آقای دژپسند، وزارت اقتصاد هم در کرونا سهم دارد!

آقای دژپسند، وزارت اقتصاد هم در کرونا سهم دارد!

اکرم صدیقی.سردبیرسایت اقتصادبرتر – بسیاری از کسب و کارهای کشور تحت تاثیر کرونا راکد شده و کسبه نگران آینده کاری خود و تعهداتشان هستند به بانک ها ، مالکان ملک ها و عمده فروشان هستند .

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ اسفند ۹۸

به همین دلیل کاسب هایی که خود را برای فروش شب عید آماده کرده بودند اما کرونا کسب و کار آن را متاثر کرده خواستار کمک های مستقیم و غیر مستقیم دولت هستند تا به ورشکستگی کشیده نشوند. حداقل انتظار کاسب ها این است که بانک ها تعهدات مالی کسبه و صنوف مختلف را برای چندین ماه استمهال کنند و یا در سال ۹۸ سازمان مالیاتی نسخه های سنگینی برای کسب و کارهای مختلف نپیچد . برخی از کسب و کارهایی که فعالیت آنان این روزها به رکود کشیده شده عبارتند از : رستوران داران ، فعالان گردشگری ؛ رانندگان اتوبوس های بین شهری ، فروشنده های مواد غذایی ، بازاری ها و کسب و کارهایی که خود را برای فروش شب عید آماده کرده بودند ، بسیاری از مردم طبقه پایین نیز که کالاهایی را برای فروش شب عید به صورت دستفروشی تامین کرده بودند و این روزها با بی اقبالی مردم مواجه می شوند نیز همه سرمایه زندگی خود را با شیوع کرونا از دست داده و یا خواهند داد . در مجموع کرونا شب عید ملت را دچار اختلال کرد.

در شرایطی که وزارت بهداشت خود را به آب و آتش می زند تا با تمام توان اصول مراقبت های بهداشتی را به تمامی مردم گوشزد کرده و در عین حال با تجهیز بیمارستان های خود و تلاش شبانه روزی کادر درمان، در خط مقدم مبارزه با کروناویروس می جنگد و وزیر بهداشت، سعید نمکی، تمام هم و غم خود را برای بازگرداندن آرامش و سلامتی به آحاد ملت ایران بکار گرفته است، حتی خود مردم نیز به داد یکدیگر می رسند و برخی از سرمایه داران اعلام کرده اند تعهدات متعهدین به خود را به تعویق خواهند انداخت اما تنها نهادی که گویی در این کشور زندگی نمی کند و وضعیت مردم را نمی بیند وزارت دارایی و وزیر محترم این وزارتخانه است .

آقای دژپسند و عوامل ایشان که همه تحولات را از نظر مالی می بینند این روزها جزء ساکت ترین مسئولان کشور هستند.. جا دارد ایشان سخنی بگوید و دستکم دلگرمی به صنوف و کاسب هایی بدهد که در لابلای ماجرای کرونا در کشور در حال ذوب شدن هستند . اکنون زمانی است که آقای دژپسند باید دستورالعمل هایی را به زیر مجموعه خود جهت حمایت از کسب و کارهای زیان دیده صادر کند و به مردم نشان بدهد که وزارت متبوع ایشان نیز در کنار مردم است .

اخیرا معاون اقتصادی و دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی پیشنهاد هایی را برای جبران بخشی از آسیب‌ها و دل‌نگرانی‌های کسب و کارهای خرد که از کرونا آسیب دیده اند مطرح کرده است اما از سرنوشت آن اطلاعی در دست نیست . در کنار تلفاتی که این روزها کرونا می گیرد احتمالا در هفته های آینده باید شاهد باشیم که عده ای هم در اثر ورشکستگی از بین خواهند رفت ، مگر این که وزارتخانه های مسئول به کمک مردم بیایند و با تصمیم های منطقی و انساندوستانه از مردم زیان دیده حمایت کنند. برخی از کسبه اعلام کرده اند که قادر به پرداخت اجاره واحد اجاره ای کسب و کار خود نیستند و چک های خرید های کلان آن ها برگشت خورده است .

حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با ارسال نامه‌ای به نهاوندیان معاون اقتصادی و دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی، با موضوع «رفع مشکل کسب و کارهای خرد آسیب‌ دیده متأثر از شیوع بیماری کرونا» شش درخواست از جمله بخشودگی مالیات کلیه صنوف کسب و کارهای خرد مشخص در اسفند ماه به منظور جبران بخشی از آسیب ‌ها و دل‌نگرانی‌های این قشر را مطرح کرده است که کسی تا کنون پاسخی به این درخواست که حداقل کاری است که وزارت اقتصاد می تواند انجام دهد ، نداده است .

پاسخ دادن