احمد خادم المله –مدیر مسئول

 

 

طی چند روز گذشته که زمان ثبت نام نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود شاهد صحنه‌هایی بودیم که به جای ارائه تصویری جدی و رویدادی مهم از انتخابات شاهد ارائه تصویری سبک و تمسخرآمیز  از انتخابات به افکار عمومی داخل و خارج از کشور بودیم  به گونه‌ای که در سایه مصاحبه‌هایی که از نامزدهای ثبت نام شده پخش شد ظرف مدت کوتاهی بخش عمده‌ای از اطلاعات فضای مجازی پر شد از داستان‌ها و عبارات تمسخرآمیز و انواع جوک و مزه پرانی‌هایی که همه آنها تصویر انتخابات اخیر را به یک رویداد بی‌اعتبار و تمسخرآمیز تبدیل کرد.

ظاهرا ایران هر چهارسال یک بار درایام انتخابات ریاست جمهوری به خاطر بی‌تدبیری و نبود مدیریت افکار عمومی در ستاد انتخابات وزارت کشور باید شاهد تکرار این اتفاق تلخ باشد و تصویر تمسخرآمیزی از یک رویداد ملی کشور را به جهان ارائه کنیم .

در این دوره از انتخابات هم باز شاهد بودیم شمار زیادی از شهروندان عادی و غیر سیاسی که نه تنها هیچ سابقه کار سیاسی و مدیریتی ندارند، بلکه از نظر فکری و قدرت بیان اولیه هم دچار مشکل بودند برای ثبت نام به وزارت کشور آمدند و اعلام کردند قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را دارند و به گفته مسئولان ستاد انتخابات در این دوره این افراد رکورد قبل را هم شکستند.

شاید تا اینجای کار بتوان مدعی شد این حجم از ثبت نام نامزدها سندی بر آزادی و دموکراسی در ایران است و موضوع را به قوانین انتخاباتی کشور ارجاع داد که در جای خود این موضوع هم قابل بحث و نقد است اما نکته تعجب برانگیز مصاحبه‌های متعدد و مکرر خبرنگاران صدا و سیما با نامزدهای انتخابات و انعکاس گسترده آن در شبکه‌های مختلف داخل و خارج از کشور است که تعجب نخبگانی را بر انگیخت ! و اکثر عقلای کشور به این سئوال فکر می‌کنند که ستاد انتخابات و صدا و سیما چه استراتژی تبلیغاتی و خبری برای این انتخابات دارند ؟ و رسانه رسمی و ملی کشور قرار است چه تصویری از انتخابات دوازدهم به مردم ایران و جهان ارائه کند ! ؟ آیا انتخابات ایران در همین حد است که افرادی بی‌تجربه و بعضا ناتوان بیایند و اعلام کنند که می‌خواهند رئیس جمهوری کشوری با این عظمت شوند !

در ثبت نام افرادی با این خصوصیات که توهم توانایی رئیس جمهوری شدن را دارند حرجی نیست، اما ستاد انتخابات و صدا و سیما کجای کار هستند که به شکل تعجب بر‌انگیزی با مصاحبه‌هایی که تهیه و پخش می‌شود این افراد را در سطح ملی و بین‌المللی بزرگ می‌کنند !؟

برخی معتقدند صدا و سیما با بزرگنمایی ساده لوحانی که برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند افکار عمومی را برای ضرورت رد صلاحیت‌های آینده انتخابات آماده می‌کند که اگر این هدف هم مد نظر است باید توجه داشته باشند با این مصاحبه‌ها و بزرگنمایی‌های غیر حرفه ای که انجام می‌دهند ضربه سنگین‌تری به تصویر نظام جمهوری اسلامی ایران و یک رویداد ملی کشور که انتخابات ریاست جمهوری باشد وارد می‌کنند .

کافی است مروری بر اخبار و رویدادهای همین چند روز اخیر فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ها داشته باشیم تا بفهمیم چه بلایی بر سر تصویر انتخابات و نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور آورده‌ایم .

دعواها، اتهام زنی‌ها، تهمت هواداران و بی تدبیری‌های برخی جناح‌های سیاسی و فعال در انتخابات به یکدیگر به کنار، حالا ستاد انتخابات و رسانه ملی کشور هم خودشان به جان انتخابات و نظام افتاده‌اند و تصویری تمسخرآمیز از یک رویداد ملی نظام که نماد آزادی و دمکراسی در کشور است ارائه می‌کنند؛ تا جایی که همه بیگانگان همه نظام و شخصیت‌های آن را به سخره و تمسخر بگیرند!

چه لزومی دارد صدا و سیما تصاویر برخی افرادی که از نظر ظاهر، فکری و عقلی هم شرایط اولیه نامزدی در انتخابات را ندارند مکرر پخش کند ؟

این سیاست غلط نه تنها تصویر انتخابات را تخریب می‌کند، بلکه اهانت به همان افراد است که به خاطر مشکل عقلی اقدام به نامزدی کرده‌اند و اهانت به نامزدهایی است که جزء نخبگان این کشور محسوب می‌شوند و واقعا شرایط لازم برای نامزدی در انتخابات را دارند.

قبول داریم در این زمینه مشکل قانونی وجود دارد، اما مهم‌ترین مساله این است که انتخابات ما غالبا هدفگذاری، استراتژی و برنامه تبلیغاتی ندارد و برای این کار مدیریتی وجود ندارد و معلوم نیست مدیر تبلیغات انتخابات کیست ؟ و قرار است چه تصویری از انتخابات را  به مخاطبان داخلی و خارجی ارائه کنیم تا بر اساس آن برنامه‌ای تهیه شود و طبق آن عمل کنیم !

آیا گذشت حدود ۴ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی برای برنامه‌ریزی جامع و فراگیر جهت برگزاری یک انتخابات موفق کافی نیست؟

در شرایطی که همه جهان انتخابات ریاست جمهوری ایران و تحولات آن را لحظه به لحظه دنبال می‌کنند و صدها خبرنگار، عکاس و فیلمبردار از سراسر جهان برای پوشش این رویداد مهم به ایران می‎آیند؛ آیا وقت آن نرسیده برنامه‌ریزی مناسبی برای مدیریت افکارعمومی درگیر با انتخابات داشته باشیم ! ؟

پاسخ دادن