آلودگی هوا پرخاشگری را تشدید می کند

خسارت میلیاردی آلودگی هوا به سینماها

 آلودگی هوا با تاثیرگذاری بر اکسیژن مغز، رفتارهای اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده و سبب کاهش کنترل خشونت و پرخاشگری می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، فربد فدایی عضو انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در خصوص اثرات آلودگی هوا بر اعصاب وروان اظهار داشت: آلودگی هوا به ویژه ریزگردها بر سیستم عصبی وروانی شهروندان اثر گذاشته و رفتارهای اجتماعی را کاهش می‌دهد.  با افزایش آلودگی هوا اکسیژن به میزان کافی به مغز نمی‌رسد و این امر قدرت کنترل بر هیجانات انسانی را کاهش می‌دهد. همچنین رفتارهای پرخاشگرانه در این دوران با افزایش آلودگی هوا و ریزگردها تشدید می‌شود.

فدایی با بیان این که حالات اضطرابی وافسردگی نیز یکی از نتایج مخرب آلودگی هوا به شمار می‌رود، گفت: وضعیت شناختی انسان همچون ادراک مسائل، قدرت تمرکز، توجه وحافظه نیز با افزایش ریزگردها دچار نقصان خواهد شد.  سکونت در بزرگراه‌ها باتوجه به تردد بالای وسائل نقلیه و همچنین افزایش آلودگی به ویژه برای کودکان در دراز مدت سبب نقصان‌های هوشی وذهنی خواهد شد. استفاده از ماسک در این ایام می‌تواند (به هنگام ضروری بودن خروج از منزل) این تبعات مخرب را کاهش دهد، اما در حقیقت عدم استفاده از وسائل نقلیه موتوری و سوخت‌های نامناسب راهکار اصلی کاهش آلودگی هواست.

وی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات پایتخت، سازه‌های نامناسب است. سازه‌های مرتفع دروازه‌های ورودی وخروجی شهر تهران مانع از ورود جریان هوا می‌شود و پایتخت را همانند یک کاسه وارونه (که آلودگی هوا را به وضوح نشان می‌دهد) در یک وضعیت منحصر به فرد قرار می‌دهد.  از ابتدای امسال ۱۵ روز هوای پاک، ۱۸۱ روز هوای قابل قبول (سالم) و ۸۷ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۶ روز ناسالم برای تمامی گروه‌ها در تهران به ثبت رسیده است. از لحاظ غلظت آلایندگی، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۱۵۲ در وضعیت ناسالم برای تمامی گروه‌ها محسوب می‌شود.

پاسخ دادن