آماده باش دو هزار و ۶۰۰ کارگر برای نظافت شهر در تاسوعا و عاشورا

اقتصاد برتر

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: به دلیل لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، امسال مجوز هیچ ایستگاه صلواتی برای محرم صادر نشده است و به جای این موضوع مقرر شد مجوز برپایی ایستگاه های نما و نوا با موضوع پخش عزاداری امام حسین (ع) در نقاط مختلف شهر صادر کنیم که برای بیش از ۱۰۰ ایستگاه جواز صادر شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ شهریور ۹۹

حسین امیری در نشست خبری خود با خبرنگاران در قالب سلسله نشست های «سه شنبه ها با رسانه» که به صورت مجازی برگزار شد، در خصوص فضاسازی شهر ویژه ایام محرم اظهار کرد: به مناسب ماه محرم، ۲۵۰۰ پرچم مشکی، قرمز و سبز در بلوارها، چهارراه ها، میادین و محورهای مرکزی و … نصب و همه ایستگاه های مترو و اتوبوسرانی فضاسازی و سیاه پوش شده است. همچنین بیش از شش هزار پرچم در اختیار مغازه ها، هیات ها و شهروندان برای نصب در سر مغازه ها و محله ها قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بالغ بر ۹۰ المان شمع در میادین اصلی شهر توسط سازمان زیباسازی طراحی و نصب شده است و هزار پرچم اشک در محورهای بزرگراهی و رینگ سوم نصب شده و دیواره پازلی ارگ جهان نما نیز به همین مناسبت طراحی شد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: به منظور ایمنی شهروندان، همه هیئت های مذهبی بعد از دریافت مجوز از سازمان تبلیغات به آتش نشانی مراجعه و طبق ضوابط رفتار می کنند. همچنین توسط مناطق ۱۵ گانه و ۲۵ ایستگاه آتش نشانی از محل مراسم بازدید می شود.

امیری با اشاره به اینکه با درخواست هیئت ها کپسول به صورت امانی در اختیار آنها قرار می گیرد، اظهار کرد: همه ایستگاه های ۲۵ گانه آتش نشانی به درخواست هیئت ها از محل بازدید و نکات را ابلاغ می کنند.

وی افزود: به منظور تهیه اقلام بهداشتی توسط هیات ها، لایحه شهرداری در شورای شهر به میزان ۵ میلیارد ریال به تصویب رسید که با همراهی کمیسیون فرهنگی و سازمان فرهنگی – اجتماعی شهرداری اقلام بهداشتی در قالب بن خرید در هیات ها توزیع می شود و این کار آغاز شده است.

وی بیان کرد: وظیفه نظارت بر هیئت ها بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی است و مردم در صورت مشاهده عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به مراکز نظارتی و تلفن ۱۳۷ اعلام کنند تا ما به دستگاه های نظارتی اطلاع دهیم.

امیری با اشاره به برخورد با هیئت ها در صورت تخطی از دستورالعمل ها، اظهار کرد: در دو نوبت تذکر به هیئت داده می شود و در نوبت سوم با حکم دستگاه قضایی هیئت تعطیل خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه نباید عزاداری موجب سلب آسایش بیماران شود و همه موظف هستیم چارچوب را رعایت کنیم، گفت: بنابر دستور العمل ستاد کرونا نباید مدت عزاداری در هر شب بیشتر از دو ساعت باشد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به مشارکت شهروندان برای فضاسازی شهر ویژه محرم تصریح کرد: میزان مشارکت امسال نسبتا خوب بوده است و یکی از رویکردهای ما مشارکت مردم در فضاسازی شهر و سیاه پوش کردن شهر بوده است که هرچه به ایام تاسوعا و عاشورا نزدیک می شویم این مشارکت بیشتر می شود. بر همین اساس اعلام کردیم، با توجه به محدودیت در توزیع نذری مردم می توانند نذورات را به صورت همراهی با ما در سیاه پوش کردن شهر انجام دهند که این مشارکت نسبتا خوب بوده است و تا روزهای تاسوعا این مشارکت بیشتر می شود.

