آمادگی بانک های اروپایی برای مقابله با بحران  

تأثیر مالی کرونا ویروس اقتصاد مالی جهان را به یک بحران اعتباری نزدیک می کند که می تواند در نوع خود بحران مالی جدیدی باشد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۸ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر،  بحرانی که نسبت به ناگوارترین سناریوها پیشی می گیرد و ما را به یک بحران اعتباری تهدید می کند که حتی می تواند به یک بحران مالی جدید تبدیل شود.

نیویورک تایمز نوشت: پیش از این قرار بود بانک ها خود آزمایی داشته باشند که تا چه میزان می توانند در برابر بحران های احتمالی تاب بیاورند؟ ناظران دولتی در حال بررسی بودند که آیا بانک های اروپایی می توانند از یک طوفان فرضی که شامل رکود شدید اقتصادی ، افت قیمت سهام و سقوط در هزینه های مصرف کننده است ، سر سالم بیرون آورند و حیاتشان ادامه پیدا کند یا خیر؟

قبل از آنکه حکمرانان بانکی امسال بتوانند به بررسی شرایط فرضی رکود اقتصادی و سقوط سهام و … بپردازند ، با یک بحران واقعی مواجه شدند. همانطور که مشاهده می کنید ، کرونا ویروس منجر به تعطیلی کارخانه ها ، تبدیل فرودگاه های پررفت و آمد به اماکنی خالی از مسافر و متروکه شدن مرا کز شهرها شد و شاهد تأثیرمالی آن بر همه امور اقتصادی بودیم. به این ترتیب شاهد بدترین  وضعیت مالی جهان هستیم و به نظر می رسد کاهش ۴٫۳ درصدی تولید اقتصادی اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۲۲ ، با شیب ملایم تداوم پیدا کند. برخی اقتصاددانان انتظار دارند، اقتصاد اروپا در نیمه نخست امسال بیش از ۱۰ درصد کاهش یابد زیرا کرونا همه گیر است. ادامه این وضعیت تقاضا برای وام را افزایش داده و اندوخته مالی بانک ها را تخلیه می کند. دارایی ها را به خطر می اندازد و قیمت سهام را کاهش می دهد. سئوالی که اکنون تنظیم کننده های مالی و بانکداران مرکزی از خود می پرسند این است که آیا اقداماتی که در سالهای اخیر انجام داده اند تا سیستم بانکی ضد بحران باشد ، برای پیشگیری از بحران اعتباری ، ورشکستگی بانک ها و سقوط مالی با تغییرات جهانی کافی بوده است یا خیر ؟ آندریا اِنریا ، که مسئولیت نظارت بر مقررات بانکی در بانک مرکزی اروپا را برعهده دارد می گوید: این خسارت تاکنون قابل کنترل بوده است اما “ما هنوز باید دریابیم که این بحران ناشی از همه گیری کرونا ویروس تا چه مدت دوام خواهد داشت و تا چه اندازه عمیق خواهد شد.” در هر نقطه ای از زمینه که کرونا شایع شده ، بانک ها بیش از سایر بخش ها تحت فشار قرار گرفته اند . مشکل بانک ها تقریباً در همه جا تسری یافته است . این مشکل بخصوص در اروپا حاد است زیرا بسیاری از بانک ها هرگز از آخرین بحران مالی که در سال ۲۰۰۸ با بدهی املاک و مستغلات رسمی آغاز شد و به کشورهای قاره سبز نیز گسترش یافت ، هفت سال طول کشید تا توانستند به شرایط عادی بازگردند . بانک هایی همانند دویچه بانک در فرانکفورت از سود آوری ناچیز ، عملیات ناکارآمد و ادامه هزینه های وام دهندگان مانند Deutsche Bank در فرانکفورت و ادامه هزینه کرد برای سر و سامان دادن به نابسامانی های مالی قبلی رنج می برند.

اقتصاد اروپا بیش از آمریکا به عملکرد بانک ها بستگی دارد. شرکت های اروپایی بیش از دو سوم اعتبار خود را به صورت وام های بانکی دریافت می کنند ، در حالی که بنگاه های آمریکایی کمتر از یک سوم اعتبارات خود را مستقیماً از بانک ها دریافت می کنند. آنها بقیه را با فروش اوراق بهادار یا سهام شرکت ها بدست می آورند. هنوز هیچ نشانه ای از عدم موفقیت بانک ها وجود ندارد ، زیرا بانک مرکزی اروپا به سرعت سیستم مالی را با سرازیرکردن پول نقد شارژ می کند. پورتس ، رئیس کمیته ای است که در مورد ریسک مالی به بانک مرکزی اروپا و تنظیم کننده های اروپایی مشاوره می دهد ، وی هشدار داد اتفاقات خیلی سریع اتفاق می افتد ، نمی توان گفت آینده چه چیزی را به همراه خواهد داشت. مارسل فراتشر ، رئیس موسسه تحقیقات اقتصادی آلمان در برلین ، می گوید: ” بدترین سناریویی که می توان پیش بینی کرد این است که بحران کرونا می تواند بحران مالی دیگری را به وجود آورد.” “سیستم بانکی در اروپا و آلمان به اندازه کافی مقاوم نیستند. پس از پایان بحران کرونا ، اعتبارات بانک های اروپایی حتی در صحنه جهانی از آنچه که در حال حاضر هستند نیز کمتر خواهد بود . پس از بحران مالی در سال ۲۰۰۸ ، غول های آمریکایی مانند جی پِی مورگان و گلدمن ساکس ،سریعتر از رقبای اروپایی خود عقب نشینی کردند و آنها را به حاشیه سوق دادند. دویچه بانک تنها وام دهنده یورو در بین ۱۰ بانک سرمایه گذاری برتر در سطح جهان و بر اساس درآمد است. (در خارج از اتحادیه اروپا ، بارکلیس در انگلیس و بانک سوئیس که اعتبار آن توسط ۱۰ سرمایه دار ثروتمند در سوئیس تامین می شود. )

همزمان با خانه نشینی شهروندان اروپایی و تعطیلی رستوران ها ، سالن های آرایشی و لابی های فرودگاه ها خالی می شوند ، فعالیت اقتصادی بانک ها متوقف می شوند و نقاط ضعف آنها در معرض دید شما قرار می گیرد. به عنوان مثال ، تنظیم کننده های مالی نگران هستند، بانک ها در برابر بدهی بابت مخارج اضافی که به آنان تحمیل می شود، آسیب پذیر باشند. بانک ها در تلاش هستند به مشتریان بزرگ و شرکت های هواپیمایی یا خودرو سازان که به طور ناگهانی برای جبران فروش نیازمند اعتبارات هستند نیز خدمت رسانی کنند. وام دهندگان موظفند مبلغ مشخصی از سرمایه را بابت وام های متفاوت اختصاص دهند و تقاضای ناگهانی برای دریافت وام از سوی همگان منجر به خدشه دار شدن اعتبار آنان و از دست دادن ذخایر آنها می شود.

*مهسا خادم المله خبرنگار سرویس اقتصادی

پاسخ دادن