آغاز گشایش‌های اقتصادی از اواخر آذر

یک پژوهشگر ریسک تاکید کرد ، گشایش‌های اقتصادی از اواخر آذر در کشور آغاز می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مهر ۱۴۰۰

محمد حسین ادیب پژوهشگر اقتصادی با بررسی وضعیت کشور، بر این باور است که تا پایان آذر ایران وارد فاز پساکرونایی شده و با توجه به تحولات منطقه ای، می‌توان منتظرگشایش‌های اقتصادی بود.

وی از تصمیم دولت برای قطع یارانه گاز اقشار مرفه و کاهش یارانه انرژی به برخی صنایع خبر داد و معتقد است، اگر دولت با این گونه سیاست‌ها پیش رود و منصرف نشود می‌تواند مشکل کسری بودجه را حل کند.

وی دو عامل موثر در تورم سالجاری را تأمین کسر بودجه دولت از محل منابع بانک مرکزی و کسری بانک‌های کوچک برمی شمارد.

ادیب گفت: دولت تلاش می‌کند مشکل کسری بودجه را با قطع یارانه گاز ثروتمندان و برخی صنایع حل کند.

ادیب درباره تحولات اقتصادی در جهان و رقابت آمریکا و چین گفت : از زمانی که آمریکا در تلاش برای مهار چین بوده، چین به طور شگفت انگیزی قوی تر شده است. بررسی وضعیت اقتصادی چین و آمریکا حکایت از آن دارد که آمریکا در مهار چین شکست خورده است.

وی بر این باور است که چین دارد جهان را می‌خرد ادامه این وضعیت به تضعیف آمریکا و تقویت چین می‌انجامد.

ادیب بر این نکته تأکید دارد که آمریکا اگر می‌خواهد تبدیل شدنش به یک قدرت درجه دو اقتصادی تثبیت نشود باید به سرعت تمرکزش را بر خاورمیانه حذف و تمرکز سیاست خارجی اش را بر چین استوار کند، لذا سه مسأله خروج آمریکا از خلیج فارس، خروج آمریکا از عراق و بازگشت به برجام به سرعت باید حل شوند.

وی چنین تحلیل می‌کند که جهان دارد هزینه عدم حضور ایران در بازار گاز جهان را به سختی پرداخت می‌کند و اقتصاد جهانی تحمل و ظرفیت بیش از این دور ماندن ایران از بازار جهانی را ندارد.

این پژوهشگرریسک همچنین تأکید می‌کند: محوریت آنچه که در قفقاز رخ می‌دهد به اخلالهایی مربوط می‌شود که به انتقال کالا از دریای سیاه به خلیج فارس مربوط می‌شود و هدف حذف ایران از پروسه خط انتقال کالا از اروپا به خلیج فارس از راههای ارزانتر است که البته با برجام ارتباطی ندارد. اما راههای جایگزین در ارمنستان این فرآیند را معکوس می‌کند.

پاسخ دادن