آقای همتی چه می‌کنید!؟

این روزها هر چه بازار بورس آرام و رضایتبخش شده است، بازار دلار سرکش و سر به هوا است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۸ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، بگفته تحلیلگران بازار ارز روند افزایش نرخ ارز بگونه ای است که گویی فنر قیمت از دست بانک مرکز رها شده است. اوضاع نشان می‌دهد وعده‌های چند هفته گذشته همتی رئیس کل بانک مرکزی که وضعیت بازار ارز بهبود خواهد یافت هیچیک عملی نشده است و ظاهرا این حرف‌ها آتش تهیه ای بوده که وقتی همتی به مجلس می‌رود، بتواند نمایندگان جدید را نسبت به شرایط اقتصادی کشور توجیه و راضی کند. این روزها سئوالات فراوانی در ذهن مردم مطرح می‌شود و از دولت و تحلیلگران اقتصادی بازار انتظار دارند به آنها پاسخ داده شود، برخی از این سئوالات این است که چه اتفاقی برای اقتصاد و ارز افتاده؟ چرا نرخ ارز فنرش رها شده؟ چرا قول‌های رئیس بانک مرکزی عملی نمی شود؟ مجلس و قوه قضائیه و جلسه سران سه قوا کجای افزایش قیمت دلار است؟ آیا افزایش نرخ ارز دست خود دولت و بانک مرکزی است؟ آیا مجلس و قوه قضائیه در افزایش نرخ ارز با دولت هماهنگ هستند؟ نرخ دلار به کجا خواهد رسید؟ با وضعیت بی ثبات نرخ ارز پروژه‌ها چه خواهد شد؟ تاثیر افزایش نرخ ارز روی بازار بورس چه خواهد بود؟ سئوالات متعددی از این دست در همه محافل مردمی و اقتصادی زبان به زبان می‌چرخد و متاسفانه هیچیک از مسئولان پاسخ مناسبی برای این سئوالات ندارد و همین موضوع باعث شده رسانه‌های بیگانه مدیریت افکار عمومی را به دست بگیرند و برای جا انداختن اهداف خودشان جولان بدهند. تنها پاسخی که این روزها از عوامل مختلف دولت شنیده می‌شود این است که تحریم و کرونا اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است و کرونا اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داده و ایران هم یکی از اقتصاد‌های متاثر از کرونا است لذا نابسامانی نرخ ارز و موارد دیگر در این شرایط امری عادی است! از دید تحلیلگران ده دلیل عمده برای افزایش نرخ ارز وجود دارد که بطور خلاصه آن را مرور می‌کنیم.

–        دولت برای جبران کسری بودجه خود و ترمیم اشتباهات بانک‌های خصوصی ورشکسته قیمت دلار را افزایش داده تا بتواند منابع مورد نیاز خود را تامین کند. ( گفته می‌شود بانک‌های خصوصی حدود صد هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی دارند. )

–        دولت تا کنون ۳۵ هزار میلیارد تومان بابت سپرده‌های بر باد رفته مردم نزد موسسات مالی و اعتباری و برخی بانک‌ها تاوان پرداخت کرده که با افزایش نرخ دلار به‌دنبال جبران این خسارت است.

–        افزایش نرخ دلار به عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات ارتباط دارد. ( گفته می‌شود ۴۰۰ صادر کننده ۵/۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنگردانده اند که برای بازگرداندن این ارز به آنان مهلت داده شده است. این ۴۰۰ نفر ۸۰ درصد صادر کنندگان هستند که تخلف کرده اند. )

–        بانک مرکزی عرضه ارز به صرافی‌ها را محدود کرده است. ( رئیس کل بانک مرکزی گفته است این بانک برنامه ارز افشانی ندارد. )

–        هدف دولت از افزایش قیمت ارز این است که، ارز را به نقطه دلخواهد قیمتی برساند و در نقطه هدف آن را ثابت کند.

–        قطع ارز دولتی تولید کنندگان در سال جهش تولید که کارخانجات به‌دنبال افزایش تولید هستند باعث شده آنها برای تامین ارز خود به بازار روی بیاورند و تقاضا در بازار ارز را بشدت افزایش دهند.

–        برخی اقتصاد دانان معتقدند افزایش نرخ ارز به این دلیل است که قیمت ارز در گذشته سرکوب شده و حالا که فنر رها شده قیمت باید افزایش یابد تا در نقطه تعادل بایستد.

( متاسفانه نتیجه این سیاست افزایش نرخ تورم و گرانی مضاعف و فشار بیشتر به مردم خصوصا قشر ضعیف جامعه خواهد بود. )

–        تبدیل ارز به کالای سرمایه، مردم بخاطر این قیمت ریال هر روز کاهش می‌یابد برای حفظ ارزش دارایی‌های خود دارایی هایشان را به دلار تبدیل می‌کنند تا ارزش سرمایه آنان حفظ شود. لذا تقاضا در بازار را با این اقدام دامن می‌زنند.

–        عملیات روانی دشمن و فشار‌های خارجی از یکطرف و تشدید شیوع کرونا و نیاز به دارو و تجهیزات خارجی نیاز به ارز را افزایش داده و باعث افزایش قیمت ارز شده است.

–        افزایش قیمت سهام برخی کارخانجات خصوصا کارخانجات صادرات محور باعث شده است آنها برای تولید بیشتر نیاز به ارز بیشتری داشته باشند.

–        البته دلایل دیگری هم برای افزایش قیمت دلار ذکر می‌شود که خیلی قابل توجه نیست. امیدواریم دولت و بانک مرکزی در این هفته دلایل قانع کننده ای غیر از تحریم و کرونا دلایل افزایش نرخ دلار را برای مردم صادقانه توضیح بدهند.

1 پیام

پاسخ دادن