  • ۲۶۰۰ کارگر برای نظافت شهر در تاسوعا و عاشورا آماده باش هستند

وی در مورد آماده باش نیروهای شهرداری برای روزهای تاسوعا و عاشورا اظهار کرد: دستورالعملی در اداره خدمات شهری از ابتدای محرم تهیه و بیش از ۶۰ مورد تذکر و ضابطه به مناطق ۱۵ گانه ابلاغ شده است. همچنین امروز هم بخش های مهم دستورالعمل برای آماده باش حوزه های خدماتی و پشتیبانی ابلاغ شد که بر این اساس سازمان آتش نشانی با تمام نیروها و حوزه خدمات شهری با ۲۶۰۰ کارگر برای جمع آوری زباله در آماده باش خواهند بود.

امیری با اشاره به اینکه پیشگیری از کرونا یک کار همگانی است و اینکه شهرداری در این زمینه به تنهایی تمهیداتی انجام دهد میسر نیست، گفت: در ایام محرم بیش از دو هزار بنر در سطح شهر برای فرهنگ سازی نصب شد و برای مراکز پرتردد محدودیت ایجاد شد به طوریکه ورود و خروج به ناژوان از شش عصر ممنوع است، همچنین در حاشیه پل خواجو و سی و سه پل محدودیت ایجاد و ۳۰ درصد از روشنایی پارک ها کاهش پیدا کرد.

وی افزود: شهرداری در دوران کرونا هزینه های زیادی برای تامین مواد ضدعفونی و تهیه ماسک انجام داد، همچنین کمک به مستاجرانی که در فضاهای شهرداری دچار زیان شدند با اعمال تخفیف دو تا چهار ماهه به صورت کامل یا ۵۰ درصدی به آنها کمک شد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان به موضوع آبیاری فضای سبز شهر اصفهان هم اشاره و تصریح کرد: ۵۵ میلیون مترمکعب آب برای فضای سبز شهر نیاز داریم که بالغ بر ۳۳ میلیون مترمکعب مصرف کنونی است و بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب صورت می گیرد.

  • رویکرد شهرداری برای آبیاری فضای سبز استفاده از آب خاکستری است

وی بیان کرد: شهرداری با سه هزار و ۸۰۰ هکتار فضای سبزی که در اختیار دارد رویکرد استفاده از آب خاکستری را در پیش گرفته است به طوریکه در چهار نقطه شهر احداث تصفیه خانه ویژه استفاده از پساب شروع شده، دو تصفیه خانه به بهره برداری رسیده و دو مورد دیگر در دست ساخت است؛ پیش بینی می کنیم بین ۳۵ تا ۴۰ درصد آب مورد نیاز فضای سبز را از آب خاکستری تامین کنیم.

امیری در مورد سطح ارائه خدمات در نقاط مختلف شهر، گفت: هیچ تفاوتی برای شهروند بالا و پایین شهر قائل نیستیم و همه فعالیت ها به صورت یکسان توزیع شده است؛ رعایت عدالت خدماتی سرلوحه کار ماست البته میزان فعالیت در هر منطقه بستگی به مشارکت شهروندان دارد چراکه میزان مشارکت شهروندان می تواند سطح خدمات رسانی را ارتقا دهد.

وی با بیان اینکه همواره ساماندهی متکدیان دغدغه مدیریت شهری است و زیبنده شهر اصفهان نیست که متکدی در سطح شهر فعالیت کند، افزود: البته بخشی از متکدیان متاسفانه وابسته به گروه ها و افراد خاصی هستند که هدایت شده در سطح شهر فعالیت می کنند که اداره کنترل و نظارت خدمات شهری به شدت با آنها برخورد می کند.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: متکدیان از سطح شهر جمع آوری و به محل ساماندهی و اردوگاه منتقل می شوند و جمع آوری اغلب آنها به واسطه ماده ۱۶ در اختیار نیروی انتظامی است و بخشی از مسئولیت برخورد در اختیار شهرداری است که با مشارکت بهزیستی فعالیت خود را ادامه می دهیم و سایر دستگاه ها خصوصا بهزیستی باید به خوبی وظایف خود را دنبال کند تا شهرداری بهتر بتواند چهره شهر را از متکدیان پاک کند.

پاسخ دادن