آلودگی هوا چهارمین علت مرگ زودرس

خسارت میلیاردی آلودگی هوا به سینماها

افزایش غلظت آلاینده‌های هوا به علت وارونگی هوا و همزمانی کرونا همگی دست به دست هم داده‌اند تا زمستان پر تلفاتی پیش رو باشد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ دی ۹۹

نتایج بررسی‌های وزارت بهداشت در کلان شهرها نشان می‌دهد، به ازای هر ۱۰ میکروگرم افرایش غلظت ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون، احتمال مرگ به علت کرونا ۶ درصد، دی اکسید نیتروژن ۱۵ درصد و ازن ۷ درصد افزایش می‌یابد. آلودگی هوا در سطح جهان به عنوان چهارمین علت مرگ زودرس پس از فشارخون بالا، مصرف دخانیات و سوء تغذیه بوده و دومین عامل اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر دار پس از استعمال دخانیات شناخته شده است. مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق و گازهای آلاینده نظیر دی‌اکسید نیتروژن باعث افزایش بیش از حد گیرنده ACE 2 در ریه می‌شود که افزایش گیرنده‌های فوق باعث افزایش بار ویروس کرونا و اختلال سیستم دفاعی بدن در بیمارانی می‌شود که در معرض آلاینده‌های هوا بوده‌اند

  • توصیه برای مقابله با آلودگی هوا

_ به منظور کاهش اثرات سوء ناشی از کرونا در زمان اپیدمی کرونا مرتبا وضعیت کیفیت هوای منطقه محل سکونت خود را از طریق رسانه‌ها بررسی کنید.

_ در شرایط آلودگی هوا بهترین راه کاهش مواجه با آلاینده‌ها، ماندن در خانه است که این موضوع در زمان اپیدمی کرونا به همراه رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی بسیار مهم است.

_ ضروری است هنگام خروج از منزل حتما از ماسک استفاده کنید.

_هنگام آلودگی هوا از قدم زدن در پارک و دویدن در فضای باز خودداری کنید و در منزل نیز فعالیت روزانه خود را کاهش دهید.

_غذاهای سرشار از ویتامین و آنتی‌اکسیدان شامل میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید و از مصرف غذای چرب، فست‌فود و فرآوری شده خودداری کنید

_ اگر در خانه از سیستم‌های تهویه هوا استفاده می‌کنید فیلترهای آن را به موقع تمیز و در صورت نیاز تعویض کنید.

_ استفاده از دستگاه تصفیه هوای دارای سیستم ازن ساز و اشعه ماورا بنفش به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

_ ضروری است از فعالیت‌هایی که باعث آلودکی هوا در فضای بسته می‌شود مانند روشن کردن شمع و عود خودداری کنید.

پاسخ دادن