آمریکا، ابرقدرت شکست خورده

آمریکا ،ابرقدرت شکست خورده
اقتصادبرتر

پس از هفته‌ها اعتراض و نگرانی قانونگذاران آمریکایی درخصوص ارائه اطلاعات دستکاری شده و مخدوش توسط دولت آمریکا در مورد ایران، روز سه‌شنبه سه تن از مقامات ارشد کاخ سفید طی جلساتی پشت درهای بسته پاسخگوی نمایندگان کنگره و سنای آمریکا بودند.

تهران – اقتصادبرتر – ۴ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از نیویورک تایمز، پس از هفته‌ها اعتراض و نگرانی قانونگذاران آمریکایی درخصوص ارائه اطلاعات دستکاری شده و مخدوش توسط دولت آمریکا در مورد ایران، روز سه‌شنبه سه تن از مقامات ارشد کاخ سفید از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه، پاتریک شاناهان وزیر موقت دفاع و نیز ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد ارتش آمریکا طی جلساتی پشت درهای بسته پاسخگوی نمایندگان کنگره و سنای آمریکا بودند.
این جلسات در حالی برگزار شد که مقامات ارشد کاخ سفید طی روزهای گذشته و با تشدید جنگ روانی علیه ایران، اقدامات مشکوک اخیر در منطقه شامل حمله به چهار کشتی نفتکش در دریای عمان و حمله راکتی به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد را به ایران نسبت داده بودند. این سه مقام ارشد کاخ سفید تلاش کردند تا اعضای کنگره را نسبت به اقدامات تهدید‌آمیز ایران متقاعد کنند، اما همزمان نمایندگان دموکرات این نشست را با طرح یک سوال بنیادین آغاز کردند و آن اینکه ریشه وقوع رخدادهای اخیر در خاورمیانه متاثر از رفتار دولت ترامپ است یا دولت ایران؟
دموکرات‌ها معتقد بودند که برای رسیدن به نتیجه مشخص از این نشست ابتدا باید مشخص شود که آیا اقدام‌های آمریکا در واکنش به رفتار ایران صورت می‌گیرد یا اینکه رفتار ایران واکنشی به اقدام‌های پیشین آمریکا بوده است. در مقابل پارتیک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا مدعی شده که اقدام‌های ما تاکنون با هدف بازدارندگی و جلوگیری از ادامه خطای محاسباتی ایران صورت گرفته است و انگیزه ما معطوف به جنگ با ایران نیست. اعضای کنگره هم گفته‌اند که مقامات دولت آمریکا در جلسه‌ توجیهی خود با اعضای کنگره درباره ایران، تلاش کردند قانونگذاران را متقاعد کنند که دولت دونالد ترامپ قصد بازدارندگی ایران را به مذاکرات هسته‌ای دارد نه حمله به این کشور.
اما روبن گالگو نماینده دموکرات از آریزونا پس از ترک این جلسه به رسانه ها گفته است: «من واقعا بر این باورم که پمپئو، جان بولتون و سایر کسانی که می‌خواهند ما با ایران وارد جنگ شویم، اطلاعات امنیتی را سوءتعبیر و سوء ارائه کرده‌اند، همانطور که در عراق دیدیم.» واکین کاسترو نماینده دموکرات از تگزاس هم گفت: «این از مواردی است که عمدا مقابل کسی می‌ایستید تا به شما مشت بزند، تا او را بزنید.»
البته در مقابل جمهوریخواهان تلاش دولت برای اغراق در اطلاعات مربوط به ایران را رد کردند. آدام کینزینگر نماینده جمهوریخواه ایلینوی گفت: «مضحک است اگر کسی سوءظن داشته باشد که این اطلاعات به نوعی ساختگی است. مقام‌های دولت چیزی نمی‌گویند که از منابع معتبر جمع‌آوری نشده باشد.»
در همین روز اما اعضای دموکرات کنگره در یک جلسه دیگر نظر مقام‌های دولت سابق آمریکا را جویا شده‌اند. جان برنان، مدیر سابق سی‌ای ای (سازمان اطلاعات مرکزی) و وندی شرمن معاون وزارت خارجه، که نقش مهمی در تهیه توافق اتمی ایران و قدرت‌ها، برجام، داشت در این جلسه غیرعلنی شرکت کردند تا به سوالات نمایندگان دموکرات پاسخ دهند. آدام شیف، رییس کمیته اطلاعاتی، پس از این جلسه گفت که رفتارهای «ناهمگون» دولت ترامپ خطر ایران را «چند برابر» کرده است. برنان در این جلسه گفت که دولت ترامپ خواهان تغییر رژیم است و هرچند ایران خواهان پرهیز از مناقشه است، رهبران این کشور مقابل آقای ترامپ کوتاه نمی‌آیند و خانم شرمن هم هشدار داد که «رفتار بی‌خردانه» دولت ترامپ اعتبار آمریکا را خدشه‌دار کرده است.
از سوی دیگر در این روز ژنرال جیمز متیس وزیر سابق دفاع آمریکا در ابوظبی گفته است که کشورش باید «با جهان بیشتر تعامل داشته باشد و کمتر درگیر جنگ شود.»
دولت ترامپ مدعی است که هدف از افزایش فشارها بر ایران کشاندن ایران پای میز مذاکره برای گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است که دونالد ترامپ در می ۲۰۱۸ از آن خارج شد. تلاش آمریکایی‌ها برای ازسرگیری مذاکرات با ایران در حالی است که وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که تا زمانی که آمریکا با عمل کردن به تعهداتش ذیل برجام به ایران احترام نگذارد، بر سر میز مذاکره با دونالد ترامپ نخواهد نشست.

پاسخ دادن