آغاز کار مجازی دانشگاه ها ۱۵ شهریور

وزیر علوم گفت :  طبق برنامه ریزیهای انجام شده قرار است سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها ۱۵ شهریور ماه به صورت مجازی آغاز شود و دانشجویان از طریق فضای مجازی می توانند با استادان خود ارتباط برقرار کنند.

تهران – اقتصاد برتر ۳ شهریور ۹۹

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال های گذشته تعداد دانشجویان کشور بیش از ۴.۵ میلیون نفر بود، اما با روند نزولی هم اکنون تعداد دانشجویان کشور به ۳.۵ میلیون نفر رسیده است. منصور غلامی در گفت وگوی شبکه دوم سیما با عنوان “وزارت علوم چالش ها و دستاوردها” گفت : با روند کاهش تعداد دانشجویان کشور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۹۲ مجوز ایجاد هیچ دانشگاه جدیدی را صادر نکرده است. وی گفت : در طرح ساماندهی دانشگاه‌های کشور تعدادی از دانشگاه های غیردولتی و آزاد تعطیل شدند و این سبب شد برای ورود به دانشگاه های دولتی فشار زیادی متحمل شویم. وزیرعلوم اظهار امیدواری کرد برای تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور از سال های آینده روند پذیرش دانشجویان در سطح کشور باز هم افزایشی باشد. غلامی با بیان اینکه در طول ۴۰ سال گذشته تعداد زیادی دانشگاه در کشور ایجاد شد، گفت: در طول ۳ سال گذشته طرحی در وزارت علوم آماده شد تا این دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که فعالیت آنها ضروری نبود، ساماندهی شود. وی گفت : در سال های گذشته تعداد دانشگاه های علمی و کاربردی کشور ۱۲۰۰ دانشگاه بود، اما بر اساس این طرح ۵۰۰ دانشگاه علمی و کاربردی در کشور تعطیل شدند و مابقی همچنان تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص را بر عهده دارند. وزیرعلوم گفت : گفت: آموزش عالی در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ۳ دوره داشته است. غلامی افزود: در دوره اول وزارت علوم در یک بازه زمانی  ۱۰ تا ۱۵ ساله نیازهای نیروی انسانی کشور را تامین کرد و در دوره دوم تا اواسط دهه ۸۰ توسعه تحقیقات در دستور کار قرار گرفت و ایران در این زمینه به رتبه قابل توجهی رسید و در دوره سوم از اوایل دهه ۸۰ توسعه فناورهای جدیدی آغاز شد و با ایجاد پارک های علم وفناوری، شرکت های دانش بنیان شکل گرفت تا دانشجویان بیشتری برای ایجاد شرکت های دانش بنیان جذب مراکز آموزش عالی شوند.

وزیرعلوم گفت : تمام تلاش ما این است که دانشجویان ایرانی بر اساس علوم روز دنیا تربیت شوند.

وی با اشاره به ضرورت اشتغال فارغ التحصیلان در کشور یادآورشد: آمارها نشان می دهد از سال ۹۶ بیش از ۶۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقطع کارشناسی مشغول کار شده اند و تعداد شاغلان مقطع کارشناسی ارشد بیش از ۷۰ درصد و مقطع دکترا ۹۰ درصد بوده است.

غلامی گفت : ما نگران ۴۰ درصد فارغ التحصیلان کارشناسی، ۳۰ درصد کارشناسی ارشد و ۱۰ درصد دکترای غیرشاغل که هم اکنون کاری ندارند، هستیم، ضمن اینکه بیشتر فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در کشور که اشتغال بکار ندارند را زنان تشکیل می دهند.

  • تقسیم کشور به ده منطقه علمی

وزیرعلوم گفت : طرحی در این وزارتخانه آماده شده که به موجب آن دانشگاه ها در کشور به ۱۰ منطقه علمی تقسیم شده و ماموریت های محلی، استانی، منطقه ای و بین المللی برای آنها تعریف شده تا از موازی کاری بین دانشگاه های کشور جلوگیری و هم افزایی علمی در کشور تقویت شود.

  • ۹۰۰ هزار صندلی دانشگاه ها بدون کنکور قابلیت ورود دارند

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اظهارداشت: در حال حاضر ۹۰۰ هزار صندلی در دانشگاه ها بدون نیاز به آزمون قابلیت ورود دارند، اما برخی از رشته ها از جمله پزشکی متقاضی زیادی دارد و برای اینکه کنکور برگزارنشود باید چارچوب ها، شاخص ها و استانداردهای آن مشخص شود.

پاسخ دادن