آمانو: ایران به تعهداتش کاملا عمل کرده است

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت:همه کسانی که در برجام دخیل هستند به تعهداتشان عمل کنند. ما تابحال نظارت کرده ایم و می گوییم ایران کاملا به تمام تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ آبان ۹۶

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (یکشنبه) با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران حاضر شد و عنوان کرد: «خوشحالم که بار دیگر به کشور شما آمدم. قصد دارم با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کنم. صبح امروز با صالحی نیز نشستی را برگزار کردیم».

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد: ایران تمام تعهداتش را انجام می‌دهد؛ وی تاکید کرد: همه کسانی که در برجام دخیل هستند به تعهداتشان عمل کنند.

وی ادامه داد: «از ژانویه ۲۰۱۶ ، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر تعهدات هسته‌ای ایران طبق برجام نظارت داشته است و آن را مورد راستی‌آزمایی قرار داده است».

آمانو در خصوص پایبندی ایران به تعهداتی که در قبال برجام دارد، تأکید کرد: «آژانس معتقد است که برجام یک دستاورد مهم برای راستی‌آزمایی بود. آژانس می‌تواند تصریح کند که تعهدات هسته‌ای ایران به برجام در حال اجرا شدن است».

وی ادامه داد که در دیدار با علی اکبر صالحی بر اهمیت اجرای کامل تعهدات در قبال برجام تأکید کرده است.

آمانو در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره مواضع آژانس در قبال اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص احتمال خروج از برجام گفت: «من درباره اظهارنظرات مقام یک کشور ابراز نظر نمی‌کنم اما می‌توانم بگویم که برجام یک توافق میان گروه ۱+۵ و ایران است و شورای امنیت از آن حمایت کرده است و آژانس مسئولیت نظارت و تأیید تعهدات در قبال این توافق را برعهده دارد».

آمانو ادامه داد:‌ «آژانس وظیفه نظارت و راستی‌آزمایی را به صورت بی‌طرفانه و دقیق و مطابق با شروطی که در برجام تعریف شده است و بر اساس استانداردهای پادمانی مقرر، انجام می‌دهد».

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در رم تأیید کرد ایران به تعهدات خود در چارچوب توافقنامه هسته‌ای که سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ امضا کرد، کاملا عمل کرده است.

 آمانو در آغاز کنفرانس مقابله با تسلیحات هسته‌ای در رم گفت: «من تأیید می‌کنم که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافقنامه هسته‌ای پایبند بوده است.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از این، ماه گذشته نیز اعلام کرده بود ایران به خوبی به تعهداتش عمل می کند. این در حالی است که واشنگتن حملات خود علیه این توافقنامه را افزایش می دهد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به نوبه خود خاطر نشان کرد پایبندی ایران به تعهداتش در زمینه توافقنامه هسته‌ای پیش از این ۸ بار مورد تایید قرار گرفته است.

موگرینی در کنفرانسی ویدیویی در رم اعلام کرد هم اکنون زمان آن رسیده است تا «در همکاری بین المللی کانال‌های جدیدی را بگشائیم و یقینا زمان از بین بردن این کانال‌ها نیست.»

وی با اشاره به توافقنامه هسته‌ای ایران و امکان عدم تأیید آن از طرف آمریکا افزود: هم اکنون در برابر تهدید کره شمالی ما نمی توانیم جبهه جدیدی را باز کنیم.

پاسخ دادن