقتصاد برتر

مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن گفت: پرداخت وام خرد بدون ضامن آغاز شده و پرونده‌هایی هم که منتظر ضامن بودند سریعاً به مرحله اجرا رسیده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ بهمن ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بانک عامل بخش مسکن، محمود شایان با اشاره به پرداخت وام بدون ضامن در این بانک اظهار داشت: پیرو ۵ فرمان رئیس جمهوری به مدیران عامل بانک‌ها، تسهیل‌گری در اعطای تسهیلات خرد در دستور کار قرار گرفت و بر همین اساس دستورالعمل پرداخت وام بدون ضامن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومانی را به شعب ابلاغ کردیم.  در همین رابطه برای اینکه NPL یا همان نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها قابل کنترل باشد، سیستم اعتبار سنجی را به جای ضامن و وثیقه محوری در سیستم جایگزین کردیم چرا که در همه بانک‌های دنیا نیز آنچه ملاک پرداخت تسهیلات قرار می‌گیرد، اعتبار فرد است.

مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن تصریح کرد: در مرحله اول به شعب ابلاغ کردیم تا افرادی که حقوق خود را از بانک دریافت می‌کنند بتوانند از تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را بدون ارائه ضامن استفاده کنند. این فرآیند از ۹ بهمن آغاز شد و البته پرونده‌هایی که از قبل نیز تکمیل شده و منتظر ضامن بودند نیز به مرحله اجرا رسید و در واقع سرعت اعطای تسهیلات ما در بانک بیشتر شد.

  • اموال تملیکی محدودی داریم

شایان همچنین با اشاره املاک و اموال مازاد بانک عامل بخش مسکن گفت: این بانک شرکت‌های زیادی ندارد بلکه تعداد این‌ها محدود و البته تخصصی و ابزاری است. بعضاً شرکت‌های ساختمانی داریم که هدف آن‌ها با توجه به موضوع مهم نهضت ملی مسکن، ورود به پروژه‌ها برای تسهیل‌گری در ساخت مسکن است. اموال تملیکی که داریم ناشی از بدحسابی مشتریان است که بانک ناچار به تملیک آن شده است که طبق کار کارشناسی، به طور مرتب مزایده برگزار می‌کنیم و اموال را به فروش می‌رسانیم. البته ممکن است برخی اموال به دلیل شرایط خاص به فروش نرسد که قطعاً کوتاهی از سمت بانک نیست و طبق قانون و وظیفه عمل خواهیم کرد.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: این بانک، بانک تخصصی مسکن است و تسهیلات ما نسبت به ارزش ملک بسیار کمتر است و بنابراین سعی می‌کنیم به منظور رضایتمندی مردم به سمت تملیک نرویم بلکه از طرق دیگر وصول مطالبات را انجام دهیم.

پاسخ دادن