آمریکا، ۲۸ شرکت چینی را تحریم کرد

با تشدید تنش میان آمریکا و چین، جو بایدن ۲۸ شرکت چینی دیگر را در فهرست سیاه قرار داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، ٢۸ شرکت چینی دیگر را به اتهام حمایت از فعالیت‌های نظامی دولت پکن بر علیه اقلیت اویغور و مخالفان، در فهرست سیاه قرار داد.

شرکت‌هایی که در لیست سیاه قرار دارند، نمی توانند از سرمایه گذاری‌های آمریکا بهره مند شوند، بر اساس فرمان اجرایی جو بایدن، شمار شرکت‌های چینی که در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته اند، در مقایسه با فهرستی که پیش از این دونالد ترامپ اعلام کرده بود، به ۵۹ شرکت افزایش یافته است.

بر اساس فرمان جو بایدن که از دوم ماه اوت (۱۱ مرداد ) اجرایی می‌شود، شرکت‌های چینی قرار گرفته در لیست سیاه آمریکا، دیگر نمی توانند از سرمایه گذاری‌های آمریکا بهره مند شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جو بایدن با تجدید نظر بر فهرست قبلی که پیش از این توسط دونالد ترامپ اعلام شده بود، شمار شرکت‌های چینی موجود در لیست سیاه آمریکا را به ۵۹ شرکت افزایش داده است.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا، در تاریخ ۱۲ نوامبر سال گذشته، سرمایه گذاری ایالات متحده در ۳۱ شرکت‌ بزرگ مخابراتی‌، ساختمانی و فناوری چینی را به ظن حمایت از فعالیت‌های نظامی و امنیتی پکن ممنوع کرده بود.

فهرست سیاه جدید اعلام شده از سوی جو بایدن، شرکت‌هایی را که در زمینۀ ساخت و استقرار فناوری نظارت چینی بر علیه اقلیت مسلمان اویغور و مخالفان در این کشور و در سراسر جهان فعالیت می‌کنند، هدف قرار می‌دهد.

کاخ سفید طی بیانیه ای اعلام کرد: «این فرمان اجرایی به آمریکا اجازه می‌دهد به روشی هدفمند، سرمایه گذاری‌های آمریکا در شرکت‌های چینی را که موجب تضعیف امنیت و ارزش‌های دموکراتیک آمریکا و متحدانش می‌شود، ممنوع کند».

در بیانیۀ کاخ سفید آمده است: «فهرست جدید اعلام شده، همچنین شرکت‌هایی را که از فناوری نظارت چینی در خارج از این کشور برای تسهیل سرکوب و نقض جدی حقوق بشر بویژه بر علیه اویغورها استفاده می‌کنند نیز هدف قرار داده است».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس فرمان اجرایی جو بایدن در حال حاضر ۵۹ شرکت چینی از جمله غول تکنولوژی «هواوی»، گروه‌های بزرگ ساخت و ساز، ارتباطات سیار و فناوری، شرکت بزرگ نفتی CNOOC، شرکت ساخت راه آهن چین، شرکت هایChina Telecom و China Mobile و نیز شرکت نظارت تصویری Hikvision، در لیست سیاه آمریکا قرار گرفته اند.

پاسخ دادن