آلمان و کانادا؛ مقصدهای محبوب مهاجرتی در سال ۲۰۲۲

آلمان و کانادا به‌عنوان کشورهای محبوبی برای مهاجرت به شمار می‌‌‌آیند. این محبوبیت به دلیل اقتصاد پیشرفته، سیستم آموزشی و فرصت‌های ‌شغلی آن‌ها است. افراد در سراسر جهان در پی این هستند که با استفاده از بهترین روش‌ها، فرصت مهاجرت به این دو کشور توسعه‌یافته را پیدا کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

 برای مهاجرت به این مقصدها باید دلیلی محکمی داشته باشید و واجد شرایط لازم باشید. از این حیث، راه‌های ‌مختلفی برای مهاجرت اتباع خارجی به آلمان و کانادا وجود دارد که شرایط هریک با دیگری متفاوت است. در این مطلب به بررسی روش‌های ‌مهاجرت به آلمان و کانادا و شرایط عمومی این موضوع می‌‌‌پردازیم.

شرایط مهاجرت به آلمان

اگرچه راه‌های ‌زیادی برای  مهاجرت به آلمان  وجود دارد و هرکدام شرایط خاصی دارند، اما همچنان شباهت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد. به‌طورکلی برای مهاجرت به آلمان باید دارای یک سری شرایط عمومی باشید. در ادامه شرایط مهاجرت به آلمان را با هم بررسی می‌‌‌کنیم.

اثبات تمکن مالی

فرایند مهاجرتی به هر کشور، دارای یک آستانه مالی است که متقاضیان مهاجرت باید آن را برآورده کنند. متقاضیان، صرف‌نظر از قصدی که برای مهاجرت دارند، باید ثابت کنند که می‌‌‌توانند هزینه‌های ‌زندگی خود را در آلمان تامین کنند. حتی اگر در آلمان مشغول به کار هستید، باید تا زمانی که حقوق خود را دریافت کنید، بودجه اولیه برای تامین هزینه‌های ‌خود را داشته باشید.

حداقل تسلط لازم به زبان آلمانی

برای اینکه بتوانید در آلمان زندگی کنید، باید زبان آلمانی بلد باشید. برای مهاجرت به آلمان باید در امتحانات زبان شرکت کرده و با نمره A1 یا B1 قبول شوید. اگر قصد دارید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید، به مهارت بالاتری در سطح C1 یا C2 نیاز دارید.

مهاجرت شغلی به آلمان

آلمان با کمبود کارگران ماهر و متخصص مواجه است. آن‌ها همواره به دنبال جذب مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات، کارکنان پزشکی و متخصصان سایر حوزه‌ها هستند. مقامات آلمان، به‌منظور تشویق افراد به مهاجرت و کار در آلمان، از شرایط سخت‌گیرانه این امر کاسته‌اند. بنابراین، یکی از محبوب‌ترین راه‌های ‌مهاجرت به آلمان، یافتن کار در این کشور است. برای دریافت اجازه اقامت برای کار در آلمان، کارفرما و کارمند باید ثابت کنند که:

  • کمبود نیروی کار در آلمان یا اتحادیه اروپا وجود دارد و موقعیت شغلی مورد نظر پر نمی‌شود
  •  اینکه کارمند ازنظر حقوق و محیط کار، شرایطی مشابه کارمندان آلمانی داشته باشد
  •  کارمند تمام الزامات تحصیلی و تجربه کاری لازم برای موقعیت شغلی را داشته باشد
  •  اینکه شرکتی که کارمند را استخدام می‌‌‌کند، تمام الزامات دولت آلمان (مدارک ثبت‌نام و گواهی) را رعایت کند

یکی از شرایط کار در آلمان برای ایرانیان این است که تا زمانی که مجوز اقامت به شما اجازه دهد، امکان کار در این کشور را خواهید داشت. اگر کارفرمای شما بخواهد، پس از نزدیک شدن به انقضای مهلت مجوز کار، همچنان به کار با شما ادامه دهد، می‌‌‌توانید برای تمدید مجوز اقامت درخواست دهید یا اینکه پس از یک دوره معین، می‌‌‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. با این ‌حال، اگر شما کارگری غیر ماهر باشید، مهاجرت به آلمان برای کار بسیار دشوارتر خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

بسیاری از افراد از این موضوع آگاه نیستند که آلمان آموزش رایگان ارائه می‌‌‌دهد. برخلاف کشورهایی مانند آمریکا که هزینه‌های ‌تحصیلی گزافی دارند، دانشگاه‌های ‌آلمان یا شهریه بسیار پایینی دارند یا اصلا هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل، آلمان یک مکان محبوب برای مهاجرت برای اهداف تحصیلی است. جهت مهاجرت به آلمان برای ادامه تحصیل، باید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید. پس از فارغ‌التحصیلی، می‌‌‌توانید برای مدت محدودی در آلمان بمانید تا به دنبال کار بگردید. اگر بتوانید در این مدت شغل پیدا کنید، اجازه پیدا می‌‌‌کنید در آلمان بمانید. گزارش‌ها نشان می‌‌‌دهد که ۵۴ درصد از دانشجویانی که مدرک خود را در دانشگاه‌های ‌آلمان اخذ کرده‌اند، در آنجا می‌‌‌مانند و شغل پیدا می‌‌‌کنند.

