آلودگی هوا، گرفتار سوء مدیریت

اقتصادبرتر

سال‌ها است آلودگی هوا در فصل زمستان مردم را رنج می‌دهد و نهاد‌های مختلف موضوع را به گردن یکدیگر می‌اندازند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ دی ۹۹

برغم حرف‌ها و شعارهای مختلفی که مقام‌های کشور در حوزه‌های مختلف می‌دهند، موضوع مقابله با آلودگی هوا متاسفانه متولی و فرماندهی یکپارچه ندارد و بیش از ده نهاد یکدیگر را مسئول مقابله با آلودگی هوا می‌دانند و هیچیک حاضر نیستند مسئولیت این مهم را بپذیرند. در این میان مقام‌های دولتی از جمله محیط زیست نیز صرفا تماشاچی گسترش آلودگی هوا هستند و گفتار درمانی می‌کنند و به عوامل آلوده سازی هوا توصیه‌های پدرانه می‌کنند که مثلا مازوت نسوزانید یا بهتر است کامیون‌ها و موتور سیکلت‌ها در شرایط وارونگی هوا داخل شهر نشوند اما هیچ راهکاری برای مقابله با عوامل آلوده کننده وجود ندارد و مردم سال‌ها است که شاهد عدم قاطعیت مسئولین در این زمینه هستند. شهرداری، شورای شهر، محیط زیست، وزارت کشور و وزارت صمت مدیریت‌های موثر برای مقابله با آلودگی هوا هر کدام صرفا یکدیگر را مسئول مقابله می‌دانند و هیچکس به نقش خود در این زمینه اشاره ای ندارد. دستگاه‌های نظارتی هم بی توجه به سلامتی مردم هیچ کاری با دستگاه‌های مرتبط ندارند. وزارت بهداشت هم که معمولا نتیجه آلودگی را درو می‌کند این روزها بشدت درگیر کرونا است و موضوع آلودگی هوا در درجه چندم فعالیت‌های وی قرار دارد. مردم عادت کرده اند در این ایام هر چند روز یک بار فقط بیانیه‌ها و توصیه‌های هواشناسی و محیط زیست را بشنوند که بیماران حساس از منزل خارج نشوند و بس!

دولت، مجلس و قوه قضائیه متاسفانه فرمانده مقابله با آلاینده‌ها را مشخص نمی کنند که مردم بدانند مسئول آلودگی هوا کیست؟

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش اعلام کرد سالانه ۳۰ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، وی گفت: تصادفات جاده‌ای ما در کشور سبب مرگ ۱۶ هزار نفر در سال می‌شود اما آلودگی هوا تلفاتی تقریبا دو برابر تلفات جاده‌ای به دنبال دارد.

سخنگوی شورای شهر نیز مدتی پیش در یک مصاحبه بدون هیچ اقدام مشخصی صرفا به بیان این موضوع اکتفا کرد که میزان انتشار آلاینده هر موتورسیکلت بیش از ۱۸ برابر یک خودرو سبک است! وی گفت : مساله نوسازی ناوگان اتوبوسرانی نیز باید از طریق دولت حل شود؛ نه از طریق نصب فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس‌های فرسوده که قاعدتا باید تاکنون از رده خارج می‌شدند.

پاسخ دادن