آماده باش اروپا برای گرمای ۴۸ درجه

کارشناسان هواشناسی در اروپا نسبت به گرمای بی سابقه هوا در دو کشور اسپانیا و پرتغال هشدار داده و اعلام کرده اند دمای هوای این دو کشور در انتهای هفته جاری میلادی به ۴۸ تا ۵۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ مرداد ۹۷

به گزارش یورونیوز،کارشناسان هواشناسی در اروپا نسبت به گرمای بی سابقه هوا در دو کشور اسپانیا و پرتغال هشدار داده و اعلام کرده اند دمای هوای این دو کشور در انتهای هفته جاری میلادی به ۴۸ تا ۵۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

الگوهای هواشناسی در حال حاضر دمای بسیار بالا را برای شبه‌جزیره ایبری پیش بینی می کنند. گرمای هوا به خصوص در جنوب غرب اروپا به دلیل ورود یک جبهه هوای گرم از سمت شمال آفریقا به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

بدین ترتیب این منطقه گرم ترین هوا را طی چهل و یک سال گذشته تجربه خواهد کرد. گرمای هوا در اسپانیا تاکنون از ۴۷.۳ درجه فراتر نرفته و پرتغال نیز گرمای بیش از ۴۷.۴ درجه را تجربه نکرده است. رکورد گرمای هوا در اروپا تابحال ۴۸ درجه سانتیگراد بوده که ماه ژوئیه سال ۱۹۷۷ در آتن، پایتخت یونان به ثبت رسید.

یک کارشناس هواشناسی می گوید: «اوج گرما امروز در مناطق جنوبی پرتغال و به احتمال زیاد در جنوب غرب اسپانیا ایجاد خواهد شد که ممکن است نه تنها رکورد گرمای این منطقه بلکه رکورد بالاترین دما در اروپا را بشکند.»

مقامات دولت اسپانیا برای مقابله با موج گرمای شدید که ممکن است تا پایان روز یکشنبه به طول انجامد تدابیر لازم را اتخاذ کرده است. دست کم بیست و هفت استان از پنجاه استان کشور اسپانیا در معرض هشدار گرمای شدید قرار گرفته اند.

بر اساس آخرین گزارش ها فرانسه و به خصوص مناطق جنوبی این کشور نیز طی روزهای آینده با موج گرمای شدید مواجه خواهند بود. دمای هوا در برخی از شهرهای فرانسه به ۴۰ درجه خواهد رسید.

بریتانیا نیز پس از چند روز پایین آمدن دما شاهد بازگشت موج جدید گرما خواهد بود. دما در برخی مناطق این کشور قرار است بار دیگر به ۳۰ درجه سانتیگراد برسد.

پاسخ دادن