آمادگی ایران برای بازسازی بخش آب و برق آذربایجان

اقتصاد برتر

وزیر نیرو از اعلام آمادگی ایران برای بازسازی بخش آب و برق مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۲ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، رضا اردکانیان پس از دیدار با شاهین مصطفی‌اف – معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان – در جمع خبرنگاران گفت: به عنوان وزیر نیرو برای بنده توفیقی بود که برای دومین بار در یک سال میزبان معاون نخست وزیر آذربایجان باشم.  زمینه ‌های همکاری متنوعی در حوزه آب و برق بین دو کشور وجود دارد، ما دو کشوری هستیم که یکی از پرسابقه‌ترین پروژه‌های بهره‌برداری از رودهای مرزی را در دنیا دارا هستیم و از سال آینده عمر بهره‌برداری از سد مشترک بر روی ارس بین ایران و آذربایجان به ۵۰ سال می‌رسد که امیدواریم مراسم شایسته‌ای براساس معاهدات برگزار شود.

وزیر نیرو همچنین اظهار کرد: علاوه بر آن سدهای خداآفرین و قیز قلعه‌سی و نیروگاه‌ برق آبی پروژه‌ها در حال اجرا و تکمیل هستند. بر اساس موافقت‌نامه دو کشور برای احداث سدهای خداآفرین و قیزقلعه‌سی و نیروگاه برق آبی که در سال ۱۳۹۵به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده امیدواریم طبق توافقنامه در خصوص هزینه احداث و تکمیل پروژه‌ها به توافق برسیم. در زمینه برق و انرژی مذاکرات خوبی با آقای شهبازوف – وزیر انرژی آذربایجان داشتیم، تمدید قرارداد مبادله انرژی موردتوافق قرار گرفت همچنین توسعه ارتباطات الکتریکی در دستور کار است.

وی ادامه داد: تصمیم بر این است که از طریق آذربایجان برق ایران با روسیه سنکرون شود در این رابطه مشاور معتبر ایرانی انتخاب شده و هر سه کشور به توافق رسیده‌اند و در زمینه هزینه اجرا نیز مشترکا تعهد شده است. اردکانیان از اعلام آمادگی ایران برای بازسازی بخش آب و برق مناطق آزاد شده آذربایجان خبر داد و گفت: ما آمادگی داریم در این زمینه مشارکت فعال داشته باشیم و شرکت‌های متعدد ایرانی جهت توسعه همکاری حضور خواهند داشت.

پاسخ دادن