شرایط مهاجرت به کانادا چیست؟

هر برنامه مهاجرتی شرایط مخصوص به خود را دارد. این مهم است که قبل از درخواست ویزا، شرایط خود را با الزامات مربوط بسنجید شرایط مهاجرت به کانادا  نیز از سوی دولت این کشور تعیین شده است. دولت کانادا، مدارک مختلفی از جمله رزومه کاری، مدارک تحصیلی، هویتی و پزشکی را از شما درخواست می‌‌‌کند. نوع مدارک مورد نیاز به برنامه‌ای که برای آن درخواست می‌‌‌دهید بستگی دارد.

برای مهاجرت به کانادا به چه میزان پول نیاز دارید؟

هزینه مهاجرت به کانادا به‌طورکلی حدود ۲۳۰۰ دلار کانادا برای یک متقاضی مجرد یا حدود ۴۵۰۰ دلار کانادا برای یک زوج است. این مبلغ شامل وجوه تسویه‌حساب نمی‌شود که بسیاری از متقاضیان برای مهاجرت به کانادا باید ارائه دهند. این مبلغ بسته به تعداد اعضای خانواده متفاوت است و از حدود ۱۳۰۰۰ دلار کانادا برای یک متقاضی شروع می‌‌‌شود. اگر متقاضی از طریق یک برنامه استانی درخواست دهد، ممکن است هزینه‌های ‌اضافی اعمال شود. کسانی که پیشنهاد شغلی از کانادا دارند یا تحت کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class) درخواست می‌‌‌دهند.

بهترین راه‌های ‌مهاجرت به کانادا

بهترین راه برای مهاجرت به کانادا بستگی به شرایط شما یا سطح ارتباطاتتان با این کشور دارد. لازم به ذکر است که هیچ راه ساده‌ای برای مهاجرت به کانادا وجود ندارد. در حالی ‌که ممکن است درخواست برخی برنامه‌ها آسان‌تر باشد، درخواست این برنامه‌ها روندی طولانی دارند و مراحل زیادی را شامل می‌‌‌شوند.

مهاجرت برای راه‌اندازی کسب‌وکار

اگر تجربه مدیریت یا مالکیت کسب‌وکار خود را دارید، ساده‌ترین راه برای مهاجرت به کانادا می‌‌‌تواند از طریق یک برنامه مهاجرت تجاری فدرال یا استانی باشد. دولت فدرال برای افرادی که قصد دارند در کانادا خوداشتغال شوند یا کسب‌وکاری در کانادا راه‌اندازی کنند، برنامه‌های ‌مهاجرتی ارائه می‌‌‌دهد. همچنین چندین PNP خاص برای متقاضیان وجود دارد که علاقه‌مند به راه‌اندازی یک کسب‌وکار در یک استان خاص کانادا هستند.

طرح مهاجرتی آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot)

این طرح در سال ۲۰۱۷ برای جذب کارگران متخصص به منطقه کانادای آتلانتیک راه‌اندازی شد. آتلانتیک کانادا شامل استان‌های ‌شرقی واقع در سواحل اقیانوس اطلس (به جز کبک) شامل نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد است. این طرح شامل سه برنامه می‌‌‌شود:

  • برنامه تحصیلات تکمیلی بین‌المللی آتلانتیک
  • مهارت بالای آتلانتیک
  • برنامه مهارت متوسط آتلانتیک

تجربه یک زندگی متفاوت در بهترین کشورهای مهاجرپذیر دنیا

کانادا و آلمان از بهترین کشورهایی هستند که در حال حاضر می‌‌‌توانید در آن‌ها اقامت کنید. این کشورها یکی از بهترین سیستم‌های ‌آموزشی در جهان و فرصت‌های ‌شغلی عالی را دارند. سیستم مراقبت‌های ‌بهداشتی کانادا در بین ۱۰ سیستم برتر جهان قرار دارد و برای ساکنین کاملا رایگان است. هرسال، دولت کانادا از حدود ۵۰۰ هزار مهاجر دعوت می‌‌‌کند تا زندگی جدیدی را در این کشور آمریکای شمالی آغاز کنند. آلمان نیز ازآنجاکه نیاز شدیدی به کارگران ماهر و متخصص دارد، همواره با وضع قوانین تسهیل‌کننده و انواع برنامه‌های ‌مهاجرتی سعی داشته است، مهندسان و افراد تحصیل‌کرده را جذب بازار کار کند.

پاسخ دادن